Доступність посилання

ТОП новини

«Нічия» у Кузнецовську: перевибори чи перерахунок голосів?


Рівне – Під стінами Рівненської обласної виборчої комісії сьогодні мітингували представники опозиції. Вони вимагали скасувати усне рішення комісії щодо перерахунку голосів по 37-му одномандатному територіальному округу (місто Кузнецовськ). Народні депутати від Партії регіонів, котрі прибули до комісії, примусили журналістів вийти з приміщення облвиборчкому. Причиною конфлікту послужив учорашній вчинок членів комісії, які самочинно відкрили пакети з бюлетенями і здійснили перерахунок голосів на користь провладного кандидата.

Приватний підприємець Євген Жуков і заступник генерального директора Рівненської АЕС Володимир Бондаренко під час нинішніх виборів виявилися рівними конкурентами – кожному з них виборці віддали рівно 1585 голосів, лишивши далеко позаду багатьох інших суперників.

Коли в області приймали протоколи з Кузнецовська, постали перед дилемою, як вчинити – призначити перевибори чи що?

Закон забороняє самовільне відкриття опечатаних бюлетенів членами обласної комісії, натомість передбачає перевибори. Цього домагаються представники Партії «Батьківщина», які вважають дії членів комісії злочинними, заявив очільник обласної «Батьківщини», народний депутат Юрій Прокопчук.

«В обласній виборчій комісії чиняться протизаконні дії, – каже він. – Звісна річ, на користь кандидата від Партії регіонів на прізвище Бондаренко, якому хочуть у незаконний спосіб, після того, коли відкрили бюлетені, докласти. Причому це робиться вибірково. Ті недійсні бюлетені, які на користь кандидата Жукова від «Батьківщини», вважаються недійсними. Ті, які на користь Бондаренка, залишаються».

Секретар Микола Яцюк вважає, що закон не переступили, бо склали протокол. Представники партій «Батьківщина» і «Свобода», котрі прибули в комісію, вимагали надати їм рішення комісії, в якому б вказувалося, якою нормою закону керувалася комісія, коли самочинно відкривала мішки й пакети з бюлетенями. У відповідь секретар комісії Микола Яцюк заявив: «Ми прийняли рішення, можете оскаржувати в суді».

До приходу міліції значну частину мішків з бюлетенями знову запечатали
З’ясувалося, що ні скарг від учасників виборів чи спостерігачів, ні звернень від членів дільничних комісій стосовно перерахунку не надходило. У такому випадку закон передбачає призначення перевиборів. Зрештою голова комісії Іван Долганський сам засумнівався у правильності дій облвиборчкому.

«І справді, спірне питання. Я ставлю запитання членам комісії: чи ми маємо право взагалі перераховувати голоси? У статті слова «сумніви» не вказано. Якби була скарга чи заява – того нічого немає... Тож давайте приймемо справді правове рішення, чи мали ми право перераховувати» – закликав Долганський.

Жодних письмових пояснень з приводу своїх дій обласна комісія не пред’явила. На очах у журналістів та представників кандидатів члени комісії почали вкидати бюлетені назад у мішки та запечатувати їх. Однак ще до завершення цієї процедури її встигли зафіксувати викликані на місце інциденту міліціонери. Через конфлікт в одного з членів комісії стався серцевий напад – його забрала додому «швидка».

До перерахунків спонукають і розбіжності в кілька голосів

Рівненщина – одна з трьох областей, де більшість депутатів до обласної ради за партійними списками отримує «Батьківщина». Але серед кандидатів-мажоритарників на Рівненщині трохи менше половини – представники Партії регіонів, часто навіть у тих округах, де за партійними списками першість вибороли «Батьківщина» і «Свобода». Саме мажоритарники можуть змінити розстановку сил на користь своєї партії.

Опозиціонери вважають, що цей факт мав насторожити спостерігачів, однак представники «Комітету виборців» та два міжнародних спостерігачі від організації «За справедливі вибори» пояснили, що зафіксовані ними порушення незначні і не мали вплинути на результат волевиявлення. Тому спостерігачі від партій «переселилися» до обласного виборчкому, де в ці години приймають протоколи з «мокрими» печатками від територіальних виборчих округів.

Перша сторінка протоколу Рівненської ОВК про перерахунок голосів
Схожа ситуація – з відмінністю у кілька голосів – склалася на кількох виборчих дільницях десятого одномандатного мажоритарного округу, що в Дубенському районі. Тут на різних дільницях вимагають перерахунку голосів представники Партії регіонів, Народної партії та партії «За Україну».

У телефонній розмові з кореспондентом Радіо Свобода голова територіальної виборчої комісії Дубенського району Віктор Дзюбак пояснив: якщо перерахунок відбудеться, то лише на підставі офіційних скарг та на основі письмового рішення членів тервиборчкому. Він проходитиме за участю членів дільничних комісій, результати на яких оспорюються.

Подібним чином вирішують спірні питання і на сусідній Волині. Скажімо, в одномандатному виборчому окрузі №6, де результати виборів депутатів Велицької сільської ради Ковельського району не визначили переможця (два кандидати отримали однакову кількість голосів), 14 листопада відбудуться перевибори.
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

XS
SM
MD
LG