Доступність посилання

ТОП новини

Хто може кинути око на прибутки від видобутку сланцевого газу?


Київ – Україна невдовзі дізнається про те, які компанії розроблятимуть її родовища сланцевого газу. У Мінекоресурсів очікують, що в результаті конкурсу, запланованого на квітень, держава зробить прорив у напрямку енергетичної незалежності. Однак експерти вказують на затримки у реалізації проекту і на те, що в ньому готують місце для певних українських бізнесменів.

Україна готується до розробки нового виду покладів блакитного палива – сланцевого газу, як показують геологічні розвідки, ці родовища найбільші в Європі. Уряд ухвалив постанови про конкурс на розробку двох найбільших, знайдених на Донбасі та на Львівщині. Ця пропозиція викликала безпрецедентну увагу інвесторів, повідомив міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський.

Кількість українських та зарубіжних підприємств, які хочуть взяти участь у конкурсі – перевищила всі сподівання: це вже зараз 15 компаній, і прийом заявок триває
Микола Злочевський
«Кількість українських та зарубіжних підприємств, які хочуть взяти участь у конкурсі, перевищила всі сподівання: це вже зараз 15 компаній, і прийом заявок триває. Геологи України сподіваються, що сланцевий газ спричинить величезний прорив у напрямі енергобезпеки нашої країни, і ми робимо зараз усе можливе для знаходження нових покладів сланцевого газу і для залучення нових технологій та інвесторів для його видобутку», – запевнив міністр.

Раніше український прем’єр Микола Азаров висловлював упевненість у тому, що Україна видобуватиме новий вид блакитного палива вже у найближчій перспективі.

Видобувати сланцевий газ зуміють лише західні компанії – депутат

Україна має вагомі запаси сланцевого газу, однак його промисловий видобуток затримується через владу, вважає член парламентського комітету з паливно-енергетичного комплексу, депутат-б'ютівець Тарас Стецьків.

Від моменту конкурсу до видобутку першого мільярду кубометрів газу мине п’ять-сім років, і влада цей процес вже затягнула
Тарас Стецьків
«Попередні запаси дуже серйозні – понад 5 трильйонів кубометрів, більше, ніж у Польщі. Той факт, що серед 15 компаній, які подали заявку на розробку, є світові лідери з видобутку сланцевого газу, свідчить про перспективність цього напрямку. Але від моменту конкурсу до видобутку першого мільярду кубометрів газу мине п’ять-сім років, і влада цей процес уже затягнула. Тому я дуже хотів би, щоб конкурс відбувся вчасно і без судової тяганини», – сказав Тарас Стецьків.

Він прогнозує, що за умови чесного конкурсу в ньому переможе західноєвропейська або американська компанія, оскільки ані українські, ані російські не мають для розробки сланцевого газу ні досвіду, ні технологій.

Можновладці резервують за собою прибутки від газовидобування?

Тим часом, в українських медіа з’явилася інформація про те, що хто б не переміг у конкурсі, у майбутньому спільному підприємстві передбачена частка для приватної компанії, яку пов’язують з міністром екології Миколою Злочевським та деякими іншими урядовцями.

Сам пан Злочевський можливість таких схем та свою причетність до них відкидає.

Український бізнес, навіть не маючи досвіду для видобутку сланцевого газу, намагається отримати прибутки від цього напрямку, стверджує енергетичний експерт Олександр Нарбут.

Олігархи шукають і шукатимуть спосіб, як отримати велику частину прибутків від сланцевого газу
Олександр Нарбут
«Це не може бути Юрій Бойко, оскільки проект просувають Мінекоресурсів та Державна геологічна служба. Там і треба копати. Олігархи шукають і шукатимуть спосіб, як отримати велику частину прибутків від сланцевого газу. Цей процес громадськості треба робити більш прозорим, і тоді ми знатимемо «героїв» в обличчя. Наразі я маю лише припущення, хто стоїть за цим».

Конкурс на розробку родовищ сланцевого газу на Донеччині та Львівщині запланований на 23 квітня. За попередніми підрахунками іноземних компаній, разом ці площі нараховують 7 трильйонів тонн блакитного палива, а відтак можуть повністю забезпечити газові потреби України приблизно на півтора століття. Між тим, інший нетрадиційний газовий ресурс, а саме шахтний газ метан, уже видобувають в Україні, зокрема в Донецьку, на шахті Засядька.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG