Доступність посилання

ТОП новини
21 Листопад 2018, Київ 06:13

Нехтування злочинами комунізму у Словаччині каратиметься законом


Прага – У Словаччині обговорюють ухвалений днями закон, за яким нехтування чи заперечення злочинів комунізму в країні каратиметься як кримінальний злочин. Таким чином Словаччина слідом за Польщею, Чехією, Угорщиною і Литвою по суті прирівняла комунізм і нацизм за наслідками цих злочинних тоталітарних режимів.

Кожен, хто поставить під сумнів, заперечить чи намагатиметься виправдати злочини комуністичного режиму, як і злочини фашизму чи Голокост, може бути засуджений на термін від шести місяців до трьох років – так передбачає закон про зміни до Кримінального кодексу Словаччини, який після підписання президентом має набути чинності з 1 вересня.

Закон іще називають «яхимовським» – від назви найжорстокіших за умовами праці уранових шахт біля чеського міста Яхимова, де поруч із політв’язнями-чехами працювало й загинуло також і багато словаків.

Того, щоб злочини комунізму були прирівняні до злочинів нацизму, багато років домагалася Конфедерація політичних в’язнів Словаччини. Ліві ж політичні сили не допускали новий закон до обговорення у словацькому парламенті або ж його заперечували зовсім. А коли цю поправку вже ухвалили було 2002 року, її заветував тодішній президент Словаччини, комуніст за поглядами Рудольф Шустер.

Конфедерація політв’язнів: справедливість перемогла

На думку голови Конфедерації політичних в’язнів Словаччини Антона Срголца, хоч і з запізненням у 20 років, та все ж дуже важливо, що справедливість перемогла.

«Комунізм і національний соціалізм, Сталін і Гітлер – це дві однакові великі злочинні системи. А мова про справедливість, щоб злочини нацизму і злочини комунізму оцінювались однаково, тому що вони собі рівні. Злочини, скоєні комуністами у Східній Європі, передусім у колишньому Радянському Союзі, не можна забути. Конфедерація політичних в’язнів підтримує новий закон не тільки для того, щоб ці злочини були покарані, але для того, щоб зберегти в пам’яті народу, людства спогад про те, що коли ми не будемо поважати демократію, тоді існує небезпека, що прийдуть нові тоталітарні режими, які чинитимуть такі самі злочини, як комунізм і нацизм», – сказав Антон Срголец в інтерв’ю Радіо Свобода.

За даними словацького Інституту національної пам’яті, жертвами комуністичного режиму у Словаччині стали понад 70 тисяч осіб. Було розстріляно 120 невинних людей, тисячі словаків потерпіли від розкуркулення, політичних переслідувань; переважно скінчили в тюрмах черниці і ченці, монастирі і костели були знищені чи розграбовані.

Нині всі жертви комуністичного режиму у Словаччині реабілітовані.

На думку голови словацької Конфедерації політичних в’язнів, головне сьогодні – не покарання, головне – сказати правду про злочинний комуністичний режим: «Заради майбутнього потрібно людям сказати: люди, будьте пильні, демократію потрібно поважати, потрібно її наповнити духовністю, щоб ці злочини більше ніколи не повторились».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG