Доступність посилання

ТОП новини

Долю євро у Євросоюзі вирішуватимуть без Польщі?


Польща може опинитися поза межами групи впливових держав ЄС
Польща може опинитися поза межами групи впливових держав ЄС
Варшава – Польща, яка ще кілька тижнів тому головувала в Раді ЄС, невдовзі може опинитися поза межами групи впливових держав Євросоюзу. Роль аутсайдера їй визначено проектом євросоюзного договору про спільну фіскальну політику. Згідно з цим проектом, Польща та інші держави ЄС, які не користуються валютою євро, не матимуть впливу на рішення, котрі ухвалюватимуть у межах країн єврозони. Польський уряд, який наполегливо домагався участі в самітах єврозони, визнає, що він не всесильний.

Проект міжнародного договору, згідно з яким Польща не матиме впливу на важливі рішення щодо спільної європейської валюти, став поганою новиною для польського уряду. Варшава – один із ініціаторів договору про єдину фіскальну політику в Європейському Союзі. Під час свого головування в Раді ЄС Польща постійно наголошувала, що для вирішення економічної кризи в ЄС цій спільноті потрібна скоординована фінансова політика.

Водночас польський уряд повторював, що він дуже зацікавлений в участі у самітах країн єврозони. Польський міністр фінансів Яцек Ростовський прямо говорив про те, що можливість участі Польщі у самітах єврозони – це одне з головних сподівань Польщі, пов’язаних із фіскальним договором.

У свою чергу Дональд Туск, голова польського уряду, твердив, що Польща кровно зацікавлена у рятуванні євровалюти. За його словами, польська економіка настільки тісно пов’язана з євросоюзною, що проблеми з валютою євро вплинуть і на польські фінанси.

Польська поразка?
Можна навіть говорити про катастрофу
Ярослав Качинський

Коли стало відомо, що країни єврозони хочуть вирішувати долю своєї валюти без Польщі, польська опозиція заявила про поразку дотеперішньої політики офіційної Варшави щодо ЄС.

Ярослав Качинський, лідер найбільшої польської опозиційної партії «Право і справедливість», в оцінці ситуації категоричний. Він каже: «Ця справа надзвичайно важлива для статусу нашої держави. Ми, тобто Польща, зазнали дуже серйозної поразки, можна навіть говорити про катастрофу в питаннях нових європейських регуляцій».

Ярослав Качинський наголошує, що Польщі не обіцяють навіть символічної ролі спостерігача на самітах країн єврозони. За його словами, це принижує статус польської держави. Лідер польської опозиції заявляє, що за таких обставин Польща не повинна приєднуватися до фіскального договору країн ЄС.

Варшава не навязуватиметься силоміць
Це не є «бути або не бути» для Польщі
Дональд Туск

Ситуацію, що склалася навколо участі Польщі в фіскальному договорі, коментує і голова польського уряду Дональд Туск. Він заперечує твердження Качинського про поразку Польщі, але визнає, що в принциповому для держави питанні можливості Варшави обмежені.

«Я не говорю про поразку, тому що ще нема остаточного рішення, однак це не є «бути або не бути» для Польщі. Усі країни ЄС мають бути зацікавлені в тому, щоб рішення, які стосуються єврозони, могли ухвалювати всі інші держави Євросоюзу. Та ми не можемо накинути нашої думки силоміць. Що ж, не завжди вдається вигравати», – сказав Туск.

У свою чергу Міколай Довґелевич, польський міністр з європейських питань, закликає поляків не поспішати з висновками. Він каже, що певні підсумки можна буде зробити 30 січня, коли відбудеться саміт Євросоюзу, присвячений питанням фіскального договору.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG