Доступність посилання

ТОП новини

У Варшаві обговорили нову стратегію НАТО


Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен

Варшава – Про ситуацію в НАТО після ухвалення його нової стратегічної концепції розмовляли в четвер учасники IV Євроатлантичного форуму безпеки. Однією з головних тем цієї міжнародної дискусії було питання безпеки країн Центральної Європи. У форумі взяли участь президент Польщі Броніслав Коморовський, генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен, а також міністри оборони десятьох центральноєвропейських країн.

Посилення обороноздатності НАТО, співпраця з Європейським Союзом та партнерство з країнами, що не належать до Північноатлантичного блоку – такі три пріоритети представив на варшавському форумі генсекретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен. Він наголосив, що за теперішньої геополітичної ситуації, що стрімко змінюється, країнам НАТО потрібно зміцнити свою оборонну спроможність.

Расмуссен нагадав про ситуацію в Лівії, де біля порогу об’єднаної Європи розгорілася велика криза. За словами Расмуссена, лівійський урок показав, що НАТО мусить бути завжди готовим до вирішення несподіваних кризових ситуацій.

Фінансова криза не повинна перерости в кризу безпеки

Генсекретар НАТО зазначив, що на даний момент у збройних силах країн Центральної Європи, зокрема у Польщі, здійснюються масштабні реформи. Расмуссен висловив переконання, що не варто послаблювати програми обороноздатності цих країн, навіть з огляду на фінансову кризу. Мовляв, не можна допустити, щоб фінансова криза переросла у кризу безпеки.

Расмуссен зауважив, що безпеку країн НАТО можна зміцнити, впровадивши оборонну систему, яку він назвав розумною обороноздатністю. Генсекретар пояснив, що розумна обороноздатність – це запевнення більшої безпеки при менших фінансових витратах. Водночас Расмуссен звернув увагу на те, що в 21-му сторіччі країни НАТО надають нового змісту такому поняттю як «територіальна оборона».

«Ми усвідомлюємо, що територіальна оборона в сучасному світі означає також нарощування такого потенціалу, який допоможе впоратися з новими викликами у сфері безпеки: ракетними атаками, кібератаками, тероризмом, поширенням зброї масового ураження», – сказав генсекретар НАТО.

Говорили про нові шанси та нові загрози

Євроатлантичний форум безпеки у Варшаві став нагодою до розмови про головування Польщі в Європейському Союзі, яка декларує своє прагнення поглибити співпрацю НАТО з ЄС. Поки що цю співпрацю блокують дві країни – Кіпр, що є членом ЄС і Туреччина, яка є членом НАТО. Сьогодні у Варшаві генсекретар НАТО висловив сподівання, що саме під час польського головування в Європейського Союзі вдасться досягнути суттєвого прогресу у вирішенні турецько-кіпрського конфлікту.

Президент Польщі Броніслав Коморовський у своїй промові на варшавському форумі зазначив, що в новій концепції НАТО збережено найважливішу, на думку поляків, п’яту статтю Вашингтонського договору. У цій статті йдеться про обов’язок НАТО захистити кожного свого члена, якщо йому загрожує небезпека. За словами президента Польщі, Північноатлантичний блок мусить поглиблювати співпрацю з Росією, переконувати росіян, що НАТО не є для них загрозою.

«Сьогодні є великий шанс для здійснення давнього польського прагнення – створення добросусідських відносин із сусідніми країнами, а особливо з Росією, – сказав Броніслав Коморовський. – Я не згадую тут про Україну, бо ми завжди підтримували прагнення України до західних структур. Є шанс змінити наш регіон так, щоб він став безпечним і добре організованим. У ньому зникли б побоювання, що НАТО становить для когось загрозу».

Тезою, яка повторювалася у промовах міністрів оборони центральноєвропейських країн, була думка про нові небезпеки, що загрожують стабільності у світі. Зокрема йшлося про небезпечні монополії на енергоносії, а також про загрози, спричинені стрімким подорожчанням продуктів харчування. За словами міністра оборони Болгарії Аню Ангелова, після останнього саміту НАТО в Лісабоні світ так швидко змінюється, що час подумати про чергову стратегію НАТО.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG