Доступність посилання

ТОП новини

Закарпатських угорців допитували згідно з законодавством – СБУ


Київ – Допитаним Службою безпеки України закарпатцям у справі про отримання другого громадянства практично нічого не загрожує, кажуть експерти. Хоч українське законодавство і не передбачає подвійного громадянства, воно не містить і чітких норм щодо покарання. Водночас експерти відзначають, що для економічно слабкої держави інститут подвійного громадянства може становити серйозні загрози.

У Службі безпеки підтвердили інформацію щодо допитів громадян України, яких запідозрили в отриманні громадянства Угорщини.

Заяви Товариства угорської культури Закарпаття щодо протиправних дій співробітників неправдиві, запевнила Радіо Свобода речник СБУ Марина Остапенко.

«Служба безпеки займається цією ситуацією. Дії Служби безпеки залишаються винятково у межах чинного законодавства і в інтересах держави Україна. Ніяких катувань не було. Це було в межах законодавства, з повагою до людей, до громадян України. І все те, що вони пишуть, не відповідає дійсності», – заявила вона.

За подвійне громадянство слід карати – Заєць

Перший заступник голови СБУ, колишній очільник УСБУ в Закарпатській області Володимир Рокитський заявив про потребу ввести відповідальність за подвійне громадянство. Крім того, на Закарпатті обласна організація Української народної партії запропонувала ввести за подвійне громадянство кримінальну чи адміністративну відповідальність.

Цю позицію поділяє і перший заступник голови УНП, депутат Верховної Ради Іван Заєць.

«Подвійне громадянство породжує дуже багато проблем щодо прав і щодо обов’язків, – каже він. – Цей інститут став технологією у певних діях наших сусідів. Цей інститут використовувався у Грузії для розпалювання війни. Немає значення, якої це стосується країни – чи це стосується Росії, чи Угорщини, чи Румунії. У нас є інститут єдиного громадянства, і у ставленні до нас ці всі країни повинні виходити з позицій саме нашої Конституції».

Сильним державам подвійне громадянство не загрожує – Бала

Нині в Україні покарати за подвійне громадянство досить складно, адже позбавлення українського паспорта – дуже довга судова процедура. Утім, на думку керівника Агентства моделювання ситуацій Віталія Бали, держава має не карати, а створювати економічні умови, за яких подвійне громадянство не становитиме жодної загрози.

«Держави із сильними інституціями можуть піти на те, щоб вводити подвійне громадянство. Треба перш за все забирати емоції, заклики про те, що все пропало, про те, що є загрози національним інтересам. Треба все спокійно порахувати. Щойно ми створимо всі умови, щоб люди хотіли жити в Україні, у той момент ми можемо абсолютно спокійно вводити подвійне громадянство. Якщо ми не будемо на 162-му чи 163-му місці зі 179 за економічними свободами», – зазначив політолог.

Експерти не беруться називати кількість можливих випадків отримання громадянами України паспортів Угорщини, Росії чи Румунії. Вони лише кажуть, що у кожному випадку таких людей тисячі. Ті, хто отримує паспорт іншої держави, не розголошують цієї інформації, а консульські установи не передають ці відомості державним органам України.

Водночас відомо, що, за даними дослідження Центра Разумкова, понад 49 відсотків громадян України хотіли б мати громадянство ще однієї країни при збереженні українського громадянства.

********
Також на цю ж тему: Влада Угорщини стурбована діями Служби безпеки України

  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG