Доступність посилання

ТОП новини

Розпочався державний візит Папи Римського до Великої Британії


Папа Бенедикт XVI у Глазго, Шотландія, 16 вересня 2010 року
Папа Бенедикт XVI у Глазго, Шотландія, 16 вересня 2010 року

Лондон – Кампанія Папи Римського Бенедикта XVI щодо відродження християнських цінностей у дедалі більш світській Європі сьогодні досягла берегів Великої Британії. Але завдання Папи буде надзвичайно складним у країні, де велика частка населення не згодна з багатьма його поглядами й обурена викриттями останнього часу знущань священиків та черниць над дітьми.

Папа Бенедикт XVI прибув до Единбурга, де вже мав аудієнцію в місцевому палаці Голіруд із королевою Єлизаветою ІІ. Це перший в історії державний візит Папи Римського до Великої Британії, у перебігу якого також заплановано зустріч із прем’єр-міністром Дейвідом Камероном, низка великих Богослужінь просто неба, у яких планується участь десятків тисяч із 5 мільйонів католиків, які тут живуть. Відбудеться і його спільна молитва у середньовічному Вестмінстерському Абатстві з духовним лідером 77 мільйонів протестантів-англіканців архієпископом Кантерберійським Рованом Вільямсом.

Проте візит затьмарюють скандали з приводу насильства священиків над дітьми, які похитнули довіру до католицької церкви в останні кілька років, а також протести проти поглядів Папи на одностатеві стосунки, аборти та використання презервативів для запобігання поширенню СНІДу.

Критики невдоволені і багатомільйонним коштом візиту для британських платників податків у час, коли на країну чекають величезні скорочення видатків на громадські потреби.

Ще одна неприємна для Ватикану ситуація склалася безпосередньо напередодні візиту, коли кардинал Вальтер Каспер, високий радник Папи щодо відносин із Британією, сказав в інтерв’ю німецькому часопису, що багатокультурність перетворила Сполучене Королівство на «країну третього світу» з «новим, агресивним атеїзмом».

Пол Вотсон, директор католицького Інституту Мерівейл, що неподалік Бірмінґему, вважає, що візит матиме важливі правові наслідки для стосунків між Британією і Ватиканом.

«Припускаю, що більшість католиків не розглядають цей візит Папи як перший, бо 1982 року тут уже був Іван Павло ІІ. Його візит був суто пасторським, а не державним, – зауважує Вотсон. – Однак, думаю, що католики дуже захоплені нинішнім візитом. Як державний візит він, звичайно, являє собою визнання нашою країною державного статусу Ватикану».

У цю неділю Папа відвідає Бірмінґем, де відбудеться беатифікація кардинала Джона Генрі Ньюмана, що жив у 19 столітті. Монсиньйор Вотсон вважає Богослужіння просто неба на честь цього посвячення у святі головною подією візиту.

«Джон Генрі Ньюман, що спочатку був англіканським священнослужителем, 1846 року став римо-католиком. Власне, коли він став католиком, він жив у приміщенні того самого Інституту, де я працюю,– каже Вотсон. – Це дуже захопливо, що ми матимемо бірмінґемського святого, зокрема тут, у нашому Інституті Мерівейл».

Вотсон зазначив, що число католиків у Британії зростає, і це є результатом імміграції. Зокрема, після розширення ЄС на Схід, до Британії прибули сотні тисяч польських католиків.

Втрата довіри через «секс-скандали» за участі священиків

Лідери католиків й англіканців планують під час візиту Папи наголошувати на подібності обох церков після року напруженості у стосунках. У листопаді минулого року Папа запровадив швидкий спосіб переходу до лона Римо-католицької церкви колишніх англіканських священиків, що незадоволені можливим рішенням Англіканської церкви дозволити рукопокладення жінок у єпископи у Великій Британії. Напруженість посилила і заява духовного лідера англіканців архієпископа Кантерберійського, який сказав, що католицька церква в Ірландії втрачає довіру через секс-скандал за участі священиків. Пізніше він забрав свої слова назад.

Проте й інші випадки статевої наруги з боку священиків, зокрема у США та Бельгії, затьмарюють візит. У Бельгії цього тижня оприлюднено свідчення сотень жертв наруги з боку священиків, що призвело до щонайменше 13 самогубств.

Десятки британських жертв статевої наруги з боку католицьких священиків теж протестують проти візиту Папи. Вони вимагають офіційних вибачень від голови Римо-католицької церкви.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG