Доступність посилання

ТОП новини

В ЄС намагаються зберегти солідарність щодо своїх бідних регіонів


Льєж – Рівень розвитку регіонів різних країн Європейського Союзу має величезну різницю. Скажімо, у провінціях Швеції чи Фінляндії існують селища, що нагадують наукову фантастику, бо модернізовані за останніми високотехнічними та екологічними стандартами. Тим часом, десь у румунській чи навіть грецькій глибинці нерідко ще побачиш фермера з возом, запряженим кіньми, а про інтернет можуть тільки мріяти. Як інтегрувати європейські регіони, щоб бідні збагатилися, принаймні до середнього європейського рівня, у бельгійському місті Льєжі вирішували міністри, експерти й представники громадських організацій.

Ще донедавна солідарність та інтеграція між багатими й бідними регіонами країн європейської співдружності була чимось загальноприйнятним. Три роки тому ухвалили спеціальний грошовий фонд, мета якого – фінансувати бідні провінції, допомагаючи їм створювати робочі місця, розробляти проекти для розвитку місцевої інфраструктури і так далі. Цей фонд соціальної допомоги мав наповнюватися з відрахувань країн-членів від 2007-го до 2013-го року і складати 75 мільярдів євро.

Загалом плани об’єднаної Європи полягали у тому, щоб упродовж 10 років стати найбільшою, монолітною і найпотужнішою економікою світу. Але амбіційну мету перекреслила фінансово-економічна криза, що спустошила національні та загальноєвропейські бюджети і змусила установи Євросоюзу дивитися у майбутнє реальніше.

Деякі країни фінансувати бідні регіони відмовляються

У цьому контексті та через заходи із заощаджень деякі держави-члени навіть заявили, що не хочуть відраховувати до фонду регіонального розвитку заплановані раніше кошти, бо мають намір їх витратити на національні потреби.

У вівторок представники бельгійського головування в ЄС та комісари з регіональної політики та зайнятості намагалися переконати, що принцип солідарності у європейській співдружності буде збережений.

«Коли мова йде про регіони, яким справді необхідна допомога, у Раді Євросоюзу всі одноголосно підтримують цю ідею, бо розуміють невідкладність таких кроків», – каже міністр з політики регіональної інтеграції Бельгії Руді Демот.

Відомо багато прикладів використання європейських грошей для створення робочих місць та консультативної допомоги в регіонах. Скажімо, завдяки фонду регіональної інтеграції було суттєво зменшене безробіття серед жінок британського регіону Вельс.

«Не слід забувати, що початкова мета політики інтеграції – зменшення різниці рівня процвітання європейських регіонів. І вона залишатиметься в силі», – зауважує Йоганнес Ган, комісар ЄС із питань регіональної політики.

«Поряд з цим ми маємо знайти шляхи зміцнення цієї політики у сенсі ухваленої нещодавно стратегії розвитку Євросоюзу до 2020 року і визначити, які інструменти для цього ми вже маємо, а які ще слід винайти», – додав комісар.

Існуючі інструменти допомоги є малоефективними – експерти

Тим часом, чимало європейських експертів схиляються до думки, що слід винайти нові прийоми допомоги регіонам, бо існуючі після кризової круговерті виявилися не надто ефективними.

Таким країнам як Кіпр, Іспанія, Угорщина, Чехія, Словаччина, Болгарія чи Румунія з Європейського інтеграційного фонду надана чимала допомога для розвитку в регіонах транспортної мережі чи охорони довкілля.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG