У правозахисників одразу виникли побоювання щодо безпеки в’язнів, оскільки незадовго до цього після їхніх скарг перевіркою керівного апарату Держслужби, проведеною спільно з прокуратурою Криму, були виявлені численні зловживання з боку керівництва Сімферопольського СІЗО, що стало приводом для звільнення керівного складу установи.
А 6 травня, за словами Андрія Діденка, з неперевірених, але різних джерел стало відомо, що бійці спецпідрозділу Державної пенітенціарної служби, які перебували на території Сімферопольського СІЗО, побили ув’язнених. Масштаби цього поки що не відомі і з’ясовуються правозахисниками, але вони дізналися прізвища семи потерпілих, із яких Сергій Руденко отримав травми ніг, а іншому в’язневі Сергію Козлову пошкодили нирку.
Спецконтингент хоче дискредитувати адміністрацію?
Представник кримського управління Державної пенітенціарної служби Микола Шищенко категорично спростовує інформацію правозахисників: «Про те, що хтось був побитий – жодного такого факту зареєстровано не було. У карцер нікого не саджали».
Микола Шищенко каже, що сам спілкувався з тюремними лікарями і відвідав карцер.
Разом з тим в офіційному прес-релізі кримського управління мовиться, що в Сімферопольському СІЗО напередодні травневих свят розпочалася операція «Щит», і за її першими результатами в осіб, які утримуються під вартою, вилучено багато мобільних телефонів, DVD-програвачі, колючо-різальні предмети та інше.
Проведення режимних заходів, передбачених українським законодавством, викликає незадоволення серед спецконтингенту Сімферопольського СІЗО, що намагається «дискредитувати законні вимоги представників адміністрації», мовиться у прес-релізі.
Чи відреагують державні інституції?
Координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко каже, що ця інформація потребує як ретельної перевірки, так і негайної реакції з боку прокуратури і керівництва Державної пенітенціарної служби: «Ми хочемо створити мобільну групу, яка була б здатна перевірити ці факти. Зараз ми намагаємося знайти підтримку народних депутатів України, намагаємося залучити апарат Уповноваженого з прав людини, щоб, поки ця інформація свіжа, зафіксувати ці катування, якщо вони були, і вимагати від Прокуратури адекватної реакції».
Андрій Діденко повідомив, що у середу в Києві Харківська правозахисна група проведе круглий стіл, де порушить питання про цей інцидент.
Про це того ж дня також говоритимуть і в Сімферополі на прес-конференції керівників кримського управління Державної пенітенціарної служби України.