Доступність посилання

ТОП новини

Українські банки продають квартири в ОРДЛО. Чого не передбачив закон про деокупацію?


Українські банки продають квартири в ОРДЛО

Без грошей і житла, але з величезними боргами. Тисячі переселенців з непідйомними кредитами можуть відразу отримати ще й додаткові штрафи – через недогляд народних депутатів. У новому законі про окуповані території не врахували один момент – і в результаті власники квартир, що залишилися по той бік лінії розмежування, повинні будуть виплачувати борги за нерухомість, придбану в кредит. Інакше банки її продадуть. Колектори – вже активізувалися. Що далі? Розбиралися журналісти проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії.

Олександр перевіз родину з Луганська до Києва після початку війни. Перед цим взяв 20-річний кредит на квартиру за держпрограмою сприяння молодіжному житловому будівництву.

«На момент, коли ми виїжджали з Луганська, воно так і залишалося недобудованим. Тобто моя квартира десь там на восьмому поверсі – в повітрі існує», – розповідає переселенець із Луганська Олександр Резник.

За так і не побудовану квартиру на околиці окупованого Луганська – на вулиці генерала Лашина, нині Олександр винен значну суму. До речі, сусідні будинки теж звели за програмою молодіжного будівництва.

– Так у них у всіх кредити! – каже місцева жителька.

– Вони виплачують їх зараз чи ні?

– Ні, а куди платити? Ні, банку немає!

За так і не побудовану квартиру на околиці окупованого Луганська Олександр Резник винен значну суму
За так і не побудовану квартиру на околиці окупованого Луганська Олександр Резник винен значну суму

Тепер – ні квартири, ні грошей на нове житло. Тільки непогашений борг. Але від штрафів і переслідування колекторів колишнього луганчанина захищав закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

«Було у нас листування офіційне про те, що вони надають мені кредитні канікули», – пояснює переселенець Олександр Резник.

Олександр Резник
Олександр Резник

Але тепер життя тисяч переселенців з проблемними кредитами може ускладнити новий закон про деокупацію Донбасу – Верховна Рада України ухвалила його у другому читанні в січні.

Народний депутат Наталія Веселова зізнається: у новому законі геть забули про мораторій на стягнення банками кредитів на житло в окупації.

«Тепер мораторій відміняється. Тому що була прив’язка до терміну «антитерористична операція», цього терміну в законодавстві більше немає», – каже депутат Верховної ради України Наталія Веселова.

Наталія Веселова
Наталія Веселова
Що тепер? Вимагати від переселенців оплату за житло, яким вони не користуються? Кому? До бюджету ОРДО?
Олеся Цибулько

Під удар потрапили всі власники квартир на непідконтрольному Донбасі.

«Якщо ми антитерористичну операцію закінчуємо, то що робити з законом «Про тимчасові заходи»? А там є не тільки іпотека, там є і комунальні платежі, мораторій на оплату комуналки на житло, яке там знаходиться. Що тепер? Вимагати від переселенців оплату за житло, яким вони не користуються? Кому? До бюджету ОРДО?» – ставить питання радник міністра з питань тимчасово окупованих територій (у 2016-2017 роках – ред.) Олеся Цибулько.

Олеся Цибулько
Олеся Цибулько

І відразу після ухвалення нового закону, банки і колектори активізувалися.

Надходить маса повідомлень від колишніх жителів окупованих територій, що їх почали турбувати банки. Банки про них згадали
Наталія Веселова

«Надходить маса повідомлень від колишніх жителів окупованих територій, що їх почали турбувати банки. Банки про них згадали. Я не стала винятком, мені теж подзвонила колекторська фірма. Нагадала мені про іпотечний кредит, я їм запропонувала свою квартиру в Донецьку – вони відмовилися», – розповідає Наталія Веселова.

Квартира депутата залишилася в Пролетарському районі окупованого обласного центру, в «хрущовці». І теж – в кредиті. Таких квартир знайдеться чимало навіть в одному дворі.

«Закрили та й поїхали! Он на п’ятому поверсі у нас. Так багато таких», – зазначає житель окупованого Донецька.

Деякі місцеві жителі проблему житла, яким не можуть скористатися сусіди, які виїхали з окупації, пропонують вирішити радикально.

«Захарченку треба брати за сідниці їх і забирати квартири!» – додав літній чоловік.

Деякі місцеві жителі проблему житла, яким не можуть скористатися сусіди, пропонують вирішити радикально
Деякі місцеві жителі проблему житла, яким не можуть скористатися сусіди, пропонують вирішити радикально

У підсумку переселенці опинилися між свавіллям бойовиків і пресингом колекторів.

Багато людей бояться залишати окуповані території, бо вони бояться переслідування їх за борги по кредитах на підконтрольній території
Наталія Веселова

«Багато людей бояться залишати окуповані території, бо вони бояться переслідування їх за борги по кредитах на підконтрольній території. Тобто ми консервуємо людей на окупованій території, перешкоджаємо їх виїзду сюди», – каже депутат Веселова.

Представники українських банків закон про деокупацію не коментують, але посилаються на грудневий законопроект 7338, який передбачає часткову відміну мораторію.

Казати, що банки здійснюють активні дії щодо стягнення поки не можна, закон не набув чинності
Денис Грищенко

«Казати, що банки здійснюють активні дії щодо стягнення поки не можна, закон не набув чинності. Але позичальникам є великий сенс самим в першу чергу звертатися до банків і вирішувати ті проблеми, які в них накопичилися за три з половиною роки окупації», – наголосив представник Незалежної асоціації банків України Денис Грищенко.

Денис Грищенко
Денис Грищенко

Бурхливу діяльність кредиторів підтверджують сайти онлайн-закупівель. Зараз банки активно виставляють закладену нерухомість в окупованому Донбасі на торги. Але ріелтор пояснює: банки намагаються збути проблемну нерухомість в окупації будь-якою ціною.

«Повірте, що багато банків вже попрощалися з цією нерухомістю. Банки – це бізнес. Панове, зафіксуйте збитки і виходьте! Візьміть стільки, скільки вам сьогодні пропонують – і відмовтеся від цієї нерухомості», – говорить ріелтор Олена Маленкова.

Олена Маленкова
Олена Маленкова

Новий закон про деокупацію не набув чинності – його ще не підписав президент. У депутатів ще є час виправити помилку, впевнені переселенці.

«Я сподіваюся, що відповідну постанову ухвалять і цю форс-мажорну ситуацію продовжать», – зазначив переселенець з Луганська Резник.

ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

 • Зображення 16x9

  Андрій Діхтяренко

  Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
  Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
  Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.

 • Зображення 16x9

  Павло Холодов

  Закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенко-Карого. Працюю на телебаченні та у кіновиробництві з 1995 року. На Радіо Свобода – з 2017 року. Оператор проєктів «Ньюзрум», #ВЄвропі,​ #ВУкраїні (спільний телепроєкт документальних репортажів Української служби Радіо Свобода та телеканалу «Настоящее время»)​.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG