Доступність посилання

ТОП новини

Податкове звітування для активістів: ультиматум чи компроміс?


Петро Порошенко

Президент України Петро Порошенко знайшов альтернативу електронним деклараціям для громадських організацій та антикорупціонерів – обов’язкове податкове звітування. Про це домовились обидві сторони після переговорів, заявила представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко. Щоправда, громадські організації обурені: вони заявляють, що не погоджувались на такий компроміс і вимагають «повністю припинити наступ».

Ситуація навколо електронних декларацій для громадських організацій розпочалась ще в березні 2017 року. Тоді Верховна Рада ухвалила, а президент Петро Порошенко підписав зміни до закону «Про протидію корупції». Для громадських організацій почали діяти нові правила: закон зобов’язав їх заповнювати електронні декларації, як це вже робили депутати та посадовці.

Цю ідею розкритикували в Євросоюзі. А міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Freedom House закликали українську владу припинити переслідувати та залякувати активістів та громадські організації. Інакше влада матиме надмірний контроль над організаціями громадянського суспільства та зможе знівелювати їхню роботу, йшлось у заявах.

​У відповідь на це глава держави пояснював, що просто повинен був підписати документ – інакше постраждали би права військовослужбовців, про які також йшлось у документі. Потім погодився на переговори і підтримав ідею створити робочу групу з представників громадських організацій, Адміністрації президента та депутатів. Діалог розпочався.

Після однієї з таких зустрічей з’явилась заява представника президента у Верховні Раді Ірини Луценко, мовляв, компроміс знайдено – громадські організації та президент погодились замінити електронне декларування на розширену податкове звітування.

Такі кроки роблять Україну подібною до Росії – заява громадських організацій

Реакція з’явилась відразу: 72 організації підписались під заявою про те, що не погоджувались на таку альтернативу і вимагають припинити тиск із боку влади. Обсяг податкової звітності, яку пропонує президент, більший, аніж у бізнесу, кажуть вони. І організації непокояться, що це стане способом контролювати тих, хто, скажімо, розслідуватиме корупцію у верхівці.

Вони підкреслюють, що жодні міжнародні договори не передбачають такий контроль із боку держави щодо громадських організацій.

«Ми розцінюємо таку ініціативу президента України як непропорційне втручання у діяльність громадських організацій. Такі кроки уподібнюють Україну до репресивних режимів – Російської Федерації, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану тощо. Попри позірну турботу про прозорість та підзвітність, запроваджене регулювання у цих країнах призвело до майже повного знищення непідконтрольних владі громадських об’єднань та тотального наступу на громадянське суспільство», – йдеться в заяві.

А тому вони вимагають відкликати вже зареєстровані законопроекти про податкове звітування і скасувати електронне декларування, як раніше неодноразово обіцяв Порошенко.

Це світова практика розвинених країн – Луценко

Проте Ірина Луценко наполягає – вона сказала правду щодо того, що громадські організації погодились. В Україні їх всього налічується 77 тисяч, і ті, що працювали з Адміністрацією президента, не проти замінити електронне декларування на податкове звітування, каже вона Радіо Свобода.

До того ж, така практика наслідує досвід Сполучених Штатів, Великої Британії, Канади, Італії, каже вона.

«Світова практика всіх розвинутих демократичних країн каже, що громадські організації, які отримають пільги від держави, гранти, звітують, ця звітність прозора», – сказала Луценко.

Незадоволені будуть завжди, додала вона. І запропонувала тим, хто вважає норму про податкове звітування неприйнятною, приходити на круглі столи і обговорювати це.

До другого читання буде піднята сума коштів, від якої будуть звітуватись громадські організації
Ірина Луценко

«До другого читання буде піднята сума коштів, від якої будуть звітуватись громадські організації. У президентському законопроекті сказано 300 неоподаткованих мінімумів. Ми готові підняти це до тисячі. Це уже дискусія для другого читання», – додала Луценко.

Лигачова: «Якщо так буде – діалогу дійсно не вийшло»

Це більше нагадує ультиматум президента, а не діалог, говорить керівник громадської організації «Детектор медіа» Наталія Лигачова.

Найкращим рішенням було би направити текст законопроекту до Венеціанської комісії на перевірку до першого читання, щоби потім не відкликати його, каже вона.

Якщо ж документ дійде до другого читання, туди навряд вдасться внести багато правок – президент неоднозначно на це вказував, додала Лигачова, і тоді електронні декларації скасують, а податкову звітність запровадять.

Це викликає подив, бо громадські організації були налаштовані на діалог
Наталія Лигачова

«Якщо так буде – то діалогу дійсно не вийшло. Це викликає подив, бо громадські організації були налаштовані на діалог. Але ми не бачили дуже великої налаштованості від представників президента в Адміністрації президента», – каже Лігачова.

Порошенко у глухому куті – Найєм

Навіть якщо електронне декларування скасовуватимуть – швидко це не відбудеться. І ті, хто підпав під закон (а йдеться про понад 70 тисяч організацій і їхніх працівників), вже повинні подавати електронну звітність, каже депутат від БПП Мустафа Найєм.

«Вони почнуть це розглядати наступного пленарного тижня. Потім ще тиждень пройде, поки його приймуть у першому читанні. Потім ще друге. Потім піде до президента. Якраз у квітні ми завершимо. В квітні вже має бути декларація цих громадських активістів», – каже Найєм.

На його думку, президент Порошенко загнав себе у глухий кут. Його оточення хоче уникнути покарання за корупцію, а тому запроваджує звітність для активістів, «аби помститись», каже Найєм.

В нашій країні війна з журналістами і громадськими активістами призводить до поразки
Мустафа Найєм

«Він пішов на поводу у пана Пашинського, Яценюка і їм подібних. Хоче з ними працювати – хай працює. Але тоді має знати, хто його вороги. Тому що в нашій країні війна з журналістами і громадськими активістами призводить до поразки», – додав Найєм.

«Не крадіть – і все буде нормально» – Пашинський

А от голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський переконаний: немає потреби скасовувати електронні декларації для громадських організацій. Багато грантових коштів, які виділяє міжнародна спільнота на підтримку Україні, «розкрадаються до копійки», каже він. Скажімо, 2 мільйони доларів від датського уряду на запровадження електронного декларування в Україні, наводить приклад Пашинський.

Сергій Пашинський (архівне фото)
Сергій Пашинський (архівне фото)

«І виникає запитання: за ці вкрадені кошти люди принаймні повинні відзвітувати чи ні? Людям, які не крадуть, не треба нічого боятися. Я не розумію, звідки ця істерія. Не крадіть – і все буде нормально», – відповів він на запитання Радіо Свобода.

Президентські законопроекти, що передбачають зміну електронного декларування на розширену податкову звітність для громадських організацій, можуть розглянути вже 27 лютого.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG