Доступність посилання

ТОП новини

Дії жителів Лощинівки відносно ромів є злочином – правозахисник про інцидент на Одещині


Зруйновані будинки ромів у Лощинівці, 29 серпня 2016 року

Селяни не мають права оголошувати колективну вину і дискримінувати всю ромську громаду через одного підозрюваного у злочині. Так правозахисник Євген Захаров прокоментував події у селі Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області. 27 серпня там знайшли тіло 9-річної дівчинки зі слідами зґвалтування і насильницької смерті, у злочині поліція підозрює представника ромської громади. Вбивство спровокувало у селі заворушення: місцеві жителі пошкодили будинки, де живуть роми, закликаючи виселити їх. Місцева влада погодилася з цією вимогою.

Цей конфлікт не можна назвати міжетнічним, ініціатори сутичок мають бути притягнуті до відповідальності, а рішення про виселення ромської громади є протизаконним, наголосив в ефірі Радіо Свобода директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

ЗАВАНТАЖИТИ

– Це є проявом постійного агресивного ставлення до ромів, на яких апріорі списують всі негаразди, усі злочини, які відбуваються на тих територіях ще до проведення розслідування. Як показує практика, постійно страждають не тільки ті, кого підозрюють в скоєнні злочину, а й вся громада в цілому. Безперечно, це абсолютно ненормальне явище. І, на превеликий жаль, не знайшлося людей від влади – ані в райдержадміністрації, ані інших людей, які б могли це все припинити. Їх все-таки зупинили. Але до того вони розгромили десять будинків і знищили майно, що було там, погромили. Але роми встигли вчасно піти звідти, бо розуміли, що якщо їх знайдуть, то просто можуть вбити. Натовп був абсолютно розлюченим, і ті 10-15 правоохоронців, які там були, нічого не могли вдіяти. Їх все-таки вмовив зачекати до ранку голова райради.

Євген Захаров
Євген Захаров

– Як взагалі можна оцінювати ситуацію, коли за вчинок чи за підозру у вчиненні якихось дій однієї людини, відповідальність несе ціла громада? Наскільки зараз захищені права ромів в Україні?

– На превеликий жаль, це не перша така історія. Особливо багато подібних інцидентів щодо ромів було під час воєнного конфлікту у 2014 році. Погроми були на тій території (Донеччини і Луганщини – ред.). І так само їм казали, що якщо вони не підуть, то їх вб’ють. Люди змушені були переїхати з тих територій на інші. Взагалі це явище розповсюджене в тих країнах, де ромів багато. На суто побутовому рівні мислення у людей багато агресії до ромів і вони її так проявляють.

– Тобто проблема не лише України, від цього потерпає і Європа?

– В Україні, на превеликий жаль, ці випадки стали більш частими. Але ще раз хочу підкреслити, що не можна переносити образу, ненависть, агресію до однієї людини, яку ви вважаєте злочинцем, на всіх інших, бо немає колективної вини. Це абсолютно неправильно і я вважаю, що має бути порушена кримінальна справа проти тих, хто це зробив. І взагалі, такі рішення виселити цілу громаду – протизаконні.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG