Доступність посилання

ТОП новини
16 травня 2021, Київ 05:29

Чи вплине «хворий долар» на Україну


Київ – У Сполучених Штатах – загроза дефолту. Якщо до 2 серпня американський Конгрес не підвищить ліміт можливого державного боргу, на світ вкотре чекає хвиля фінансової та економічної нестабільності. Проте більшість експертів не вірить у нову економічну кризу.

Сполучені Штати в разі дефолту можуть втратити позиції ключового фінансового центру світу. Та директор Інституту економічного прогнозування Національної академії наук України Валерій Геєць вважає дефолт наразі малоймовірним, оскільки, каже він, «з погляду американських інтересів час для нього ще не настав».

Водночас із погляду українських інтересів ситуація виглядає інакше. «Краще, якби дефолт був, у тому числі і для України, бо більш інтенсивно, більш агресивно відбувалося б формування нової економічної моделі, скоріше б реструктурувалася економіка», – зазначив Геєць.

У разі дефолту очікують на знецінення долара як одиниці грошових резервів, так що вкладникам банків доведеться шукати інших шляхів збереження власних статків.

Від долара до євро?

Але ні долар, ні євро «не демонструють ніякої стабільності», а вклади в золото для українців «недоступні через його занадто високу вартість», вважає президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.

На його думку, дефолт можуть провокувати майбутні президентські вибори у США. Проте, за його словами, така можлива економічна ситуація не торкнеться України безпосередньо.

«Відбудеться реструктуризація розподілу іноземних інвестицій між країнами світу. Непрямим наслідком для України буде погіршення загального надходження іноземних інвестицій – прямих і кредитних», – зауважив Лановий.

На думку іншого експерта, Сергія Борисова, заступника голови правління одного з банків, якщо дефолт і буде, то лише «технічний». Тому вкладникам, які наразі зберігають свої статки в доларах, хвилюватися не варто, вважає він.

«Економіка Сполучених Штатів хвора, на жаль, європейська економіка частково хвора, і в бюджетному дефіциті теж проблеми. Ми маємо євро, ми маємо золото, ми маємо долар або інші валюти. Не треба бігати від однієї валюти до іншої або до іншого активу», – переконує Борисов.

Чужі помилки – добрий досвід

Треба розуміти, «де ми, а де американський долар», проте «пропускати такі проблеми через себе», наголосив директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

«Ті проблеми, з якими вони стикаються, багато в чому нагадують власні проблеми (України). І треба вчитися не лише не платити за борги інших людей, а треба також вчитися на чужих помилках», – зауважив Бураковський.

2008 року глобальна економічна криза розпочалася саме зі США. З її наслідками Україна, як і інші країни світу, бореться і до цього часу.

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG