Доступність посилання

ТОП новини

Дерев’янко: найголовніші загрози України – російська агресія і олігархія, яка після революції стала ще сильнішою


Плакат із зображенням українських олігархів і президента Росії Володимира Путіна під час акції «Стоп Реванш». Київ, 16 січня, 2018 року

Гості програми «Ваша Свобода»: народні депутати України Олег Барна (БПП) і Юрій Дерев’янко (позафракційний); Дарія Каленюк, виконавчий директор «Центру протидії корупції».

«Якщо надходить кримінальна справа, за якою є інтереси групи олігархів, я маю добре подумати, якому максимально віддаленому від впливу цього олігарха органу доручити розгляд» – це слова генерального прокурора України Юрія Луценка з недавнього інтерв’ю виданню «Цензор.нет». Луценко також додав, що він «точно знає, на які органи які олігархи більше впливають». Виходить, що й досі впливають? ​Згадуються слова президента України Петра Порошенка, які він сказав ще у 2015 році: деолігархізацію він як президент продовжить, бо «без перемоги у цій боротьбі Україна не виживе».

Ваша Свобода | Україна і олігархи: хто перемагає?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:25:00 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Олександр Лащенко: Пане Барна, як в Україні ведеться боротьба з олігархами? На ваш погляд, які успіхи, невдачі?

Необхідно об’єднати все суспільство, у тому числі і олігархат, змусити працювати на захист нашої незалежності
Олег Барна

Олег Барна: Зараз завдання держави – це зберегти свою незалежність. У цьому контексті об’єднавча думка, щоб об’єднати все суспільство, у тому числі і олігархат, змусити працювати на захист нашої незалежності. Пустопово реформа проходить. Слід відмітити ряд законопроектів щодо деолігархізації, зокрема про акціонерні товариства, закон про ринок газу. І важливий момент щодо деолігархізації – децентралізація, коли повноваження передають від центральних органів на місця, розпорядження податками, ресурсами, землями.

Олег Барна, народний депутат України (БПП)
Олег Барна, народний депутат України (БПП)

Так, це не достатньо. Чому це так? Є групи депутатів, які контролюються певними олігархами. Є від Ахметова – це «Опоблок», є «Укроп» від Коломойського, «Самопоміч» і так далі. Не виключаю і російський слід у «Батьківщині» і тому подібне. Щоб боротьбу з деолігархізацією зробити більш ефективною, треба в першу чергу деолігархізувати владу, систему виборів. Олігархи зараз, маніпулюючи підконтрольними їм же ж депутатами і політичними партіями, лобіюють і пропихають закон про партійну системи виборів...

(Повна версія програми)

Я вам наводжу типовий приклад політичної проституції і партійного зрадництва. Коли люди прийшли по партійних списках певної політичної сили, не згідні з їхньою діяльністю і далі критикують. Як це піти? Склади мандат! Інший момент. Людина голосує, виходячи зі своїх переконань – її виключають з фракції або можуть ще й позбавити мандату.

– Пане Дерев’янко, ви як депутат відчуваєте на собі вплив олігархів?

Гарантом олігархії став Петро Порошенко
Юрій Дерев’янко

Юрій Дерев’янко: В Україні є дві найголовніші загрози – російська агресія і олігархія, яка після Революції гідності не тільки стала домінуючою, вона стала ще сильнішою. І гарантом цієї олігархії став Петро Порошенко, який є сам олігархом насправді. Це була певна змова. Де вони між собою домовилися про те, що один одного будуть підтримувати і цю систему зберігати. Це Петро Олексійович, Ахметов, Коломойський, Пінчук, Льовочкін, Бойко, Фірташ, Григоришин й інші олігархи.

Це найбільша загроза для України, тому що за 27 років ці олігархи ставали багатшими і багатшими, вони контролюють усі практично ключові галузі економіки, більшість фінансових установ, контролюють і є власниками усіх центральних телевізійних каналів та впливають на нашу думку і свідомість, впливають на наше майбутнє через вибори, які вони також нам ретельно готують.

Юрій Дерев’янко, народний депутат України (позафракційний)
Юрій Дерев’янко, народний депутат України (позафракційний)

Найголовніше завдання зараз в українського народу напередодні двох виборів – об’єднатися, щоб в мирний спосіб змінити цю систему, забрати важелі впливу від олігархів.

Сьогодні, щоб ваша партія потрапила в парламент, як мінімум, треба витратити десятки мільйонів доларів, щоб провести цю кампанію. Більшість з них – це витрати на покази по телебаченню.

– Пані Каленюк, на ваш погляд, Україна успішно бореться з олігархією чи...?

Луценко, вочевидь, не має в себе в пріоритетах розслідувати справи, які пов’язані з олігархами, а має у себе в пріоритетах отримувати доступ до телефонів журналістів-розслідувачів
Дарія Каленюк

Дарія Каленюк: Олігархія панує там, де існує безкарність. Саме тому гарантом панування олігархату в Україні є ГПУ. Цинічними виглядають слова генпрокурора, який каже, що йому складно визначити, в який орган відправити розслідування, тому що кожен орган, слідчий стоїть під якимось олігархом. Будь-яке розслідування керується процесуальними керівниками, які є прокурорами і перебувають у прямому підпорядкуванні генпрокурора Юрія Луценка. Але Луценко, вочевидь, не має в себе в пріоритетах розслідувати справи, які пов’язані з олігархами, а має у себе в пріоритетах отримувати доступ до телефонів журналістів-розслідувачів, у тому числі і журналіста Радіо Свобода Наталки Седлецької, готувати обвинувальні акти проти активістів.

Дарія Каленюк, виконавчий директор «Центру протидії корупції»
Дарія Каленюк, виконавчий директор «Центру протидії корупції»

Олігархи й досі керують важливими секторами економіки і мають вплив на правоохоронні органи. З’явилася надія у вигляді НАБУ, але, на жаль, саме через ГПУ і генпрокурора Луценка, який не звільнив керівника САП Холодницького, ці провадження не доходять до логічного завершення – немає вироків, немає ув’язнень.

Олігархам вигідно вкладати брудні гроші в посади. Тому вони купують депутатів, політичні партії, інвестують у різні політичні проекти, отримують ручних депутатів у парламенті і через цих ручних депутатів отримують доступ до різних посад в уряді, на держпідприємствах та в інших державних «годівницях». Замкнуте коло. Олігархи отримують прибутки не на бізнесі, а на недобросовісній конкуренції. Вони отримують прибутки, просто дерибанячи наші з вами податки. І на це заплющують очі правоохоронні органи.

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG