Нині все буде значно простіше, бо дипломатичні стосунки будуть зосереджені, так би мовити, «в одних руках». Ними завідуватиме Європейська служба зовнішньої дії, очолена верховним представником ЄС із закордонних справ і політики безпеки Катрін Аштон.
Так само, відтепер Євросоюз матиме своїх послів і свої посольства у різних країнах світу. Тоді як донедавна, наприклад, в Україні чи Білорусі союз європейських держав мав тільки представництво Європейської комісії.
Зовнішньополітична служба Європи взяла кволий старт – експерт
Директор відділу досліджень із французького Інституту міжнародних та стратегічних відносин П’єр Верлюїз пояснює, що початок роботи Європейської служби зовнішньої дії дещо кволий, бо установа вже на старті опинилася у доволі ослабленій позиції.
«Європейська служба зовнішньої дії підпорядкована Європейській раді, яка формує головну стратегію, визначає цілі та напрямки спільної зовнішньої політики, – каже французький політичний аналітик. – Інша ідея полягає в тому, що верховний представник Катрін Аштон тільки «озвучує» те, що було вирішено, тобто її «свобода рухів» обмежена. Вона, звичайно, бере участь у формуванні цієї політики, але, головним чином, тільки виконує те, що вирішують інші».
П’єр Верлюїз додає, що іншою ознакою невеликої важливості нової дипломатичної служби є ще й те, що, вже розпочавши роботу, вона ще не має ухваленого бюджету.
«Дипломатична служба – унікальна нагоди для ЄС»
Тим часом, самі європейські дипломати, тобто ті, котрі входять до складу служби й призначені послами у африканських країнах, Ізраїлі чи Вашингтоні в один голос твердять про унікальну можливість, яку надає співдружності це дипломатичне відомство.
«Створення Європейської зовнішньополітичної служби надає всім нам, європейцям, унікальну можливість, – каже посол Євросоюзу в Афганістані Віґаудас Ушацкас. – Вона полягає в тому, що ми тепер зможемо діяти разом, як потужна сила добра. Скажімо, допомагаючи громадянам Афганістану, розвивати країну коштами не лише зі спільного бюджету Євросоюзу, але й від окремих країн-членів».
А Ендрю Стенлі, який представляє Євросоюз у Ізраїлі, додає, що завдяки дипломатичній службі роль співдружності у міжнародних відносинах набирає особливої ваги.
Малі країни радіють, великі – критикують
Невеликі європейські держави, на кшталт Кіпру чи Естонії, задоволено потирають руки, бо європейська дипломатична служба справді допоможе їм потужніше виступати у світовій політиці.
Деякі великі країни Євросоюзу скептично оцінюють Європейську службу зовнішньої дії. Наприклад, вони часто критикують Катрін Аштон: мовляв, це особа, яка погано підходить на роль головного європейського дипломата.
Водночас, чимало політиків, скажімо, представник Данії у Європарламенті Анна Росбах нарікає на надмірні витрати, що здійснюються новим дипломатичним корпусом Євросоюзу. «До того ж, я не бачу особливої потреби у цій службі, бо вона дорого коштує і лише дублює існуючу Раду міністрів закордонних справ 27 країн співдружності», – зазначає данський євродепутат.