Доступність посилання

ТОП новини

«Чи 17, чи 20%, але податкова ставка має бути єдина» – американський ліберал


(©Shutterstock)

Перш ніж говорити про зниження бюджетних витрат, треба знати, куди йдуть ці гроші – Девід Вільямс

Зменшити вплив держави на бізнес і громадян – з такою ідеєю економісти-ліберали створили в Україні Товариство економічних свобод, яке збирається просувати ідеї дерегуляції. Їх підтримали дві впливові неурядових організації зі США, що лобіюють економічні свободи – Americans for Tax Reform («Американці за податкову реформу») і Taxpayers Protection Alliance (Союз захисту платників податків). Зменшення державного регулювання стимулює економіку зростати, почав свій спіч у Києві президент американського Союзу платників податків Девід Вільямс. Радіо Свобода запитало у Вільямса, чи справедливе це правило в умовах, які переживає нині Україна – війна і високий показник дефіциту бюджету.

Девід Вільямс
Девід Вільямс

– Регулювання я називаю «тихим убивцею економіки». Тому що це обтяжує бізнес, це коштує йому грошей, а отже, сповільнює економічне зростання. Позбутися цієї регуляції – означає шлях до вільнішого суспільства і зростання економіки.

Ми побачили у Сполучених Штатах, що компанії настільки обтяжені регуляторною політикою, що економіка з труднощами виходить на зростання. Темпи зростання ВВП – 2% на рік, це насправді погано, і тут велика роль державного регулювання, яке обтяжує економіку. Я думаю, що багато людей забувають про це, вони дивляться на оподаткування, на витрати, але забувають про роль уряду в регулювання бізнесу.

– Що для України тепер означає податкова лібералізація ­– це, у першу чергу, питання про ставки податків чи про їхнє адміністрування?

– І те, і те. Не знаю, що головніше – важливі і ставки податків, і те, як вони адмініструються. Але, я думаю, на першому місці – все-таки ставки. Тому що, якщо ви збільшуватимете рівень податків, бізнес залишатиме країну, і від цього страждатиме економіка.

Звичайно, ви маєте бути зацікавлені у тому, щоб знижувати податки, аби бути конкурентоздатними на ринку. Зараз Сполучені Штати мають 40-відсоткову ставку корпоративного податку (податок на прибуток підприємств – ред.). Компанії залишають Сполучені Штати, тому що податок високий.

Наші рекомендації – створювати конкурентну податкову систему
Девід Вільямс

Отже, наші рекомендації – створювати тут конкурентну податкову систему. Така система сприятиме тому, що бізнес приходитеме в країну, а не залишатиме його. Тож ми виступаємо за конкурентну податкову систему (коли уряди пропонують нижчі податки, щоб привабити інвестиції в країну – ред.), а не за гармонізацію податків (політика приведення податків до єдиної ставки на певній території; податки гармонізовані, зокрема, у межах ЄС, однак довкола ефективності цього підходу є дискусії – ред.)

– Які зараз в України є можливості для зменшення бюджетних витрат, адже без цього неможливо знизити податки?

На першому місці – прозорість. Ви повинні знати, куди витрачаються гроші
Девід Вільямс

– На першому місці – прозорість. Ви повинні знати, куди витрачаються гроші, перш, ніж ви можете зменшувати бюджетні витрати. Я читав у статті, що 25% усіх витрат на оборону насправді не йдуть на захист держави через корупцію. Це треба припинити, припинити корупцію у бюджетних витратах, тому що уряд повинені витрачати гроші і на оборону, і на багато інших речей, але робити це у прозорий спосіб, щоб платники податків знали, куди йдуть гроші.

– На Вашу думку, чи потрібно зберігати прогресивну ставку оподаткування, яка є зараз в Україні? Українське Міністерство фінансів у своєму проекті реформи пропонує звести основні податки до фіксованих ставок.

У США це називається flat tax, коли кожен платить однаковий відсоток, і це – фантастична ідея! Ми підтримуємо податкову ставку, яка є не прогресивною, а фіксованою. Ми переконані: незалежно від того, як багато грошей ти заробляєш, ти повинен платити з них однаковий податок
Девід Вільямс

– У Сполучених Штатах це називається flat tax (пропорційна податкова система – ред.), коли кожен платить однаковий відсоток, і це – фантастична ідея! Ми підтримуємо податкову ставку, яка є не прогресивною, а фіксованою. Тому що ми переконані: незалежно від того, як багато грошей ти заробляєш, ти повинен платити з них однаковий податок. Якщо ти заробляєш більше, ти не повинен мати вищу ставку. Це ситуація, яку ми бачили у Великій Британії, де вони оподатковують мільйонерів – і ті просто залишають країну. Це вражає економіку держави. Тому повинна бути пропорційна ставка. Буде це 20% чи 17% – це залежить уже від того, як вирішать громадяни України, але, в будь-якому разі, flat tax – найкращий шлях.

– Особливі умови оподаткування для малого бізнесу – яке місце за умов такого ліберального підходу їм залишається?

– Якщо ви робите особливі податкові умови для малого бізнесу, вони не повинні бути адресними, вони повинні бути загальними. Не можна роздавати податкові пільги для цього бізнесу чи іншого. Вони мають охоплювати всіх.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG