Нова польська політична сила «Рух Палікота» має вкрай антиклерикальну програму. Як наголошує лідер партії Януш Палікот, новий польський парламент повинен проводити свої засіданння у залі без хреста.
Розп’ятття «неконституційне»?
«Я вважаю, – каже Палікот, – що конституцію, яка гарантує світський характер нашої держави, потрібно розуміти так, що в публічних місцях не повинно бути релігійних символів. Таким особливим місцем є парламент, оскільки саме в парламенті ухвалюються закони, зокрема, основний закон держави. Тож наявність у парламенті будь-якого релігійного символу абсолютно не відповідає духові конституції».
«Рух Палікота» заявляє, що докладе всіх зусиль, аби розп’яття в Сеймі не було. Антиклерикали кажуть, що перед початком роботи нового складу Сейму вони завернуться до спікера парламенту з вимогою, щоб той зняв зі стіни хрест.
Буде закон про хрест у Сеймі?
У відповідь на таку ініціативу антицерковних депутатів найбільша польська права партія «Право і справедливість» ухвалила спеціальну ухвалу. Партія ініціюватиме закон, який назавжди, так би мовити, закріпить розп’яття у сесійній залі польського парламенту.
Лідер «Права і справедливості» Ярослав Качинський каже: «У сесійних залах усіх польських парламентів незалежної Польщі, і для нас це дуже важливо, був хрест; розп’яття – це наша цінність і традиція, ті, хто хоче її знищити, насправді хочуть знищити наше суспільство, наш народ. Потрібно цьому рішуче протистояти».
З приводу політичної дискусії про хрест у парламенті вже висловилися найвищі посадові особи держави. І президент, і прем’єр-міністр вважають, що така дискусія зайва і навіть шкідлива. Вона, кажуть керівники держави, ділить польський народ і затьмарює важливі справи, яким повинен займатися парламент.
Перший президент демократичної Польщі Лех Валенса також висловився з цього приводу. Він сказав, що готовий особисто захищати розп’яття в парламенті.
Польщею вирушить хрест Івана Павла ІІ
З тривогою за дискусією про хрест у парламенті спостерігає ієрархія Католицької церкви у Польщі. Вона каже, що ця суперечка віддзеркалює складний, напружений період, який зараз переживає країна. Частина поляків, наголошує духовенство, втратила духовні орієнтири.
Про це йшлося під час вчорашніх урочистей у Перемишлі, присвячених 33-й річниці обрання Папою Римським поляка Кароля Войтили. Кардинал Станіслав Дзівіш, який був секретарем Івана Павла ІІ, оголосив про початок своєрідної мандрівки Польщею особистого хреста Папи-поляка. З цим хрестом Іван Павло ІІ брав участь у хресній дорозі в Римі незадовго до своєї смерті.
Мандрівка папського хреста містами Польщі, на думку Церкви, має стати відповіддю на зневагу деякими політиками, громадськими діячами та митцями традиційних християнських цінностей.