Доступність посилання

ТОП новини

Майже половина поляків не хоче євро


Варшава – У Польщі помітно зменшилася підтримка серед суспільства ідеї запровадження євро замість польського злотого. У той час, коли політики сперечаються про дату вступу Польщі у зону євро, пересічні поляки дедалі частіше висловлюють недовіру спільній європейській валюті. Експерти кажуть, що на критичні настрої польського суспільства щодо євро найбільше вплинула економічна криза в Греції.

Два роки тому на Економічному форумі в Криниці польський прем’єр-міністр Дональд Туск пообіцяв полякам, що введе країну в зону євро в 2012 році. Минулого тижня, коли в Криниці проходив ювілейний ХХ Форум, деякі польські медіа нагадали Тускові про його обіцянку. Мовляв, прем’єр не захотів появитися на престижному форумі в Криниці, аби не нагадувати про одну з найбільш розрекламованих своїх обіцянок.

Тепер з уст польських урядовців можна почути, що країна ввійде в єврозону не раніше 2014-2015 років.

Утім, як свідчать найсвіжіші дані опитувань громадської думки, майже половина поляків не хоче запровадження у Польщі європейської валюти. Слід зауважити, що значно більше прихильників євро було в Польщі перед вступом країни у Євросоюз. У 2002 році аж 64 відсотки поляків хотіли, аби Польща ввійшла в єврозону. Зовсім інша картина постає з даних оприлюдненого днями опитування, здійсненого на замовлення Міністерства фінансів. Тепер тільки 38 відсотків поляків хочуть, аби замість злотого польською грошовою одиницею став євро.

Міф про стабільність євровалюти зруйнували греки?


Оцінюючи результати опитування, експерти Міністерства фінансів твердять, що зменшення підтримки євро – це реакція громадської думки на кризу в єврозоні, передусім у Греції. Мовляв, поляки уважно спостерігали за фінансовою кризою у Греції та суспільною напругою, яку вона спричинила. Як іронізують тепер польські журналісти, грецька криза зумовила у Польщі несподіваний спалах любові до рідного злотого.

Радіо Свобода звернулося за коментарем до Центру імені Адама Сміта – незалежного інституту, що об’єднує провідних польських експертів в галузі економіки.

«Поляки, подорожуючи країнами єврозони, бачать, що там не надто добра економічна ситуація, – каже заступник голови Центру Анджей Садовський. – Грецька криза зруйнувала міф про те, що євро – це стабільність, якір для економіки, що це гарантія розвитку та запорука багатства».

Крім того, наголошує Садовський, на настрої поляків вплинули їхні спостереження з польсько-німецького та польсько-словацького кордонів. Мовляв, масові приїзди німців та словаків у прикордонні польські регіони за покупками також не сприяють популярності євро у Польщі. Річ у тім, каже експерт, що у сусідів з єврозони помітно вищі ціни, аніж у Польщі.

На думку Садовського, тенденція зменшення популярності євро у Польщі тільки посилюватиметься. За його словами, євро для поляків втрачає не тільки економічну, але й емоційну привабливість. Мовляв, спільна європейська валюта у Польщі перестає символізувати успіх та добробут. Садовський наголошує, що у Польщі настрої скепсису щодо євро поширилися не тільки серед пересічних громадян.

«Грецький казус, а також приклад Словаччини показав, що в зону євро не треба поспішати, а дослідження, проведені у групах фінансистів, тобто в таких середовищах, які були бастіоном підтримки євро, вказують на те, що зона євро може розпастися», – зауважив заступник голови Центру імені Адама Сміта.

Судячи з таких настроїв польського суспільства, для прихильників вступу країни у єврозону настали важкі часи. Міхал Боні, голова групи радників прем’єр-міністра Туска, запевнив журналістів, що зменшення довіри поляків до євро – це перехідне явище. Мовляв, Польща стоїть на дорозі до введення спільної європейської валюти, а не перед конкретною датою її запровадження. То ж Міхал Боні вважає, що підстав для сенсацій нема.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG