Доступність посилання

ТОП новини

Саміт ЄС: суперечки щодо ромів і діалог про зовнішніх стратегічних партнерів


Брюссель – Саміт лідерів країн Європейського Союзу спочатку планували присвятити виключно економічній ситуації та ролі співдружності на світовій арені. Проте, протягом дня над всією брюссельською зустріччю тяжіла тема насильного видворення ромів і чвари, які виникли через це між Францією та Європейською комісією.

Передбачалося, що лідери країн об’єднаної Європи, які прибули до Брюсселя зі своїми міністрами закордонних справ, мали говорити насамперед про уроки кризи та роль Європи у світі. Проте, жорсткі вислови комісара Вівіан Редінґ та французьких лідерів щодо висилання ромів, винесли цю тему на першу позицію неофіційних обговорень.

Раніше єврокомісар назвала ганебним те, як французи поводяться із ромами, порівнявши це із депортаціями часів Другої світової війни. Французький лідер у відповідь зауважив, що єврокомісару з Люксембургу слід прийняти ромські табори у себе на батьківщині.

Напередодні саміту у намаганні трохи згладити ситуацію, Вівіан Редінґ вибачилася за свої гнівні заяви.

«Порівняння комісара – це травма та приниження» – Саркозі

Як розповів після саміту прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов, між французьким президентом Ніколя Саркозі та головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу відбулася доволі гаряча суперечка. Сам Баррозу відмовився коментувати ці дискусії, нагадавши, що завданням Комісії є стеження за дотриманням правил та недопущення будь-яких видів дискримінації.

Після саміту Ніколя Саркозі зазначив, що порівняння комісара Вівіан Редінґ – «це для Франції травма і приниження».

Прем’єр-міністр Бельгії Ів Летерм, що наразі головує у Раді Євросоюзу з цього приводу заявив, що «всі згідні з тим, що саме Єврокомісія має стежити за дотриманням Францією та всіма іншими державами європейських законів та правил».

«Тож нині, нам всім разом треба вирішити проблему цих мандрівних народів, але кожен при цьому має поважати правила щодо вільного пересування у межах Євросоюзу», – зауважив бельгійський прем’єр.

«Ми багато інвестуємо у стосунки з Україною» – Ван Ромпей

Тим часом, голова Європейської ради Герман Ван Ромпей закликав лідерів країн Євросоюзу розробити спільну міжнародну стратегію. Адже, каже він, «у нас вже є для цього стратегічні партнери». Тому, великих рішень у Брюсселі не ухвалювали, натомість говорили тільки про методи співробітництва з такими важливими світовими гравцями, як США чи Китай, а також про підготовку до початку французького головування у «Групі двадцяти».

Чимало обмінів думками стосувалися підготовки наглядових інституцій за банківсько-фінансовою сферою ЄС.

«Східне партнерство», частиною якого є й Україна, як зазначив голова Європейської ради, залишається одним із найважливіших серед зовнішньополітичних пріоритетів європейської співдружності.

«Із українським Президентом ми вже мали дві зустрічі, а я особисто з ним бачився навіть тричі, – зауважив Герман Ван Ромпей. – Ми багато інвестуємо у наші стосунки. Особливо з Україною, бо нині ми працюємо над поглибленою торговельною угодою та угодою щодо асоціації».

Міністри закордонних справ країн ЄС також ухвалили угоду щодо зони вільної торгівлі між Євросоюзом та Південною Кореєю.

Попри це, на саміті також домовилися про допомогу Пакистану, який потерпає від наслідків нечуваних повеней. Зокрема, влада цієї країни попросила Європу допомогти відновити зруйновану економіку країни, відкривши європейські ринки для пакистанського експорту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG