Доступність посилання

ТОП новини
26 Травень 2019, Київ 09:04

Реформи по-українськи: не буде антикорупційного суду – впаде гривня?


Ілюстраційне фото

Створення ефективного та дійсно незалежного антикорупційного суду є ключовою вимогою для продовження фінансової допомоги Україні, нагадали представники МВФ та Світового банку під час обговорення президентського законопроекту про цей суд. Розробники документа і низка провладних політиків стверджують, що парламент має розглянути цей та альтернативні законопроекти і вирішити, яким буде новий судовий орган. Між тим, в опозиції та в експертному середовищі не виключають, що відбувається затягування процесу – і в підсумку до кінця каденції президента Петра Порошенка Вищий антикорупційний суд може і не запрацювати.

Повна незалежність антикорупційного суду і максимально стислі терміни його створення: такими були основні рекомендації від МВФ, які озвучив постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман у комітетах Верховної Ради під час круглого столу, присвяченого законопроектам про Вищий антикорупційний суд.

Це треба зробити якнайшвидше. Антикорупційний суд повинен розглядати справи, які ведуть НАБУ і САП
Йоста Люнгман

«Три ключові сфери, на які ми звертаємо увагу – це незалежність антикорупційного суду та його суддів, а також ключова роль міжнародних експертів у його формуванні. Це – затягування процесу створення суду. Наша позиція – це треба зробити якнайшвидше. І третє – це підслідність. Антикорупційний суд, на нашу думку, повинен розглядати справи, які ведуть НАБУ і САП», – сказав він.

Представник МВФ наголосив, що створення антикорупційного суду є найголовнішою передумовою для отримання Україною подальшої фінансової допомоги фонду.

Такі вимоги підтримала і директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен. За її словами, майбутній антикорупційний суд має розглядати лише ті справи, які розслідують Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Сату Кахконен закликає переглянути президентський законопроект з урахуванням критики, яка лунала від західних союзників України.

Побажання Венеціанської комісії не враховані у законопроекті в повній мірі. Корупція є головною українською проблемою, інвестори не йдуть до України саме через корупцію
Сату Кахконен

«Ми вітаємо підготовку законопроекту про антикорупційний суд та подання його до Верховної Ради. Але є речі, які нас турбують. Зокрема – те, що побажання Венеціанської комісії не враховані у законопроекті в повній мірі. Чому цей закон є важливим? Бо це те, чого вимагали люди під час Революції гідності… Треба розуміти: корупція є головною українською проблемою, інвестори не йдуть до України саме через корупцію. Ми погоджуємося з вимогами наших колег з МВФ. Зокрема, з вимогою про те, що підслідність антикорупційного суду – це лише справи, які надходять від САП і НАБУ», –заявила Сату Кахконен.

Директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен
Директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен

Між тим, в Адміністрації президента стверджують, що позиції західних донорів та Венеціанської комісії щодо антикорупційного суду суперечать одна одній.

У грудні президент України Петро Порошенко заявляв, що його законопроект, який він вносить до парламенту, дасть змогу створити антикорупційний суд, який стане останнім важливим елементом системи протидії корупції в Україні та розглядатиме лише корупційні справи.

Пізніше, після появи зауважень Венеціанської комісії, на Банковій погодилися, що вони мають бути враховані.

Проте де-факто чинна влада вдається до затягування питання, так пояснює ситуацію з президентським та з альтернативними законопроектами про антикорупційний суд позафракційний депутат Віктор Чумак.

Українці відчують наслідки відсутності антикорупційного суду вже найближчим часом, причому ідеться не лише про боротьбу з корупцією, а й про економіку і фінанси, заявила Радіо Свобода юрист «Центру протидії корупції» Анастасія Красносільська.

Анастасія Красносільська
Анастасія Красносільська
Українські офіси МВФ і Світового банку підтвердили: президентський законопроект не відповідає висновкам Венеціанської комісії та вимогам МВФ
Анастасія Красносільська

​«Українські офіси МВФ і Світового банку підтвердили: президентський законопроект не відповідає висновкам Венеціанської комісії та вимогам МВФ. Донори дуже чітко дали зрозуміти: без приведення документа у відповідність з рішеннями комісії Україна не зможе отримати ані наступних траншів МВФ, ані кредитних гарантій від Світового банку», – каже вона.

За словами експерта, нинішнє падіння гривні є прямим наслідком зволікання з антикорупційним судом і, відповідно, припинення міжнародної допомоги Україні.

Серед хиб президентського законопроекту в «Центрі протидії корупції» називають те, що міжнародним експертам відводять не головну, а дорадчу роль у формуванні цього органу, а крім того – те, що майбутній суд хочуть переключити на дрібні корупційні справи, а не на топ-корупцію.

Анастасія Красносільська прогнозує, що парламент не раніше, ніж у лютому, ухвалить за основу президентську версію законопроекту, до якої у процесі вноситимуть правки.

Антон Марчук, член ради громадського контролю при НАБУ, зі свого боку, очікує, що ухвалення законодавчої бази для антикорупційного суду затягуватимуть.

Один з найреалістичніший сценаріїв – це внесення до парламенту всіх законопроектів. Але жоден з них не має шансів набрати 226 голосів
Антон Марчук

«На даний момент один з найреалістичніший сценаріїв – це внесення до парламенту всіх законопроектів. Але жоден з них не має шансів набрати 226 голосів. Є ризик, що всі їх відхилять, і знову піде час на розроблення нового законопроекту і подання його до парламенту», – стверджує аналітик.

Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект про Вищий антикорупційний суд (АКС) наприкінці грудня. Це сталося після того, як Порошенко та його прибічники майже рік виступали проти створення подібної інституції, а потім пропонували замість суду запровадити антикорупційні палати.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG