Доступність посилання

ТОП новини

Британія підраховує політичну ціну невдалої операції у Лівії


Лондон – Уряд Великої Британії намагається оцінити, в яку суму обійдеться невдала місія елітного з’єднання її збройних сил у Лівії. Вояків цього з’єднання затримали лівійські повстанці, а відтак державне телебачення передало перехоплену розмову між британським дипломатом та лідером повстанців про їхнє звільнення.

Вісьмох вояків британського елітного з’єднання SAS надіслав до Лівії британський уряд, щоб спробувати розширити контакти з опонентами керівника країни полковника Муаммара Каддафі. Але реалізація цього плану дала збій уже на самому початку, коли гелікоптер із британцями, який вночі приземлився у районі порту Бенuазі, викликав зацікавлення повстанських командирів, що контролюють цю місцевість.

Як з’ясувалося, повстанців не було поінформовано про візит. Британців було затримано після обшуку, який виявив боєприпаси, вибухові речовини, мапи місцевості і фальшиві паспорти.

Оглядач-міжнародник Роберт Фовкс не розуміє, з якою метою британські військовики намагалися потрапити до контрольованої повстанцями зони таємно, хоча були всі можливості діяти офіційно. «Вони це робили у чорному одязі, діставалися гелікоптером серед ночі, – зауважує він. – Було б значно краще, якби у цьому було менше від поведінки лицарів плаща і кинджалу».

Телефонний дзвінок посла Великої Британії у Лівії Ричарда Нортерна до одного з лідерів повстанців, під час якого дипломат намагався пояснити «непорозуміння», був, як виглядає, перехоплений, а відтак інформація про це прозвучала на лівійському телебаченні.

Врешті у ніч на понеділок команду SAS було звільнено, і вона залишила Лівію на борту корабля Королівських військово-морських сил.

Міністр закордонних справ Британії Вільям Гейґ сказав, що надалі консультуватиметься з лівійською опозицією, перш ніж намагатися увійти в контакт із повстанцями, котрі борються проти режиму Каддафі.

Експерти розходяться в оцінках

Колишній член елітних військ SAS Робин Горсфул не поділяє переважаючої у Британії думки, що місія його колишніх колег була невдалою. «Думаю, це була успішна місія. Цілком очевидно, що були проблеми у встановленні зв’язку з керівниками повстанської адміністрації, – зазначає Горсфул. – Тож потрібно було ризикнути, щоб потрапити туди і сказати: ми тут і хочемо говорити з вами. Вони не знали точно, хто на це відгукнеться. Тому треба було ризикнути. І вони досягли мети, вони змогли встановити контакт із керівниками та безпечно залишити країну. Тому, думаю, це була добра робота».

Тимчасом речник тимчасової перехідної національної ради повстанців Абдельхафіз Гоґа пояснив, що причиною арешту став неофіційний в’їзд до країни без попереднього узгодження з лівійською владою. «Лівія – незалежна країна, і ми очікуємо поваги до наших кордонів», – наголосив він.

Багато аналітиків кажуть, що інцидент шкодить міжнародній репутації Великої Британії. Також він може становити пропагандистську перемогу для режиму Каддафі, бо підкріплює його заяви про підбурення протестів ззовні.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG