Доступність посилання

ТОП новини

Янукович і Герман вшанують пам’ять жертв Голодомору окремо від решти України?


Київ – Кількадесят громадських діячів, митців та науковців створили Громадський комітет зі вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років в Україні. Активісти закликали усіх людей, незалежно від національності, громадянства та віросповідання 27 листопада запалити свічку пам’яті за душі безневинних жертв. Крім того, Комітет затвердив план всеукраїнських заходів до Дня пам’яті жертв геноциду. Ініціатори кажуть, що таким чином довелося перебрати на себе обов’язки державної влади, яка забула оголосити про формат відзначення Дня пам’яті жертв Голодомору.

Всеукраїнські акції, заплановані на 27 листопада, будуть позбавлені політичного забарвлення і сприятимуть об’єднанню громадян України, незалежно від їхніх політичних поглядів, повідомив про рішення Громадського комітету зі вшанування пам’яті жертв Голодомору його співкоординатор, екс-віце-прем’єр-міністр Іван Васюник.

Іван Васюник
«Проходить засідання комітету за 10 днів до Дня пам’яті. На превеликий жаль, за ці 10 днів немає офіційно оголошеної позиції влади щодо формату відзначення цього дня. Ми переконані, що цей день об’єднає усіх українців, і прихильників влади, і опозиції, у загальнонаціональній хвилині мовчання, а також у загальноукраїнській акції «Запали свічку», – заявив він.

Чому ми маємо щось оголошувати? – Герман

З’ясувалося, що влада про День пам’яті не забула, а просто не вважає за потрібне ділитися своїми планами з громадськістю. Вшанування пам’яті жертв Голодомору на державному рівні відбудеться, але про оприлюднення плану заходів, наразі, не йдеться, заявила заступник голови Адміністрації Президента Ганна Герман.

Ганна Герман
«Чому ми маємо щось оголошувати? Ми просто будемо вшановувати на державному рівні пам'ять безневинних жертв, які загинули внаслідок цієї страшної трагедії. Ми розділяємо наші оцінки з усім світом цього терору, цього винищення людей сталінським режимом. Чому ми повинні про це оголошувати. Це скорботні дні, коли вони прийдуть, влада, відповідно, вшанує безневинні жертви», – каже Герман.

У громадськості і влади різні орієнтири

Громадський комітет планує провести напередодні Дня пам’яті презентацію книги «Голодомор в Україні. За документами архіву СБУ». Уже найближчими вихідними розпочнеться виставка «Страчені голодом: невідомий геноцид українців». А 27 листопада у Києві стартує акція «Голодомор 32-33 – це геноцид. Пам’ятаємо», в рамках якої люди візьмуться за руки і утворять ланцюг пам’яті до Національного меморіалу Голодомору. О 16-й годині цього дня кияни разом із усією Україною запалять свічки пам’яті. Влада мала б посприяти цим заходам, вважає академік Національної академії наук, співкоординатор Громадського комітету зі вшанування пам’яті жертв Голодомору, Герой України Ігор Юхновський.

Ігор Юхновський
«Ми маємо всім народом згадати Голодомор-геноцид 32-33 років. Відбулася навмисна акція знищення голодом величезних мас людей. Кожна влада повинна схвалити, стосовно будівництва української держави, все те, що вдалося зробити попередній українські владі», – наголосив академік.

Утім, чинна влада має інші орієнтири. Президент Віктор Янукович вилучив окрему згадку про твори на тему Голодомору з переліку тих, що можуть бути нагороджені Шевченківською премією. Натомість громадську ініціативу щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору підтримали неурядові організації, зокрема, Світовий конгрес українців.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG