Доступність посилання

ТОП новини
20 Січень 2019, Київ 10:35

Закон про «бандеризм» у Польщі. Україні радять не відповідати симетрично


Будівля посольства Польщі в Україні. Київ, 5 лютого 2018 року

Закон про «бандеризм», ухвалений в Польщі, може призвести до ув’язнення українців за їхні погляди на спільну історію Польщі та України, побоюється народний депутат Андрій Іллєнко. Він переконаний, що Україна мусить симетрично відповісти на цей виклик. Із ним незгоден представник Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко. На думку експерта, закон не відображає позицію всіх політиків і не переважує потенціал українсько-польської співпраці. Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович теж радить Україні не відповідати симетрично на закон Польщі про «бандеризм».

Співзасновник Українського інституту майбутнього, експерт з внутрішньої та зовнішньої політики Юрій Романенко впевнений в тому, що Польщі та Україні варто схаменутися, інакше нічого хорошого в майбутньому від польсько-українських відносин чекати не варто.

Це буде всепоглинаючий обопільно-гострий маразм, поки обидві сторони не схаменуться
Юрій Романенко

«Це буде всепоглинаючий обопільно-гострий маразм, який буде накривати свідомість представників національно-демократичного, націоналістичного та інших таборів, що в Україні, що в Польщі, і буде отруювати наші відносини до того моменту, поки обидві сторони не схаменуться. Ми наробили дуже багато дурниць в цій історії. Поляки зараз підтягуються», – коментує Романенко.

Водночас експерт застерігає від гострої реакції з боку Києва.

Чого нам не вистачало – це фронту боротьби з Польщею
Юрій Романенко

«Якщо поляки здійснюють дурниці – це не означає, що ми повинні робити дурниці, будучи у вкрай скрутному становищі. Тому що єдине, чого нам зараз не вистачало – це фронту боротьби і протистояння з Польщею й іншими європейськими країнами», – міркує він.

Юрій Романенко
Юрій Романенко

Позафракційний народний депутат Андрій Іллєнко натомість переконаний, що заява Верховної Ради – це недостатня реакція на дії Варшави.

Було б правильно тимчасово відкликати посла. Якщо польська сторона так активно хоче займатись історією, нам теж є що сказати
Андрій Іллєнко

«В цій ситуації було б абсолютно правильно тимчасово відкликати посла для консультацій. Нам необхідно також дійсно почати зі свого боку серйозні питання піднімати і по інших питаннях історії. Якщо весь цей час польська сторона так активно хоче займатись історією, нам, в принципі, теж є що сказати», – міркує депутат.

Він звертає увагу на те, що президент України Петро Порошенко ще не виступив з офіційною заявою з приводу польського закону. Він сподівається, що така заява ще прозвучить.

Давно вже мала б прозвучати позиція президента України
Андрій Іллєнко

«Давно вже мала б прозвучати акцентовано і чітко позиція президента України, зрештою, як відповідального за зовнішню політику і як гаранта конституційних прав громадян, зокрема українців, які зараз перебувають у Польщі – а вони перш за все під загрозою після ухвалення цього закону», – стверджує парламентар.

Іллєнко припускає, що закон може не мати реальних наслідків для правосуддя взагалі, проте якщо все ж матиме, це, на його думку, може становити небезпеку для свободи слова в Польщі. За його оцінками, підставою для звинувачення за законом про «бандеризм» може стати пост в соціальних мережах або ж усне виголошення певних поглядів.

Перше оголошення підозри українцю – можете уявити собі, якого масштабу це буде міжнародний скандал
Андрій Іллєнко

«Перший такий судовий процес або перше оголошення підозри якомусь українцю за його точку зору на певні історичні події – можете уявити собі, якого масштабу це буде міжнародний скандал», – припускає політик.

Натомість науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко закликає не драматизувати ситуацію.

Дуже розмиті формулювання цього закону
Валерій Кравченко

«Сьогодні ніхто не знає, як будуть вживатися норми цього закону. Навіть самі поляки про це говорять: насправді дуже складно притягнути до відповідальності за будь-що, бо дуже розмиті формулювання цього закону», – сказав він в ефірі «Ранкової Свободи».

Кравченко переконаний, що жодні симетричні дії України не будуть виправданими.

Збудження цієї теми правими консверваторами «Права і справедливості» – це внутрішнє питання Польщі
Валерій Кравченко

«Сьогодні ми маємо рівень стратегічного партнерства з Польщею, і думка окремих радикалів в цій країні, навіть збудження цієї теми цими радикалами і використання цієї полеміки правлячою партією, правими консверваторами «Права і справедливості» – це лише внутрішнє питання Польщі, можливо, підготовка до якихось виборів», – припускає експерт.

На його думку, в Польщі розуміють, що «основним бенефіціаром» будь-яких польсько-українських суперечок є Росія, це ж варто мати на увазі і українцям.

Варто демонструвати витримку і не піддаватися на гру у ксенофобію
Валерій Кравченко

«Нам варто демонструвати витримку і в жодному разі не піддаватися на цю гру у ксенофобію. Чому ми більш стримано реагуємо? Тому що в нас є пряма агресія, в нас є війна на Донбасі, і саме українські націоналісти реагують саме на безпосередню загрозу, а не копирсаються в історії. Історія має лишитися історикам», – вважає Кравченко.

Андрій Іллєнко вважає, що відсутність реакції буде проявом слабкості, якого Україна не може собі дозволити.

Варшава не буде для нас новим «старшим братом»
Андрій Іллєнко

«Нам треба дуже твердо, дуже чітко показати, що з нами не можна так поводитись, до нас не можна ставитись як до якихось меншовартісних людей, що Україна заплатила дуже велику ціну, щоб не мати так званого «старшого брата» в Москві, і Варшава не буде для нас новим «старшим братом», який буде нам розказувати: а от тепер ми вам розкажемо, яка у вас історія, хто ваші герої, а хто не герої», – зазначає він.

Андрій Іллєнко
Андрій Іллєнко

Хоча Іллєнко вважає, що Україна та Польща приречені бути партнерами, він все ж висловлює подив недалекоглядності польських політиків.

В усіх польсько-українських війнах завжди перемагала Москва
Андрій Іллєнко

«В усіх польсько-українських війнах завжди перемагала Москва – я знаю такий афоризм. Ми це все розуміли, і тут наступає момент, коли Москва напала на Україну, коли це з гіпотетичної перспективи стало реальністю, і польські політики не знайшли нічого кращого, як розв’язати історичний конфлікт з Україною», – обурений він.

Валерій Кравченко натомість не втрачає оптимізму: він вказує на те, що українсько-польські відносини мають позитивне майбутнє.

В нас є потенціал, жодні вади політичні та історичні не мають нам заважати
Валерій Кравченко

«Наш потенціал – Литовсько-польсько-українська бригада, яка дислокована в Любліні, це Вишеградська група та Вишеградське співробітництво, де Польща була активна в просуванні ідеї захисту України, наш потенціал – це генеральна угода у Військово-промисловому комплексі, яка була підписана в грудні 2016 року і працює вже фактично більше ніж рік. Тобто в нас є потенціал, і жодні вади політичні та історичні не мають нам заважати реалізовувати його», – стверджує він.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG