«Ми тут сьогодні, бо переконані, що законні прагнення двох народів не є несумісними. Ми також переконані, що мир не лише необхідний, але й можливий, і якраз тепер є шанс досягнути цього, шанс, котрий необхідно використати», – наголосила Клінтон.
Один із учасників вчорашнього раунду в Шарм-аш-Шейху, спеціальний посланець Білого дому на Близькому Сході Джордж Мітчелл, заявив журналістам про «серйозність намірів» учасників.
«Сторони розпочали серйозне обговорення головних питань. Президент Аббас і прем’єр-міністр Нетаньягу також повторили їхні наміри підійти до цих переговорів серйозно і добросовісно», – зауважив Мітчелл.
Не можуть подолати розходжень щодо єврейських поселень
Однак, чи не головне за трудністю питання, яке може завести й ці переговори у глухий кут, – це проблема єврейських поселень на Західному березі Йордану. Термін мораторію, хай і часткового, на нове житлове будівництво в цих поселеннях минає 26 вересня. Ізраїль не має наміру продовжувати його. Палестинці ж погрожують, що покинуть нинішні переговори, якщо будівництво поновиться.
Прем’єр Нетаньягу перебуває під сильним тиском правих сил, частини правлячої коаліції, котрі погрожують розпустити уряд в разі відмови від подальшого будівництва в поселеннях. Гілларі Клінтон вимагає від учасників компромісу в цьому питанні.
Є ще також питання безпеки Ізраїлю, кордонів майбутньої палестинської держави, долі палестинських біженців і майбутнього Єрусалима.
Адміністрація США ще з початку нових переговорів між сторонами у Вашингтоні цього місяця задекларувала мету – досягнути врегулювання з головних питань за один рік.