Доступність посилання

ТОП новини

Дитина «від трьох батьків»: українські медики успішно застосували власну методику подолання безпліддя


Українські лікарі знайшли рецепт проти безпліддя, поєднавши в ембріоні гени трьох осіб (відео)

Київ – Дитина з генами, отриманими від трьох різних осіб, народилася у Києві в результаті експерименту з подолання безпліддя, до якого вдалися у приватній клініці «Надія». Фахівці клініки успішно перенесли ядра з генами матері й батька до яйцеклітини, взятої від донора, що дало змогу позбутися частини спадкових хвороб і зробило ембріон більш життєздатним. Численні аналізи не виявили у дитини жодних відхилень, стверджують лікарі. Цей інноваційний метод вже схвально оцінила Українська асоціація репродуктивної медицини. У Міністерстві охорони здоров’я це досягнення наразі не коментують. У профільних комітетах парламенту визнають, що українське законодавство ніяк не регламентує подібні репродуктивні технології, але вважають, що експеримент є сумнівним з моральної точки зору та може нести в собі ризики для здоров’я дітей, які з’явилися на світ у такий спосіб.

Дівчинка, що народилася у Києві п’ятого січня, має генетику трьох осіб: близько 25 тисяч генів вона успадкувала від матері й батька, від яких медики взяли ядра заплідненої яйцеклітини. І незначна кількість, 37 генів залишилися від яйцеклітини, яку надала жінка-донор. У клініці «Надія», де вперше в світі застосували таку технологію, та в пологовому будинку «Лелека», де немовля побачило світ, вже назвали новонароджену «дитиною від трьох батьків»: генетична експертиза підтвердила, що немовля має гени трьох людей.

В результаті новітньої репродуктивної технології, яку називають «перенесення ядер» або «пронуклеарне перенесення», 34-річна жінка, яка не могла стати матір’ю багато років, народила повністю здорову дитину, стверджує Валерій Зукін, директор клініки «Надія» та співавтор цього методу.

Він пояснив Радіо Свобода його суть: «Головний носій генетичної інформації – ядро клітини: в ньому – 25 тисяч генів. А в цитоплазмі, а саме в мітохондріях – 37 генів. Декілька років тому в нас виникла ідея: а якщо ми візьмемо ядро яйцеклітини пацієнта і покладемо в донорську цитоплазму».

Така дія дає змогу уникнути передачі дитині так званих мітохондріальних генетичних хвороб і подолати безпліддя у разі, якщо воно пов’язане з проблемами у мітохондріях, пояснює Валерій Зукін. Тіло яйцеклітини з мітохондріями від донора, тобто жінки, яка вже народжувала здорових дітей, розв’язує цю проблему, наголошує медик. Раніше в деяких країнах світу до яйцеклітини матері додавали трохи мітохондрій від донора, і це поліпшувало шанси ембріона, однак така технологія є менш ефективною, пояснює Валерій Зукін на прикладі.

«Наведу приклад, зрозумілий кожному українцеві. Ви маєте банку солоних огірків. Але розчин в ній не дуже якісний, він слабенький. Ви маєте гарний розчин. І можете додавати його у банку з огірками, по ложці. Але ви маєте й іншу опцію: перекласти огірки до банки з якісним розчином. В якому випадку ви матимете кращий результат?», – говорить директор клініки.

За словами Валерія Зукіна, у світі й в Україні використовують переважно пересаджування заплідненої яйцеклітини, взятої від однієї жінки до іншої. В результаті подружжя отримувало дитину з генами батька та жінки донора або ж було змушене користуватися послугами сурогатної матері, а це не може зарадити при усіх формах безпліддя.

Сама ж мати, яка народила дівчинку з унікальною генетикою, наразі спілкуватися з медіа відмовляється.

Між тим, технологічний прорив в українській репродуктивній медицині вже викликав бурхливу реакцію в українських та західних медіа і в соцмережах.

Павло Мазур, лікар-ембріолог, співавтор методу створення ембріону з генами трьох осіб, за допомогою сучасного високоточного обладнання особисто виймав ядра з заплідненої яйцеклітини жінки-донора і переносив до неї ядра з іншої заплідненої яйцеклітини, взятої від матері. Отриманий таким чином ембріон заморожували за спеціальною технологією і зберігали а у потрібний час – пересаджували до лона матері, де він нормально розвивався. В результаті дитина отримує від донора дуже незначну частку генів, а більш ніж 99% – від матері й батька, пояснює він. Водночас генетичні відхилення, які можуть мати частини яйцеклітини матері, так звані мітохондрії, не передаються до ембріона: він має мітохондрії донора і завдяки цьому є повністю здоровим, пояснює Павло Мазур.

«Ембріон першого дня – це зігота, тобто запліднена яйцеклітина з двома ядрами посередині. Кожне ядро – від одного з батьків: від матері й від батька. Ми паралельно запліднюємо яйцеклітини донора й пацієнтки – однією й тією ж спермою, взятою від її чоловіка. На перший день розвитку ембріонів ми дістаємо ядра з яйцеклітини пацієнтки і переставляємо їх до яйцеклітини донора, перед тим прибравши з неї її власні ядра,– пояснює лікар, який застосував цю технологію вперше. – Раніше технологія зводилася до того, що жінка-донор дає власні яйцеклітини зі своїм генотипом, які запліднюють спермою чоловіка пацієнтки, і діти для жінки виявляються нерідними. Тобто вони мають генетику її чоловіка та жінки-донора».

На противагу цьому, завдяки новій технології майже половина генів дитини – від її матері, стільки ж – від батька, а також є незначна кількість генів у мітохондріях, які надійшли від донора, підсумовує спеціаліст.

Павло Мазур повідомив ще одну важливу новину: після першого застосування цієї репродуктивної технології українські фахівці змогли виготовити обладнання для подальших операцій для перенесення ядер яйцеклітини. Причому українські прилади нічим не поступаються іноземним, каже лікар-ембріолог, демонструючи їхні можливості.

Недослідженою, а через це ризикованою називає технологію «дитина від трьох батьків» заступник голови комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я Олег Мусій. До того ж, в нього виникають сумніви щодо морального аспекту таких репродуктивних технологій.

Олег Мусій
Олег Мусій

«Я не знаю подробиць цієї технології, наразі вона виглядає фантастичною. До того ж, це на межі морально-етичних норм. Життя людини передавати «у руки експериментів» – це не зовсім правильно. Це потребує виваженої професійної дискусії, а вже потім – впровадження технологій у життя», – сказав Мусій.

Репродуктивні технології з перенесенням ядер яйцеклітини ніяк не врегульовані в українському законодавстві, визнають і депутати, й самі автори української версії цієї технології. Тоді як, наприклад, Великобританія на законодавчому рівні дозволила досліджувати та застосовувати такі технології. Але наразі британці не дійшли до етапу життєздатного людського ембріона і народження дитини «від трьох батьків», можливо, через жорстке законодавче регламентування своєї діяльності, визнає Валерій Зукін.

Головний акушер-гінеколог України та головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з акушерства та гінекології професор В'ячеслав Камінський у коментарі Радіо Свобода назвав репродуктивну методику «дитина від трьох батьків» перспективною технологією, яку варто розвивати.

Коли тільки з’явилися допоміжні репродуктивні технології – до них теж ставилися з пересторогою: говорили, що це «штучне запліднення», «штучні діти». Ми маємо розуміти, що це звичайні діти, просто наука зробила крок уперед
В'ячеслав Камінський

«З точки зору науки – це великий крок вперед. Чи затребуваною буде ця технологія – покаже час. Нині, на щастя, не дуже поширеними є такі патології, у разі яких необхідна репродуктивна технологія з перенесенням ядер яйцеклітини. Пригадаймо, коли тільки з’явилися допоміжні репродуктивні технології – до них теж ставилися з пересторогою: говорили, що це «штучне запліднення», «штучні діти». Ми маємо розуміти, що це звичайні діти, просто наука зробила крок уперед».

Водночас, за словами головного акушера-гінеколога, у багатьох країнах світу законодавство жорстко регламентує, а то й взагалі забороняє технології з оперативним втручанням у яйцеклітини. Однак навіть якщо українські законодавці надумають зарегулювати цей напрямок медицини, то станеться це нескоро, а до того часу варто максимально вивчати і вдосконалювати такі технології, наголошує Вячеслав Камінський.

У деяких країнах ЄС та у США заміна ядер у яйцеклітинах – заборонена законом. Між тим, група дослідників у Мексиці також працює з генетично змішаними ембріонами, але за дещо іншою технологією, яка не передбачає заміну ядер у заплідненій яйцеклітині. Яка з технологій, українська чи мексиканська, є кращою, покаже час. Але для цього потрібна практика, стверджують і працівники клініки «Надія», і посадовці, й експерти.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG