Доступність посилання

ТОП новини

Час реформувати МВФ?


Прага – Зараз, коли очікується відставка шефа Міжнародного валютного фонду Домініка Стросс-Кана в зв’язку з сексуальним скандалом, багато критиків організації говорять, що настав час для її кардинальної реформи. Адже, з одного боку, МВФ хвалять за те, що фонд зумів відвернути фінансову кризу в багатьох країнах під час світової фінансової кризи у 2008 році, а з іншого боку, у таких країнах, як Україна, чи Пакистан, МВФ став синонімом непопулярних і болючих реформ, здійснених за рецептами фонду.

Михайло Лінецький каже, що він уже ситий по горло економічними реформами. Киянин, 65-літній пенсіонер, сподівався, що після того, як він все життя пропрацював вчителем, він зможе отримати хоч і невеликий, але стабільний дохід на старість. Але після того, як піднялися ціни на електрику, газ, проїзд та інші послуги і товари, Лінецький говорить, що його пенсії, що дорівнює 100 доларам на місяць, катастрофічно на все це не вистачає.

«Я маю мінімальну пенсію, близько 800 гривень. Ці високі тарифи впливають дуже погано. Всі ціни підвищилися десь на 50%», – каже пенсіонер.

Скасування багатьох субсидій і можливе скорочення пенсій є частиною угоди України з МВФ, що дозволить Києву отримати необхідні кредити фонду. Але кредити обійшлися дорогою ціною для багатьох українців.

Починати треба з керівника…

Багато критиків організації говорять, що настав час змінити спосіб роботи Міжнародного валютного фонду. І, на їхню думку, почати треба з керівника. Адже традиційно головою МВФ обирали представника Європи, в той час як американець завжди очолював Світовий банк, який є партнерською організацією МВФ. Нині багато країн, що розвиваються, пропонують свої кандидатури.

На думку Моріса Ґольстіна, який працював в МВФ багато років, тепер їхні шанси значно зросли.

«Гадаю, що країни, що розвиваються, аргументують свою позицію тим, що вони тепер мають значно більшу питому вагу в економіці світу, тому мають право отримати головування в глобальній організації. Але проблема в тому, що, як свідчить досвід, країни, що розвиваються, дуже довго не можуть домовитися, хто буде їхнім кандидатом, а європейці роблять це дуже швидко», – каже Ґольстін.

Від зміни голови МВФ чекають і зміни політики фонду, перетворення її на гнучкішу. Але іронія долі полягає в тому, що людина, яка почала цей процес, навряд чи зможе його завершити, бо чим би не закінчилася історія з сексуальним скандалом Домініка Стросс-Кана, його повернення на роботу голови Фонду вже мало хто очікує.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG