Доступність посилання

ТОП новини
У Генштабі ЗСУ називають найбільш імовірною причиною того, що відбулося, диверсію
У Генштабі ЗСУ називають найбільш імовірною причиною того, що відбулося, диверсію

Вибухи на складах боєприпасів в Ічні. Хронологія подій

Близько 3.30 ранку 9 жовтня на складах боєприпасів біля Ічні Чернігівської області почалися вибухи. О 04:22 був закритий повітряний простір у радіусі 30 кілометрів, а рух залізничного й автомобільного транспорту припинений.

Із навколишніх населених пунктів евакуювали місцеве населення. Люди, до речі, ще минулого року попереджали керівництво держави про загрозу такої ситуації.

Через події поблизу Ічні військова прокуратура відкрила кримінальне провадження за частиною третьою статті 425 (недбале ставлення військової особи до служби) Кримінального кодексу України.

Окрім цього, є версія диверсії. Її перевіряє СБУ.

Тим часом в Ічні ліквідували чотири пожежі, викликані влучанням боєприпасів.

Інформації про жертв та постраждалих наразі немає.

Загалом наслідки інциденту ліквідовують 110 одиниць техніки та 500 осіб.

А ось і кадри того, як починалася сьогодні пожежа на складах:

Вибухи на складі боєприпасів поблизу Ічні – кадри з місця події
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

«У нас таки бардак. Але цьому бардаку чудово допомагають зовні... Тим більше, коли відповідальні особи висновків не роблять», –​ пише блогер Зоя Казанжи, коментуючи вибухи поблизу Ічні.

Координатор групи «Інформаційний опір» Дмитро Тимчук пригадує, як рік тому відвідував арсенал поблизу Ічні за дорученням парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони.

Саме тоді, за його словами, було виявлено «низку недоліків, в тому числі досить суттєвих». Вони, зокрема, стосувалися:

  • облаштування технічної території арсеналу,
  • умов зберігання боєприпасів,
  • удосконалення системи охорони,
  • проведення низки організаційних заходів.

Через те, що це потребувало участі Міноборони та Генштабу, Тимчук стверджує, що звернувся до очільників цих відомств із запитом, але їхні відповіді «були написані «під кальку», та мали цілком «заспокійливий» характер: мовляв, усе знаємо, усе робиться».

«Впевнений, що за умови не «паперового», а реального усунення недоліків та вирішення проблем арсеналу, нинішніх подій можна було б уникнути. Тим більше, що тоді, рік тому, Комітет ВР з питань національної безпеки та оборони одностайно підтримав запит Міноборони на фінансування відповідних заходів по всіх арсеналах», – підсумовує Тимчук.

Він також додає, що нині важливо виявити та покарати реальних винуватців вибухів поблизу Ічні, а не «цапів-відбувайлів».

А поки одні користувачі говорять про російський слід у чергових вибухах на одному з українських арсеналів, блогер Дмитро Коваленко запитує, чому у такому разі, у Міноборони немає ні доказів, ні фотографій, які б підтверджували цю версію.

«Чому в Європі росагенутра демонструє майстерклас з «рукожопства», а на нашій території все робить блискуче – в Ічні, Калинівці, Балаклії, Сватовому і далі по списку», – цікавиться він.

Цікаво, що нещодавно Харківський апеляційний адміністративний суд поновив на посаді начальника зберігання озброєння військового арсеналу в Балаклії, де 23 березня 2017 року склалася подібна ситуація.

Підполковника не лише поновили на службі та в посаді, але й нарахували зарплату.

Майже три роки тому, наприкінці жовтня 2015-го, подібна ситуація трапилась і на складах з боєприпасами у Сватовому на Луганщині. У 2018-му обласна комісія визнала цю надзвичайну ситуацію там ліквідованою.

Утім, деякі жителі міста компенсацію за зруйноване житло так і не отримали. Один із таких Олег Рибалкін. Детальніше про його історію можна прочитати тут.

У КМДА тим часом повідомляють, що вибухи та пожежа на території військового арсеналу біля Ічні Чернігівської області мешканцям Києва не загрожує:

Користувач Василь Кізка вважає, що вибухи у Ічні є, зокрема, «розплатою за відстутність в час війни воєнного стану, за безвізовий режим з Росією, за наших так званих заробітчан там»:

Про те, що поблизу Ічні можуть вибухнути склади з боєприпасами, минулого року попереджав і військовий оглядач Юрій Бутусов. Серед причин, які могли спровокувати це, він називав тоді нестачу особового складу та інженерної техніки на арсеналах.

Нині ж він сподівається, що сумний досвід попередніх ситуацій дозволить бодай уникнути жертв.

Загалом, на думку Бутусова, Ічня (як раніше Калинівка, Сватове та Балаклія) є наслідком російської диверсії.

«Зараз, звичайно, знову підуть чутки про ревізії, що, мовляв, самі крадуть і підривають. Але все це нісенітниця. По-перше, злодіям підривати склади не варто, вони жодних ревізій не бояться, їм склади навпаки – цілі потрібні, наші старі боєприпаси ніхто не прагне викрадати, вони вже все давно подолали граничні терміни зберігання і потребують перевірки. По-друге, ніяких слідів продажу фрагментів боєприпасів або цілих боєприпасів немає, а якби щось хтось хотів викрасти після Балаклії і Калинівки, то вже давно б засвітилися ці предмети», – вважає журналіст.

CБУ перевіряє версію про можливу диверсію на арсеналі біля Ічні.

Міністерство інфраструктури України оприлюднило схему того, які саме шляхи пересування поблизу Ічні є наразі закритими:

Частина користувачів соцмереж вважає, що черговий вибух на складі з боєприпасами є особистою відповідальністю президента.

Про це, наприклад, пише колишній народний депутат Ігор Швайка. На його думку, після цього Петро Порошенко зобов'язаний піти у відставку, як той, хто «за чотири роки свідомо провалював будь-які завдання, пов'язані з сучасними військовими викликами».

«Сотнями тисяч білбордів, на яких красивими буквами написано «АРМІЯ» очевидні дірки в обороноздатності не закриєш», – наголошує Швайка.

Наразі пожежею охоплено не більше ніж 10% арсеналу біля Ічні. На цьому наголошують у Генштабі ЗСУ та додають, що пожежею охоплено п'ять сховищ.

Заступник начальника Генштабу Родіон Тимошенко зазначає, що до вибухів із території арсеналу вивезли близько половини боєприпасів великого калібру, і зараз там зберігалася переважно стрілецька зброя.

Постраждалих від вибухів, за даними Міноборони, немає.

Народний депутат Віктор Чумак – один із тих, хто не вірить у те, що винні у вибухах поблизу Ічні будуть покарані.

«Контррозвідка, скаже що це недбальство, Генштаб, що нещасний випадок. Єдиним винним буде недопалок невідомого походження», – припускає він.

І знову про кількість боєприпасів, яка могла зберігатися на складах поблизу Ічні.

У Міністерстві оборони України заперечують інформацію, оприлюднену ДСНС, про нібито близько 88 тисяч тонн.

За словами представників Міноборони, подібна інформація призначена для службового користування і її не можна розповсюджувати в нинішніх умовах.

З повідомлення на сайті ДСНС речення про кількість боєприпасів видалили.

Тим часом прем'єр Володимир Гройсман заявляє, що «все, що буде зруйновано, ми відбудуємо»:

Також він відзначає оперативну роботу рятувальників і наголошує, що пункти для розміщення евакуйованих облаштовані усім, чим треба:

Водночас є і ті, хто вважає, що вибухи в Ічні можуть бути диверсією, пов'язаною з ймовірним наданням України томосу:

Депутат Ігор Мосійчук додає до цього ще й розгляд ПАРЄ у Страсбурзі зняття санкцій з Росії:

Ведуча Тетяна Даниленко акцентує увагу на тому, що за каденцію чинної влади в Україні вибухнуло вже три склади. І вона сумнівається, що навіть після нинішньої ситуації в Ічні винні будуть покарані, адже у попередніх двох випадках «винними були лосі, недбальство і цапи-відбувайла», а «охорона складів була посилена тільки на папері».

«Висновків не буде, бо відповідальні – люди з підпорядкування президента. А президент навіть у дуже кризових ситуаціях замість кадрових висновків просто запрошує блогерів Бірюкова і вражає їх інтелектом. Після нинішніх вибухів він проведе пафосні навчання і ще якийсь елегантний інфопривід в гуманітарній сфері. На критиків спустять з ланцюга порохоботів. Винним назначать чергового лося. Справді винні лосі залишаться», – прогнозує журналістка.

Тим часом рятувальники запевняють, що хімічної зброї на військових складах біля Ічні немає.

Водночас у Генштабі Збройних ЗСУ повідомляють про «значне зменшення» інтенсивності вибухів.

Цікаво, що про загрозу вибухів на складах у Ічні місцеве населення повідомляло ще минулого року (все після тих же вибухів у Калинівці на Вінничині).

Тоді люди просили передати цю інформацію верховному головнокомандувачу Петру Порошенку.

«Якщо він і далі буде бездіяльним і халатним у своїх повноваженнях, вони вважають, що вони будуть наступними. Це декілька кілометрів від населених пунктів. Склади незахищені, люди ходять туди збирати гриби», – наголошувала віце-спікер парламенту Оксана Сироїд під час погоджувальної ради.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG