Доступність посилання

ТОП новини

Здійснені чергові спроби врятувати план Аннана по Сирії


Переговори спеціального посланця ООН і Ліги арабських країн Кофі Аннана (ліворуч) з президентом Сирії Башаром Асадом
Прага – У Дамаску в понеділок завершилися переговори спеціального посланця ООН і Ліги арабських країн Кофі Аннана з президентом Сирії Башаром Асадом і сам Аннан назвав розмову з сирійським президентом «позитивною». Після цього спецпосланець ООН вилетів до столиці головного союзника Асада в регіоні – Ірану. Перед зустріччю з Аннаном Башар Асад звинуватив США та його союзників у регіоні – Туреччину, Катар, Саудівську Аравію – у перешкоджанні реалізації цього плану і також покладав вину за кровопролиття в Сирії на збройних повстанців. США вважають, що дні режиму Асада вже лічені, а Генсекретар ООН попередив владу в Дамаску, що Рада Безпеки ООН може вдатися до колективних дій щодо Сирії.

Після завершення переговорів у понеділок із президентом Башаром Асадом в Дамаску, спеціальний посланець ООН та Ліги арабських країн в Сирії Кофі Аннан заявив, що у нього була конструктивна розмова з президентом країни. «Ми узгодили з ним підходи, які я повідомлю опозиції», – наголосив Аннан. Він також ще раз звернув особливу увагу на головну причину перешкоджання мирному діалогу – кровопролиття, з припиненням якого, має розпочатися виконання головного пункту мирного плану, який був висунутий Аннаном ще у квітні.

Перед зустріччю з Кофі Аннаном президент Сирії Башар Асад заявив німецькому телеканалу ARD: американська підтримка «антидержавним терористам» перешкоджають плану Аннана. Асад звинуватив американських союзників – Саудівську Аравію, Катар, Туреччину – у підтримці повстанців, які намагаються сикнути його владу збройним шляхом і за фінансової та політичної підтримки з-за кордону.

Башар Асад також заявив німецькому телеканалу ARD, що більшість «жертв» насильства в Сирії представляють урядові сили. «Якщо ви хочете знати хто вбивав, ви повинні спочатку знати, кого вбили. Ви нічого не можете сказати про злочинців, не знаючи про жертви. Ті жертви, про які ви кажете, як про більшість, є прибічниками влади. Так як же ви можете бути злочинцем і жертвою одночасно?» – наголосив Асада під час виступу на німецькому телеканалі.

Башар Асад зазначив телеканалу ARD, що «президент не повинен втікати від викликів», однак наголосив, що й без «народної підтримки» він не може залишатися при владі. Президент Сирії заявив про готовність збройних сил країни протистояти міжнародної агресії.

Росія та Іран – два головних союзники режиму Асада

Напередодні Кофі Аннан змушений був визнати, що план ООН і Ліги арабських країн з мирного врегулювання в Сирії, де ось вже 16 місяців проливається кров, поки-що не призвів до припинення вогню та початку переговорів між Асадом та опозицією, яка вимагає його відставки. Аннан також наголосив, що Росія та Іран – два головних союзники режиму Асада, які не повинні стояти осторонь мирних зусиль в Сирії. І, враховуючи вплив цих двох країн, вони не можуть бути проігноровані.

Москва і Тегеран уникають прямих відповідей на заклики Заходу про відставку Башара Асада, щоб дозволити прийти до влади перехідному урядові.

У понеділок російський міністр закордонних справ Сергій Лавров під час переговорів у Москві з представниками сирійської опозиції сказав, що Росія стоїть на позиції перегорів із обома сторонами конфлікту в Сирії – урядом та опозицією і що лише це може призвести до реалізації мирного плану та припинення вогню.

Держсекретар США Гілларі Клінтон заявила в неділю, що для досягнення миру в Сирії залишається все менше часу, а дні режиму Асада, на її думку, вже лічені. Вона також нагадала, що червень став найбільш кривавим місяцем за весь час конфлікту в Сирії.

Генсекретар ООН Пан Ґі Мун попередив Дамаск, що у разі ігнорування владою Башара Асада резолюції Ради безпеки ООН, їй доведеться вдатися до «заходів колективного реагування».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG