Доступність посилання

ТОП новини
23 Квітень 2019, Київ 02:55

МВС не проти «Нацдружин»? Розмова з радником Авакова про закон та «національні порядки»


Іван Варченко, радник міністра МВС, Київ, 26 жовтня 2017 року

Билися на будівельному майданчику з кременчуцькими полісменами, трощили кіоск у Черкасах, полювали на браконьєрів на Канівському водосховищі та захоплювали трибуну Черкаської міської ради. Члени організації «Національні дружини» на сторінці руху у Facebook обіцяють «силою встановити український національний порядок». Чи має він щось спільне із порядком законним? Журналісти Радіо Свобода розпитали радника міністра внутрішніх справ Івана Варченка щодо законності патрулів «Національних дружин» та ставлення до них в МВС.

Особисто з хлопцями з «Національних дружин» не знайомий, каже Іван Варченко. Однак, він в курсі, що чимало з них раніше служили в зоні бойових дій на Донбасі у складі полку «Азов», який підпорядкований МВС.

«Я розумію, що ці «Національні дружини» мають історію, пов'язану з іншими організаціями, які працювали в зоні бойових дій, які працювали в Національній гвардії, які в Збройних силах працювали. Я розумію, що вони мають правильні цінності в голові. І це додає мені аргументів до сподівання, що вони будуть діяти в рамках закону», – каже чиновник. Між тим, члени «Національних дружин» обіцяють встановлювати в Україні саме «національний порядок», а не законний.

Чимало українських експертів, блогерів та журналістів назвали «Національні дружини» проектом міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Серед основних версій, навіщо це йому потрібно:

  • політичний тиск на президента Петра Порошенка,
  • підготовка «штурмових загонів» для вуличних протистоянь на найближчих виборах,
  • поширення у суспільстві відчуття небезпеки задля обґрунтування великих бюджетних витрат на силові структури.

І хоч цінності членів «Національних дружин», які раніше служили в структурах МВС, Іван Варченко називає «правильними», однак, зв’язки між міністерством внутрішніх справ та «Національними дружинами» категорично відкидає.

«МВС не займається ні відкрито, ні «підкилимно» створенням організацій, які хочуть виконувати якісь функції в Україні. І вибачайте, якщо ці громадяни України будуть порушувати закон, вони будуть нести відповідальність незалежно від того, яка у них була історія стосунків з МВС», – запевняє він.

МВС не створювало «Нацдружини» – радник Авакова
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

«Вітаємо участь громадян у суспільно-політичному житті»

Відповідаючи на питання про «Національні дружини», Іван Варченко не бажає говорити лише про цю організацію. За його словами, об’єднань, які бажають охороняти громадський порядок на вулицях міст, в Україні понад 10 тисяч. У створенні подібних організацій, які в соцмережах нарекли «приватними арміями», радник голови МВС бачить позитив. Мовляв, це допоможе зекономити бюджетні кошти.

«Ми вітаємо участь громадян в суспільно-політичному житті і в громадському житті. Чим потрібні подібні співпраці? Тим, що в такий спосіб розвантажується державний бюджет. Є можливість вкласти більше зусиль для охорони порядку. І не за рахунок бюджетних коштів. Найважливіше – в такий спосіб громадяни привчаються до правового мислення», – каже Варченко.

Щоправда, до того, як вийти на патрулювання вулиць, «Національні дружини» та решта подібних організацій мають укласти договори з місцевими органами Національної поліції. Закон визначає, що діяти вони мають узгоджено і спільно з представниками Національної поліції і Національної гвардії. Крім того, закон передбачає, що вони можуть самостійно виконувати такі завдання лише в сільській місцевості і лише за дорученням керівника відповідного підрозділу.

Однак, члени «Національних дружин» заявляють, що патрулюють міста вже майже рік і жодних договорів із органами Національної поліції ще не укладали.

Кому потрібні «Нацдружини»: чиновникам чи людям? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

«Прогулянки в масках та формі не заборонені» – радник Авакова про «Нацдружини»

Патрулювання вулиць членами організації «Національні дружини» законні, бо по суті є прогулянками молодих хлопців у формі, що нагадує військову. Радник Авакова Іван Варченко визнає, що таким чином «Нацдружини» обходять вимогу узгоджувати свої дії з Національною поліцією. Однак, запевняє – якщо прибічники руху порушать закон, їх притягнуть до відповідальності:

«Дивіться, якщо це буде прогулянка на вулиці людей, які одягнуті в однострій і мають певні індифікаційні ознаки, то, відповідно, вони мають таке ж право, як і інші громадяни, прогулюватися містом Києвом в костюмі – без костюма, в камуфляжі – без камуфляжу. Там, де вони руйнують заправки, там де вони нападають на базарах на людей, там де вони здійснюють якість інші протизаконні дії, зокрема в Кременчуці чинять опір поліції, там по 345 статті Кримінального кодексу є провадження і по ньому здійснюється розслідування».

І хоча вже є відеодокази того, що представники «Національних дружин» готові до силових дій – руйнують чуже майно, б’ються із полісменами та намагаються контролювати роботу депутатів – радник голови МВС Іван Варченко закликає їх не боятися.

«Боятися ні в жодному разі не потрібно. У нас більш, ніж сильна правоохоронна система. У нас кілька десятків тисяч поліцейських, які мають бойовий досвід. У нас кілька десятків тисяч представників Національної гвардії. Правоохоронній системі вистачить сил, щоб забезпечити громадський порядок», – заспокоює чиновник.

Цей матеріал підготовлено спеціально для програми «Завтра» – спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «112 Україна». Дивіться її щонеділі о 18:00 на телеканалі «112 Україна».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG