Доступність посилання

ТОП новини

Держсекретар США зустрілася з представником лівійських повстанців


Прага – Держсекретар США Гілларі Клінтон вперше зустрілася в Парижі з представником Тимчасової ради лівійських повстанців. Ці переговори були проведені главою американської дипломатії поза рамками зустрічі Клінтон з міністрами закордонних справ Групи восьми тут же у французькій столиці. Створення над Лівією зони заборони польотів авіації залишається й надалі проблематичним.

Гілларі Клінтон зустрілася у понеділок пізно ввечері в одному з паризьких готелів із представником створеної лівійськими повстанцями Тимчасової національної ради Махмудом Джибрілом. Це перший контакт між США та лівійською опозицією на такому високому рівні.

Помічник Клінтон Філіп Рейнз відзначив, що ці переговори були «приватними і чесними» і йшлося про можливі шляхи допомоги лівійському народові у боротьбі з режимом Муаммара Каддафі.

Союзники у НАТО скептичні щодо створення зони заборони польотів над Лівією


Переговори Гілларі Клінтон тут же в Парижі з міністрами Групи восьми про ймовірність створення над Лівією зони заборони польотів для літаків продемонстрували певні розходження перед можливим розглядом цього питання у Раді безпеки ООН.

Так, міністр закордонних справ Франції Ален Жюппе визнав своє безсилля у спробах переконати інші крани Групи восьми в необхідності встановлення такої зони над Лівією.

«На даний момент я не переконав наших партнерів із Групи восьми. Франція разом із Великою Британією виступили зі спільною позицією щодо цього. Яка ситуація сьогодні? Каддафі набирає бали. Якби ми використали воєнну силу ще минулого тижня для нейтралізації летовищ та авіації Каддафі, котра намагається повернути справу боротьби з опозицією на користь режиму, то такого просування сил диктатора не сталося б», – заявив він.

Деякі союзники США у НАТО підтримують ідею створення над Лівією безпілотної зони, однак частина з них, наприклад, Італія і Німеччина, виступили проти силових дій у Лівії.

Тим часом на сході Лівії війська, вірні Каддафі, продовжують наступ на позиції повстанців і загрожують місту Адждабія. Також надходять повідомлення про повернення повного контролю сил Каддафі над береговою лінією між Тріполі і кордоном із Тунісом на захід від столиці. Хоча експерти кажуть про значно складнішу ситуацію для Каддафі з його спробами відновити просування на схід Лівії, де встановлений повний контроль опозиції.

Керівники Ліги арабських країн попросили ООН накласти заборону на використання повітряного простору Лівії, щоб захистити лівійське населення від повітряних ударів сил Каддафі. Але Ліга проти введення іноземних сил на територію Лівії.

Глава Ліги арабських країн Амр Мусса зустрівся з верховним представником Євросоюзу із закордонних справ Катрін Аштон та запропонував обговорити питання про безпілотну зону над Лівією на найвищому рівні між ЄС, Лігою та Африканським союзом. Дата такої зустрічі ще не оголошена.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG