Доступність посилання

ТОП новини
15 квітня 2021, Київ 18:19

У ЄС посилюють тиск на Лівію


Прага – Керівники Франції і Великої Британії закликають Європейський Союз визнати опозицію Лівії за законну політичну силу. Лівійській темі присвячений і п’ятничний саміт ЄС. Тим часом сили лідера Лівії Муаммара аль-Каддафі розвивають наступ проти повстанців.

Керівники країн Європейського Союзу зібралися в Брюсселі на кризовий саміт, щоб посилити тиск на лівійського лідера Муаммара аль-Каддафі і його режим.

Євросоюз уже запровадив додаткові санкції щодо цього режиму. Фінансові обмеження, встановлені Радою безпеки ООН щодо самого Каддафі і його найближчого оточення, в ЄС поширили й на весь лівійський уряд і державні банки країни.

Серед пропозицій, які лунають останнім часом, були й воєнні дії проти влади Каддафі – як припускали, на них мав би піти союз НАТО. Франція і Велика Британія виступають за цілеспрямовані воєнні дії проти сил Каддафі у разі, якщо ті застосують воєнну силу проти цивільного населення, і вважають, що такі дії були б по суті «оборонними».

Але Німеччина каже, що будь-які такі дії мають бути наперед добре обмірковані, бо НАТО й партнери не можуть втягуватися у воєнний конфлікт, в необхідності якого немає твердої впевненості – він нині не має юридичного підґрунтя.

Як наголосив міністр оборони Німеччини Томас де Мезьєр, європейські урядовці не мали б погрожувати Каддафі діями, які б не були потім здійснені. «Становище в Лівії пригнічує. Коли диктатор стріляє у власне населення, ніхто не може стояти осторонь. Але таке становище в Лівії не є підставою ні для якого воєнного втручання НАТО. Це питання має вирішуватися в Лівії, це питання має вирішуватися в регіоні», – заявив він.

Франція визнала опозиційну Тимчасову національну раду

Напередодні президент Франції Ніколя Саркозі і прем’єр-міністр Великої Британії Дейвід Камерон у спільній декларації заявили, що режим Каддафі втратив легітимність і має відійти від влади, і закликали ЄС визнати лівійську опозицію за законну політичну силу. Напередодні Франція пішла ще далі – оголосила, що визнає опозиційну Тимчасову національну раду, створену в місті Бенгазі, за «законного представника лівійського народу».

Цей крок викликав критику не тільки у владі Лівії, Міністерство закордонних справ якої пригрозило, що розірве дипломатичні відносини з Францією, якщо Париж здійснить обіцяний обмін послами з опозицією. У Європейському Союзі це визнання теж вважають за передчасне, а міністр закордонних справ Нідерландів Марк Рютте назвав його «шаленим» – адже воно здивувало інших державних діячів ЄС, засвідчивши, що в позиції Євросоюзу щодо Лівії немає єдності.

Успіхи урядових військ не такі, як заявляє оточення Каддафі

Тим часом у самій Лівії війська, вірні Каддафі, продовжували свій наступ на сили опозиції. Хоча, як виглядає, успіхи урядових військ не такі, як про них заявляють.

Стратегічно важливе портове місто Рас-Лануф на північному узбережжі Лівії, в центральній його частині, і нафтовий термінал біля нього переважно перейшли під контроль прихильників Каддафі, але в п’ятницю, за повідомленнями, ще тривав спротив повстанців у деяких районах міста. Головні ж їхні сили відступили – тепер контрольована ними територія починається кілометрів за 15–20 на схід від міста.

Так само й у місті Аз-Завія, що кілометрів на 50 на захід від столиці Триполі і про взяття якого лівійська влада повідомляє щодня вже упродовж кількох днів, у п’ятницю залишалися осередки повстанського спротиву.

Повідомляють також про «катастрофічну» ситуацію в місті Місрата, за 150 кілометрів на схід від Тріполі, яке повстанці намагаються втримати у щільному оточенні урядових військ.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG