Доступність посилання

ТОП новини
23 Травень 2019, Київ 22:36

В Україні запрацювала програма «Доступне житло». Чи зробила вона житло доступнішим?


(Не)доступне житло: як отримати від держави компенсацію на покупку квартири (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

Під кабінетами філій Державного фонду житлового будівництва знову черги (відео)

Під кабінетами філій Державного фонду житлового будівництва знову людно – відвідувачі записуються у паперову чергу, щоб стати в електронну. Після трирічної перерви запрацювала державна програма «Доступне житло». Ця програма дозволяє отримати від держави компенсацію на покупку квартири – до половини вартості житла.

Чиновники фонду Держмолодьжитло звітують, що невдовзі видаватимуть перші ключі від нових осель. За програмою «Доступне житло» уже купили квартири 88 родин, а держава компенсувала їм частину покупки – від третини до половини вартості квартири.

Держава пропонує дві ставки компенсації: п’ятдесят відсотків – для ветеранів АТО та внутрішньо переміщених осіб, тридцять відсотків – для громадян, що потребують поліпшення житлових умов.

Програма запрацювала, бо вперше за кілька років у бюджеті з’явилися гроші на компенсацію. Але для більшості українців, які мають право взяти участь в програмі, «доступне» житло так і залишилося недоступним.

«Близько тридцяти тисяч доларів ми повинні заплатити за квартиру», –розповідає переселенка Юлія Друк-Ляшенко. Три роки тому вона з двома дітьми виїхала з окупованої Макіївки і оселилася в Києві. Держава готова компенсувати Юлії половину вартості нової квартири, але де взяти іншу половину, молода мати не знає.

«Можливо, вдасться взяти кредит у банку під двадцять відсотків річних», – рахує Юлія і розводить руками. При купівлі квартири за тридцять тисяч доларів, навіть якщо половину заплатить держава, а іншу половину дасть банк – тільки відсотки по кредиту становитимуть до трьох тисяч доларів на рік. Молодій мамі двох дітей, чиє майно залишилося на непідконтрольній території – це не по кишені.

Але навіть якби Юлія знайшла половину суми, зіткнулася б з іншою проблемою – таких, як вона, переселенців по всій країні є дев’ятсот тисяч. Ще близько дев’яти тисяч ветеранів АТО і більше від шестисот тисяч українців стоять у черзі на покращення житлових умов.

Виходить, скористатися програмою мають право понад півтора мільйона українців. А грошей у бюджеті цього року вистачить на придбання лише трьохсот квартир. Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву хотів отримати на програму один мільярд гривень, розповідає голова фонду Сергій Комнатний, але отримав лише сто мільйонів.

Голова Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Комнатний
Голова Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Комнатний

«Сто мільйонів – звісно, це не мільярд, але це і не нуль, як в минулому році», – каже Комнатний і обіцяє найближчим часом модернізацію програми: чиновники хочуть розділити одну загальну чергу на три – для переселенців, ветеранів АТО і інших громадян, а ще анонсують переговори з банками, щоб запропонувати учасникам програми пільгові кредити.

А от більше грошей на «Доступне житло» у фонді поки не чекають – Міністерство регіонального розвитку, до якого підпорядкований фонд житлового будівництва, не підтримує збільшення фінансування. міністерству не подобаються ціни, за якими купуються квартири.

«26 тисяч гривень за квадратний метр – це недоступне житло», – пояснює міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко і пропонує ідею: змінити процес так, щоби прибрати чиновників із ланцюга ухвалення рішень.

Міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко
Міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко

Оновлена програма «Доступне житло» може з’явитися найближчим часом. А поки державна програма хоч і запрацювала, але не змогла зробити житло ні доступним, ні масовим.

Цей матеріал підготовлено спеціально для програми «Завтра» спільного проекту Радіо Свобода та каналу «112 Україна».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG