Доступність посилання

ТОП новини

Косово: надзвичайні вибори можуть відбутися в грудні


Белград – Наприкінці вересня посаду президента Косова покинув Фатмір Сейдіу. Він зробив це відразу після того, як Конституційний суд Косова оприлюднив висновок, згідно з яким одна людина не може одночасно перебувати на посадах глави держави й лідера партії.

Представники трьох партій правлячої коаліції тоді заявляли, що відставка не вплине на долю виконавчої влади. Однак, виявилося, що коаліцію неможливо зберегти. Вийшла з неї саме Демократична спілка Косова, партія, очолювана Сейдіу. Сьогодні подали у відставку п`ять міністрів та віце-прем`єр, а також кілька заступників міністрів.

Приштинська газета «Коха діторе» пише, що Сейдіу поваленням коаліції помстився прем`єр-міністрові Хашіму Тачі за те, що той змусив його подати у відставку після оприлюднення висновку Конституційного суду. Белградські урядовці досі не коментували розвалу коаліції в Приштині. Представник Міністерства в справах Косова висловив сподівання, що не будуть відкладені переговори між владами в Белграді й Приштині.

Минулого тижня спікер парламенту Якуп Красничі, котрий виконує обов`язки президента, заявив, що надзвичайні вибори відбудуться 13 лютого. На думку деяких оглядачів, Демократична спілка Косова бажає, щоб вибори відбулися ще цього року, а тому її члени покинули Кабінет міністрів.

Засоби масової інформації в Приштині прогнозують, що вибори будуть призначені на 5 грудня. Цього, зокрема, вимагають Сполучені Штати Америки, зазначає вже згадана газета «Коха діторе». Згідно з Конституцією, президента Косова обирає парламент. Отож, нового президента обиратимуть після загальних виборів.

Серби Косова ще не визначилися щодо виборів

Більшість сербів у минулому бойкотувала вибори у Косові, як, зрештою, й косовські інституції, оскільки Сербія не визнає незалежність Косова. Деякі серби, однак, голосували. Вони мають своїх депутатів у парламенті Косова та у виконавчій владі. Представник Сербського руху оновлення, партії колишнього міністра закордонних справ Сербії Вука Драшковича, сьогодні заявив, що ця партія візьме участь у виборах.

У минулому Белград вимагав від косовських сербів ухилятися від будь-якого співробітництва зі владою в Приштині. Важко сказати, чи буде так і цього разу. Адже Генеральна асамблея ООН у вересні ухвалила резолюцію, якою від урядів Сербії й Косова вимагає якомога швидше розпочати діалог про врегулювання відносин. Неважко припустити, що заклик до бойкоту виборів був би негативно сприйнятий у Брюсселі й Вашингтоні. А Белград не бажає погіршувати стосунки із Заходом.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    Михайло Рамач (16.08.1951 – 13.05.2023). За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співпрацював з Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкував матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG