Доступність посилання

ТОП новини

«Проблема Лівії має назву «Каддафі», що повинен піти» – голова Єврокомісії


Брюссель – На тлі протиріч щодо ситуації на південному березі Середземномор’я, у п’ятницю у Брюсселі зібралися на позачерговий саміт лідери європейських країн. Всі згідні з одним: режим Муаммара Каддафі повинен піти у відставку, хоча про військове втручання поки що мова не йде. Тим часом, попри критику з боку більшості держав Заходу, Франція та Британія вже визнали законність створеної повстанцями Тимчасової національної ради Лівії для перехідного періоду.

Євросоюз залишається дуже обережним, ухвалюючи рішення щодо реагування на кризу в Лівії та не робить поспішних кроків.

Тим часом, з самого ранку у п’ятницю на зустрічі лідерів ЄС прозвучало наступне: «Проблема Лівії має назву «Каддафі», який повинен відійти, і ми маємо досягти цього в рамках міжнародного права та за умови співпраці з партнерами ЄС у цьому регіоні». Так формулює завдання Європи голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, який разом із головою Європейської ради Германом Ван Ромпеєм зібрали у Брюсселі позачерговий «кризовий» саміт щодо ситуації у Лівії.

Саркозі та Камерон готові атакувати Каддафі

Тільки рішення Ради безпеки ООН та Ліги арабських держав може надати можливість військового втручання Заходу у збройне протистояння режиму Каддафі та лівійської опозиції. На тлі цього твердження європейські лідери аналізували, як реагувати на ситуацію в Лівії. Це ж підтверджує і президент Франції Ніколя Саркозі, що першим серед західних лідерів визнав законність лівійської повстанської Тимчасової національної ради та разом із британським колегою припустив можливість цілеспрямованих військових ударів по трьох життєвоважливих позиціях лівійського диктатора.

«Британці та французи оголошують про готовність (завдати удари), але за умови, якщо цього бажає ООН та Ліга арабських держав і якщо (нова) влада Лівії, яку ми вважаємо законною, цього теж бажатиме, – заявив французький президент у Брюсселі. – Йдеться про цілеспрямовані суто оборонні дії, до яких ми вдамося тільки, якщо Каддафі застосує хімічну зброю або авіацію проти мирного населення, що вийде на ненасильницькі маніфестації».

Коли говорити не про окремі країни, а Євросоюз загалом, то результатом саміту стало формулювання трьох умов, за яких Європа зважилася б на військове втручання.

Голова Європейської ради Герман Ван Ромпей при цьому повторює критерії, озвучені напередодні чільниками НАТО.

«Ми прямо заявили: Європейська рада та країни-члени розглянуть всі необхідні умови, щоб побачити, що існує явна необхідність, безпосередня законна основа, а рішення Ради безпеки ООН і є такою основою, та, нарешті, підтримка держав регіону. Це три умови, на які (Євросоюз) зважає у першу чергу, перед тим, як розглянути всі необхідні варіанти», – заявив по закінченні дискусій щодо Лівії Герман Ван Ромпей.

Ромпей: визначення долі лівійців – справа самого народу

Герман Ван Ромпей також додав, що Євросоюз не може визначити долю лівійців, бо це справа самого народу. Тим часом, співдружність твердо стоятиме на боці тих, хто бореться за демократію. Тож, коли будуть здійснені несправедливі атаки режиму Каддафі щодо мирного населення, ЄС готовий на будь-які варіанти, включно із військовим втручанням.

Інші висновки позачергового саміту Європейського Союзу вміщуються у три пункти: завершити вивіз громадян ЄС із зони конфлікту, надати посильну гуманітарну й технічну допомогу на місцях та приділити більше уваги й фондів на владнання проблеми міграції з країн арабського світу, яка найбільше вдарила по південних країнах співдружності.

Характерно, що такого роду саміти скликаються тільки у надзвичайних ситуаціях. Попередні позачергові кризові саміти проводилися, коли почалася російська військова кампанія у Грузії, війна у Іраку, а перед цим був саміт, присвячений терористичній атаці у США 11 вересня 2001 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG