Доступність посилання

ТОП новини

Членство у НАТО для України на порядку денному не стоїть – Штайнмаєр


Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр
Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр

Будь-які дискусії про членство України у НАТО наразі є передчасними. Про це заявив міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр в інтерв’ю німецькому телеканалу ZDF у неділю, 30 листопада.

«Членство у НАТО для України наразі на порядку денному не стоїть, наскільки я можу судити. Я, щонайменше, не бачу Україну на шляху до НАТО», – зазначив Штайнмаєр.

Німецький міністр зазначив, що нинішній конфлікт з проросійськими бойовиками на Донбасі може зацікавити українських лідерів у політичний підтримці, яку дало б членство у НАТО.

«Але ми мусимо залишатися реалістами. Ми перебуваємо у центрі небезпечного конфлікту. І те, що ми переживаємо є жахливим», – каже Штайнмаєр.

Франк-Вальтер Штайнмаєр каже, що «дипломатична відповідальність» вимагає від нього не роздмухувати полум’я, даючи надію на членство України у НАТО, проти чого виступає Росія.

24 листопада, на спільній з президентом Литви Далею Ґрібаускайте прес-конференції, президент України Петро Порошенко заявив, що рішення про можливий вступ країни до НАТО буде ухвалено на всеукраїнському референдумі. За його словами, коли Україна відповідатиме вимогам НАТО, український народ на референдумі зможе вирішити, вступати або не ступати до НАТО.

Вступ країни до НАТО не вимагає згоди її населення. Із 28 країн-членів НАТО тільки дві – Угорщина і Словенія – проводили безпосередньо напередодні вступу референдум про це.

П’ять із партій, що пройшли до новообраної Верховної Ради, підписали коаліційну угоду, в яку внесли пункт про «скасування позаблокового статусу України, відновлення політичного курсу на інтеграцію до євроатлантичного безпекового простору та набуття членства в Організації Північноатлантичного договору».

Україна офіційно відмовилася від попереднього курсу на вступ до НАТО 2010 року, відразу після приходу до влади тодішнього президента Віктора Януковича.

2004 року Янукович, на той час прем’єр-міністр, розробив план вступу України до НАТО до 2008 року. Тоді, за президента Леоніда Кучми, під керівництвом Віктора Януковича була розроблена Стратегія економічного та соціального розвитку України «Шляхом європейської інтеграції» на 2004–2015 роки, яка передбачала, що «Україна, здійснюючи проголошений зовнішньополітичний курс на євроатлантичну інтеграцію, ставить перед собою мету – потрапити в найближчу хвилю розширення НАТО» – як мовилося в документі, можливо, вже 2008 року. План Януковича не передбачав ніяких референдумів.

У НАТО щоразу підтверджують, що позиція союзу залишається незмінною: Україна має право на вступ, коли Київ висловить бажання вступати і виконає необхідні умови, і «двері завжди залишаються відчиненими». Водночас Росія вимагає «гарантій невступу України в НАТО».

XS
SM
MD
LG