Доступність посилання

ТОП новини

Захід: Тимошенко «світить» умовний термін (світова преса)


Generic – A photo of International and Russian newspapers, Prague, 17Jun2009
Generic – A photo of International and Russian newspapers, Prague, 17Jun2009

Прага – Серед ключових політичних ризиків в Україні західні експерти бачать і судовий процес над одним із лідерів української опозиції Юлією Тимошенко. Один із прогнозів з цього приводу такий, що лідерові «Батьківщини» загрожує внаслідок суду умовний термін і «відлучення» від наступних виборів до парламенту в 2012 році. Аналітики також наводять думки західних чиновників про те, що за «українським фасадом» нині «ховаються зруйновані будівлі» української демократії. Впливові видання також публікують прогнози відомих західних експертів з приводу ймовірних наслідків президентських виборів у Росії, у яких звучить твердження про те, що «США погодилися з перевагою Росії у «ближньому зарубіжжі».

Агентство Reuters оприлюднило черговий прогноз найближчих ключових ризиків щодо України. У ньому виділяють, як фактор поточної політичної напруженості, суд над Юлією Тимошенко, а також ризики неотримання Україною чергового траншу кредиту МВФ у разі зволікання з реформуванням платежів у енергетиці. Звертають увагу на зростання напруження у російсько-українських стосунках у зв’язку з газовим питанням та подальші ризики з відтоком із українських теренів іноземних інвестицій, коли й надалі приватизація на ринку України непрозора і триває владний тиск на великих іноземних інвесторів. Тут також відзначено точки зору провідних аналітиків з приводу ймовірних наслідків суду над Тимошенко, у зв’язку з чим західні експерти прогнозують «умовний вирок», як найбільш ймовірний результат процесу, що заборонятиме Тимошенко брати участь у майбутніх виборах, не перетворюючи її у потерпілу перед громадськістю».

Американське видання «Global Post» не виключає, що нинішній судовий процес над Тимошенко, котрий «стає своєрідним цирком», можливо перетворить підсудну у «політичну страдницю». Тим більше, що вона «відкрито кепкує з головуючого судді, а зовні відбуваються жваві пікети її прихильників і противників». Водночас видання не бачить у цьому суді нічого смішного, бо західні політики серйозно насторожені щодо «політичного підтексту» цього процесу і лише очікують, як «далеко зайде обвинувачення». Спостерігачі, як наголошує «Global Post», «вже жахаються з перспективи, якими брудними і корумпованими можуть бути парламентські вибори у жовтні наступного року». «Однак, – як зауважує видання зі США, – одна сфера не постраждає – це зусилля України на шляху до угоди про співпрацю з ЄС». Але, як непокоїться «Global Post», «ситуація може стати парадоксальною: через рік Україна може опинитися ближче до ЄС та виявитися ще більш авторитарною». Це збиває з пантелику деяких західних дипломатів і чиновників, котрі порівнюють ситуацію в Україні з підготовкою до Євро-2012, коли «за пофарбованим фасадом ховаються зруйновані будівлі».

Директор Центру Європейських реформ із Брюсселя Чарльз Ґрант на сторінках лондонської «Файненшел Таймз» зазначає, що зовсім не важливо, хто стане у 2012 році президентом Росії, бо «домінуючою постаттю залишиться то й же Володимир Путін» і ймовірність «більшого плюралізму в Росії, посилення диктатури закону проти корупції, диверсифікації економіки у більш незалежну від експорту сировини» майже дорівнює нулю, бо «такі зміни можуть загрожувати основі влади і багатству правлячих кланів». Чарльз Ґрант також вважає, що і в зовнішній політиці Росії Путіна не варто «очікувати різких змін», бо в Москві сприймають «перезавантаження» у стосунках зі США лише в російських інтересах та й «росіяни думають, що США прийняли, як належну, перевагу Москви на ближніх територіях, включно з Україною».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG