Доступність посилання

ТОП новини
20 Березень 2019, Київ 20:11

Дніпропетровщина може втратити унікальний дерев'яний храм


Свято-Троїцький собор у Новомосковську

Дніпропетровськ – Унікальний дерев’яний храм «без жодного цвяха» – Свято-Троїцький собор у Новомосковську, описаний Олесем Гончаром у романі «Собор» – на межі руйнування. Кілька бань будівлі дали крен приблизно на 22 градуси. Зараз у храмі заборонили масові скупчення людей. Порятунок церкви поки йде тільки силами вірян.

232-річний Свято-Троїцький собор у Новомосковську називають «перлиною з дерева». Це єдиний у світі дев’ятибаневий хрестово-купольний храм, шедевр монументальної архітектури козацького бароко 18-го століття.

Збудований без жодного цвяха архітектором-самоуком Якимом Погрібняком, він і зараз дивує фахівців, зауважує старший науковий співробітник Дніпропетровського національного історичного музею Алла Москалець.

«Це єдина пам’ятка козацького зодчества у краї. Крім того, він був споруджений непрофесіоналом, а звичайним майстровитим козаком, таким же козаком, як і ті, для кого його зводили. Це перлина нашого краю», – зазначає історик.

Доки лагодили дзвіницю, нахилився увесь храм


За понад 200-річну історію пам’ятку архітектури реконструювали тільки раз. Нинішнього літа коштом вірян розпочали косметичний ремонт дзвіниці. Висотники замінили проіржавілий даху та зняли стару фарбу зі стін. На дзвіниці також встановили куранти. На більше грошей не вистачило: металеві конструкції дзвіниці ще чекають на реконструкцію. Крім того, треба встановити новий дзвін, адже старий, чотиритонний вийшов із ладу.

Поки лагодили дзвіницю в аварійному стані опинився сам храм. Бічні бані відхилилися від центральної вісі на понад 20 відсотків, дерев’яний фундамент прогнив, через шпарини в стінах тече вода. Наразі знаходитись у будівлі небезпечно. За рішенням обласного управління архітектури, масові зібрання людей у храмі заборонені.

«Йде посилена руйнація, ось що робиться. Треба просто бити на сполох, врятувати, захистити», – каже настоятель собору отець Володимир.

Рятують тільки доброчинники

Сучасна реконструкція собору має обійтись у щонайменше 20 мільйонів гривень. Міська влада сподівається, що з грішми допоможе держава, до Кабміну спрямували відповідне клопотання, однак відповіді немає. Отож громада збирає кошти самотужки, хто скільки зможе. Імена доброчинників заносять до спеціально виготовленої Книги пам’яті, однак не зібрали й десятої частини від необхідного, зазначає міський голова Новомосковська Віктор Літвіщенко.

«Попередня вартість робіт у храмі – 26 мільйонів гривень. Величезна сума для Новомосковська, для обласного бюджету. Але для держави це цифра підйомна», – вважає представник влади.

А втім, навіть якщо кошти виділять негайно, рятувати архітектурне диво України одразу не розпочнуть. Зараз у Києві архітектори міркують над планом капітального ремонту, сам проект обійдеться у мільйон гривень. Потім його доцільність має ще підтвердити експертна комісія.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG