Доступність посилання

ТОП новини

Лівійська опозиція зазнає ударів і просить заборони польотів


Прага – У Лівії триває невизначений стан у боях між вірними урядові військами і силами повстанців проти режиму лівійського лідера Муаммара аль-Каддафі. Світ усе міркує, як зупинити це насильство, а Каддафі не збирається відступати.

Військова авіація лівійського уряду продовжувала сьогодні свої удари по повсталому місту Рас-Лануф на північному узбережжі Лівії, в центральній частині країни, і по сусідньому нафтовому терміналу. Там, як виглядає, можливо, вже горять сховища нафти. Існують побоювання, що бойові дії можуть зачепити й газосховище неподалік – його вибух міг би знищити все на багато кілометрів навколо.

Так само вже п’ятий день тривають важкі бої за місто Аз-Завія, недалеко на захід від столиці Тріполі. Це місто теж тим часом іще утримують повстанці.

Натомість у місті Бін-Джавад, що неподалік Рас-Лануфа й яке урядові війська днями відбили від повстанців, тепер уже опозиційні сили перейшли в наступ і змагаються за частини цього міста.

Справи повсталих нелегкі – вони майже беззахисні з повітря. Їхні зенітні кулемети не дістають до тих висот, із яких їх бомбардують.

Чи буде зона заборони польотів?

Тож лівійські повстанці закликали сьогодні міжнародну спільноту запровадити в Лівії зону заборони польотів військової авіації. Керівництво опозиційного руху, яке створили в підконтрольному йому місті Бенгазі, заявило, що зосередиться на дипломатичних зусиллях, щоб домогтися такого рішення.

І в Європарламенті вже пролунали заклики офіційно визнати лівійську опозицію і підтримати таку зону.

Але, як виглядає, ця пропозиція, яку вже розробляють як проект резолюції Ради безпеки ООН Британія і Франція, наразі мало ймовірна.

Міністр закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервелле сьогодні сказав: «Звичайно, зона заборони польотів є однією з можливостей, але я б закликав обміркувати й обговорити це, особливо ж у міжнародному контексті. Усе, що перевищує цільові санкції, мусить отримати мандат ООН і підтримку Ліги арабських держав». Ця загальноарабська організація має розглядати становище в Лівії тільки в суботу.

І верховний представник ЄС із закордонних справ Катрін Аштон говорила сьогодні про інші, реальніші наразі можливості: «Участь (ЄС) мала б полягати в допомозі в евакуації і гуманітарних зусиллях».

Каддафі переконує в підтримці народу

А поки світ вагається, лідер Лівії тримається за свою фактично абсолютну владу, яку він має в цій країні без жодної офіційної посади, лише з почесним званням «брата-лідера революції». В останньому своєму телевізійному виступі Муаммар аль-Каддафі назвав повстанців, які вимагають покласти край його 41-річному правуванню, «зрадниками» і вкотре повторив: «Я не маю звідки йти. Я не президент республіки, не голова уряду, щоб іти в відставку. Я не маю посади, з якої йти у відставку, і залишаюся з моїм народом».

Каддафі далі запевняє, що його підтримує весь лівійський народ, крім маленької групки «зрадників». За його словами, якщо світ таки запровадить зону заборони польотів, лівійці «візьмуться за зброю».

А державне телебачення Лівії оголосило сьогодні винагороду за затримання голови Національної ради повстанців Мустафи Абдельджаліла на суму в 400 тисяч доларів.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

Дивитись коментарі (5)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG