Доступність посилання

ТОП новини

Угода про асоціацію Україна-ЄС: ставки високі (світова преса)


В світовій пресі є публікації про підготовку до саміту ЄС наприкінці цього тижня, де буде вирішуватись тема остаточної ратифікації Угоди про асоціацію з Україною на тлі застережень з боку Нідерландів, де ті, хто прийшов на квітневий референдум, не підтримали угоду. Також є публікації про відмінність українського патріотизму від крайньої правої націоналістичної популістської хвилі в країнах ЄС. І також є статті про поневіряння кримських татар, які проживають у Криму, анексованому і окупованому Росією.

Агентство Reuters пише про вимоги Нідерландів щодо ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС перед самітом Євросоюзу 15 грудня, де має розглядатися це питання.

Як очікується, прем’єр Нідерландів Марк Рютте попросить ЄС в четвер чітко заявити, що Україна не вступить до ЄС нині і щоб були виставлені чіткі обмеження на фінансову допомогу, яку Київ отримає, кажуть дипломатичні джерела.

В разі неврахування побажань Нідерландів над Угодою нависне загроза. «Угода встановлює тісніші політичні зв’язки та передбачає поступову лібералізацію торгівлі з тим, аби наблизити України до Західної Європи і витягнути її з орбіти Росії», – пише агентство.

Відтак, пише Reuters, Нідерланди хочуть юридично зобов’язуючого для всіх 28 лідерів країн ЄС рішення, що Угода про асоціацію не є «доленосним кроком» для членства Києва в ЄС.

Агентство зазначає, що деякі країни виступили проти цього, зокрема Польща.

«Для нас це важко прийняти. Якщо це не призведе до членства на якомусь етапі у майбутньому, навіщо тоді все це?», – сказав журналістам у Брюсселі міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.

«Нині, звичайно, перспектива членства України є досить віддалена. Але одного дня, після втілення Україною всіх положень Угоди про асоціацію і після виконання всіх вимог ЄС, ми повернемося до цього питання», – додав польський міністр.

Проект рішення саміту ЄС, який дістав журналіст агентства і який підготували Нідерланди, також відкидає фінансові ти безпекові гарантії для України і вказує, що українці не повинні отримати право вільного проживання та працевлаштування у ЄС.

«Ставки досить високі. Зрештою, якщо Угода про асоціацію не буде ратифікована Нідерландами, це буде поразкою України, поразкою ЄС та перемогою Росії», – сказав агентству один європейський дипломат.

А інший неназваний дипломат зауважив: «Ціна висока, але варто на неї погодитись. На цьому етапі або це, або нічого».

Reuters зазначає, що навіть якщо Рютте отримає потрібне йому рішення на саміті ЄС, йому все одно буде нелегко проштовхнути ратифікацію угоди через парламент Нідерландів, де в нього немає потрібної більшості голосів.

Американський часопис Newsweek закликає не порівнювати сплеск українського патріотизму з хвилею націоналізму в Європі, яка спостерігається через зростання популярності крайніх правих.

«За останні три роки Кремль невпинно пропагував наратив, попереджаючи про наростаючу загрозу українського націоналізму. Як не дивно, велика кількість міжнародних ЗМІ та аналітиків пристали на таку інтерпретацію», – йдеться в статті.

«Важко розглядати це не інакше як велике нерозуміння історичних процесів, які відбуваються в сьогоднішній Україні. Твердження про націоналістичну загрозу завжди йдуть врозріз з виборчими результатами в самій Україні», – говориться в статті.

Наростаюча хвиля крайнього правого популізму в західному світі нині допомагає зрозуміти, наскільки несправедливим і непропорційним є це залякування українським націоналізмом.

З часу Революції гідності українська політична арена бачила зародження чисельних нових націоналістичних партій. Одначе жодна з них не стала серйозною політичною силою, зауважує американський часопис.

«Порівняно з рештою Європи, де звичним для націоналістичних партій є здобування до чверті голосів, підтримка націоналістів в Україні є вражаюче низькою. Беручи до уваги обставини сьогоднішньої України, на це особливо варто звернути увагу», – читаємо в Newsweek.

В статті говориться, що українське суспільство перебуває на хвилі постреволюційного національного відродження, а також має місце війна, яка, як вважають багато людей, є війною за незалежність від Росії.

«Якщо націоналістичні партії не можуть розквітнути в такому прихильному середовищі, тоді треба визнати, що українське суспільство не має нині зерен такого запалу», – пише американське видання.

Провідний чеський часопис Mlada Fronta Dnes пише про кримських татар, які скаржаться, що підконтрольна Росії «влада» в окупованому українському Криму намагається витиснути татар з півострова.

Газета нагадує, що під час нашвидкуруч організованого «референдуму» в момент анексії Криму Росією переважна більшість кримських татар захотіла залишались частиною України. Через 2,5 роки після того росіяни залякують кримськотатарських активістів.

Один з кримськотатарських активістів Айдер Муждабаєв сказав, що наразі ще немає «колючого дроту та гетто» в Криму. Проте є телевізійна пропаганда, просякнута негативізмом, постійні стеження та утиски кримських татар на окупованому півострові.

Майже щотижня з’являються повідомлення про затриманих або зниклих кримських татар, йдеться в статті.

«Вони (окупаційна влада) зрозуміли, що не можуть змусити татар полюбити їх, відтак віддано наказ заглушити голос татар», – каже татарських активіст Ільмі Умеров.

«Якщо місцеві люди бояться говорити, висловлювати своє невдоволення і відтак не можуть заявляти, що Крим – це Україна», – додає він.

Деякі з кримських татар пішли на співпрацю з російською «владою» – чи через переконання, чи через міркування, що співпраця з «владою» є найкращим виходом з ситуації, що склалася.

Ті, хто найгучніше виступає проти режиму на півострові – не можуть туди в’їхати, пише видання і наводить приклад лідер кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, який проживає в Києві і не може поїхати до окупованого Криму.

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG