Доступність посилання

ТОП новини

Курултай доручив Меджлісові домовитися з Об’єднаною опозицією


Керівництво Меджлісу на Курултаї
Сімферополь – Делегати Курултаю – загальнонаціонального з’їзду кримськотатарського народу – вирішили доручити Меджлісові та його голові Мустафі Джемілєву продовжити переговори і консультації з національно-демократичними силами України з питань майбутніх виборів народних депутатів України та участі у них кримських татар. Таке рішення було ухвалене на 4-й сесії Курултаю у вихідні в Сімферополі. У постанові національного з’їзду мовиться про «відмінності у підходах» із опозицією до представництва кримських татар у парламенті країни.

Мустафа Джемілєв на Курултаї
Мустафа Джемілєв на Курултаї
Курултай доручив своєму представницько-виконавчому органові, Меджлісові кримськотатарського народу, зокрема, продовжити переговори «з позицій включення представників кримських татар у гарантовану частину виборчого списку та обов’язкового узгодження кандидатур, висунутих в одномандатних виборчих округах у Криму», а також ухвалити рішення про «консолідовану позицію кримських татар на вибори 28 жовтня 2012 року і забезпечити його виконання усіма органами національного самоврядування кримських татар».

Під час обговорення цього питання на з’їзді лунало слово «бойкот». Однак один із керівників Меджлісу Алі Хамзін сказав Радіо Свобода, що виступатиме проти бойкотування виборів кримськими татарами, оскільки в час, коли «увага західного демократичного світу прикута до долі Юлії Тимошенко та інших політв’язнів, це завдасть удару по демократичних силах».

Раніше кримський політичний оглядач Микола Семена сказав Радіо Свобода, що бойкот чи пасивна участь кримськотатарських виборців у голосуванні зашкодили б не лише Об’єднаній опозиції, а й іміджеві держави і влади, які несуть відповідальність за політичну інтеграцію кримських татар.

Опозиція заявляє про розуміння кримських татар

Джерела, близькі до керівництва Меджлісу, повідомили, що лідери Об’єднаної опозиції пропонують висуванцям Курултаю лише одне місце у прохідній частині, а інше – ближче до 110-го у списку. В Меджлісі вважають це недостатнім, зважаючи на те, що політико-правові і соціально-політичні проблеми кримських татар не вирішуються і тепер мають тенденцію до загострення.

Лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв пояснив, що чинне законодавство, не надаючи можливості гарантованого представництва корінного народу Криму у Верховній Раді Україні, що забезпечувався б голосами самих кримських татар, «змушує їх вступати в партнерські відносини з національно-демократичними силами країни, які декларують ідеологічні цінності, близькі за своїм цілями і завданнями прагненням і сподіванням кримськотатарського народу».

На Курултаї не було представників цих національно-демократичних сил, однак делегатам зачитали звернення лідера «Фронту змін» Арсенія Яценюка. Той від імені Об’єднаної опозиції запевнив «повноправних представників незламного кримськотатарського народу» у розумінні їхніх проблем, а також у тому, що опозиція «поділяє ваші устремління, відчуває вашу біль» і буде боротися з тими, хто «розпалює міжнаціональну ворожнечу і прагне викреслити з історії пам’ять про вашу трагедію».

Зірвати Курултай не вдалося

Ще одна проблема, з якою останнім часом зіштовхнулися в Меджлісі, – активізація антимеджлісівських сил усередині кримськотатарської громади і підтримка їх із боку влади. На початку роботи Курултаю близько сотні кримських татар, які називали себе прихильниками Партії регіонів і Президента Віктора Януковича, пікетували приміщення, де проходить з’їзд. Деякі з них силою намагалися прорватися всередину будівлі, але їх зупинила міліція. Учасники акції тримали плакати на підтримку мовного закону Ківалова-Колесніченка, виступали проти політичного союзу Меджлісу та Об’єднаної опозиції і висловлювали підтримку «курсові Президента».

Провладний протест проти Курултаю
Провладний протест проти Курултаю
Водночас стало відомо про ще одну спробу зірвати роботу Курултаю. За даними порталу «Кримськотатарське питання online», який посилається на джерела у кримському главку МНС України, невідомий зловмисник повідомив правоохоронні органи про замінування Кримськотатарського академічного музично-драматичного театру, в якому проходив загальнонаціональний з’їзд кримських татар. Представники кримської міліції і сапери Міністерства з питань надзвичайних ситуацій перевірили приміщення, однак інформація про мінування не підтвердилася. Делегатів з’їзду про анонімний дзвінок не інформували, і Курултай продовжив свою роботу у звичайному режимі.

Лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв відзначив, що, попри провокації, зірвати проведення Курултаю не вдалося. На його думку, за цими спробами стоять не лише «певні політичні сили України і виборчі перспективи», але й проглядається «геополітичний аспект».
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

XS
SM
MD
LG