Доступність посилання

ТОП новини

Вільна торгівля від Лісабона до Луганська – як це позначиться на Україні?


Брюссель – Країни Євросоюзу поступово виходять з кризи, нарощуючи економічну міць. Тим часом, Україна навіть на рівні держав колишнього Радянського Союзу, пасе задніх, бо останні дані свідчать, що знижується внутрішній валовий продукт. Які перспективи для української економіки, якщо запрацює зона вільної торгівлі з ЄС? Тим паче, що, як повідомляють у Брюсселі, левова частка домовленостей щодо цього простору може бути активована одразу після можливого підписання угод на вільнюському саміті.

Європейський союз поступово випростовується від кризи - свідчать статистичні агенства. Економісти пояснюють, що причини відновлення економіки співдружності криються у слабкому євро, який стимулює європейський експорт. Але Сильвіана Делькюв, експерт із брюссельського фінансового аналітичного центру, каже, що зростання відновлюється не тільки через це.

«На тлі світової економіки, Євросоюз дещо відстає. Однак, він оточений країнами, де економічне відновлення значно більше. Це - і США, і нові зростаючі економіки. Там вихід із кризи потужніший, а саме завдяки цим сусідам, ситуація покращується і в Європі», - каже експерт.

Тим часом, Україна до цих сусідів не належить. На українському ринку навпаки, економічні показники чимраз погіршуються.

Як свідчать підрахунки, український валовий внутрішній продукт у другому кварталі цього року знизився на 1,3 відсотка у порівнянні з минулим роком. На українському ринку також спостерігається спад промислового виробництва, а міжнародні рейтингові агенства знижують оцінки місцевих компаній.

Швидких змін не буде?

Мова йде про припинення існування залишків колишньої, ще радянської економічної системи, орієнтованої на відсталий ринок на сході Європи
Жак Пелкманс
Як свідчать європейські експерти, створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС одразу не поправить ситуації. Навіть більше, в короткій перспективі деякі компанії можуть не витримати конкуренції та збанкрутувати. Однак, «мова йде про припинення існування залишків колишньої, ще радянської економічної системи, орієнтованої на відсталий ринок на сході Європи», - вважає старший економічний експерт Європейського центру політичних досліджень Жак Пелкманс.

Все залежить від того, якими темпами українська влада викорінюватиме структурні проблеми як в економіці, так і в інших сферах, додає він.

Прикладом переходу, так би мовити, від східно-орієнтованої на західно-орієнтовану економіку є Польща, яка почала впровадження зони вільної торгівлі з ЄС ще на початку дев’яностих. Трансформація промисловості та ринку послуг тривала декілька років, щоб, зрештою, перетворитися на модерну та конкурентноздатну економіку.

Висококваліфікована та дешева робоча сила є перевагою України – євродепутат

Одразу наступного дня (після створення ЗВТ) нічого не станеться, але розпочнеться процес створення спільного економічного простору
Павел Залевські
Польський євродепутат, член парламентської комісії із міжнародних комерційних відносин Павел Залевські пояснює Радіо Свобода, - що «одразу наступного дня (після створення ЗВТ) нічого не станеться, але розпочнеться процес створення спільного економічного простору від Лісабона до Луганська, який трансформує українську економіку».

«Це зробить більш модерними та конкурентними її галузі. Це дасть українському бізнесу можливість експортуватися до Європи. Все ще дешева та висококваліфікована робоча сила - це одна з найконкурентніших переваг української сторони», - каже євродепутат.

Павел Залевський наголошує, що Києву слід ще взяти до уваги той факт, що наразі ЄС веде переговори зі Сполученими Штатами щодо створення трансатлантичної ЗВТ. Приєднання українців до європейського торговельного простору означатиме, що в перспективі Україна матиме доступ і до американського ринку.

«На той час, сподіваюсь, мова йтиме про єдину зону вільної торгівлі від Лос-Анжелеса - до Луганська. Цю нагоду не варто упустити», - додає парламентар.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG