Доступність посилання

ТОП новини

Лівія на порядку денному зустрічей держсекретаря США у Парижі


Нью-Йорк – Державний секретар Сполучених Штатів Гілларі Клінтон обговорила лівійську кризу з лідерами опозиції режимові Муаммара аль-Каддафі. Вона мала бесіду на цю тему з президентом Франції, а також зустрічалася з міністрами закордонних справ Великої Британії, Німеччини, Канади, Японії, Італії та Росії.

На паризьких зустрічах Гілларі Клінтон ішлося про те, що прем’єр-міністр Великої Британії Дейвід Камерон, президент Франції Ніколя Саркозі та Ліга арабських країн пропонують закрити лівійський повітряний простір для авіації Каддафі, яка бомбардує мирних жителів. А зустріч з лідерами лівійської опозиції була для уряду США першим контактом із ними.

Дейвід Камерон
сказав, що потрібні термінові заходи, щоб не дати змоги диктаторові відновити контроль над Лівією. Він заявив у Лондоні на засіданні парламенту: «Щодня Каддафі винищує власний народ. Час не чекає. Не можна послабляти наш тиск на цей режим».

«На мою думку, те, що ми спостерігаємо у Лівії, є повстанням народу проти лідера, … але ніхто не говорить про вторгнення наземних військ», – додав він.

У Вашингтоні президент Барак Обама вимагав негайної відставки Каддафі: «Ми координуватимемо дії і з країнами НАТО, і з ООН… у пошуках найкращого варіанту для поліпшення долі лівійського народу».

Але Ґідо Вестервелле, міністр закордонних справ Німеччини, виключив «будь-яку форму іноземного або міжнародного втручання».

Чи США вдадуться до закриття лівійського повітряного простору?

Хоча президент Обама виступив на підтримку лівійських повстанців, однак про закриття повітряного простору Лівії він не згадував. Для цього Вашингтон хотів би заручитися санкцією Ради безпеки ООН, але Росія і Китай налаштовані проти такого кроку. Ці дві держави мають право вето і можуть заблокувати відповідну резолюцію.

Крім того, як вважає Роберт Ґейтс, міністр оборони США, закриття повітряного простору Лівії вимагає насамперед знищення лівійських засобів протиповітряної оборони. Це означає війну в той час, коли американські збройні сили вже активно залучені на двох воєнних фронтах – в Афганістані та Іраку.

Але у Конгресі лунають вимоги законодавців допомогти повстанцям Лівії постачанням зброї і повітряним захистом. Та Обама і його радники, на думку оглядачів, побоюються втягнення у конфлікт, який не становить прямої загрози національній безпеці Сполучених Штатів. Разом із тим, Пентагон надіслав бойові кораблі до берегів Лівії – на випадок потреби гуманітарних дій або військового втручання.

Щодо зустрічі з лідерами лівійських повстанців, то про неї до останнього часу державний департамент США подробиць пресі не подавав. Не називали навіть прізвищ учасників із лівійського боку.

Після цієї зустрічі Гілларі Клінтон відвідає Єгипет і Туніс.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG