Доступність посилання

ТОП новини

Російські інтелектуали підписали звернення проти «антиконституційного заколоту» в їхній державі


Протест у Санкт-Петербурзі. 15 березня 2020 року

Напередодні схвалення Конституційним судом Росії низки змін до основного закону, які, серед іншого, дозволяють президентові Володимиру Путіну балотуватися на два додаткові терміни, сотні науковців, журналістів та юридичних експертів попередили, що над державою нависла «загроза глибокої конституційної кризи і протиправного антиконституційного заколоту, замаскованого під псевдолегальну форму».

Після рішення Конституційного суду щодо поправок, які вже були ухвалені всіма регіональними законодавчими органами Росії, обома палатами парламенту, і самим Путіним – залишається тільки загальнонаціональне голосування на шляху ухвалення ними закону.​

Лише за кілька годин до засідання Конституційного суду 16 березня, який підтвердив право Володимира Путіна внести зміни до Конституції, понад 420 людей – учені, письменники, журналісти – підписали відкритого листа, який опублікувало видання «Ехо Москви».

У листі викладені три основні аргументи проти змін

  • Перший полягає в тому, що поправка, яка фактично могла б дозволити Путіну розпочати «з нуля» президентську кар'єру, є «принципово незаконною, політично та етично неприйнятною».
  • Далі в листі висловлюється глибока стурбованість щодо змін до розділів 3 та 8 Конституції, які стосуються – відповідно – федеральної структури та місцевого самоврядування.
  • У листі зазначається, що зміни не відповідають розділові 1-му, який викладає основи конституційної системи Росії, та 2-му, який стосується прав людини. Жодна з цих двох статей не змінюється, створюючи «ситуацію внутрішнього протиріччя» і ведучи до «паралічу та деградації конституційно-правових механізмів».

Наостанок, у листі критикується «грубе порушення процедури схвалення поправок до Конституції», оскільки проєкт, ухвалений за поправки, «відкрито порушує» федеральний закон.

Конституційний суд Росії підтвердив законність путінських поправок до Конституції, обґрунтувавши своє рішення в 52-сторінковому документі, підготовленому за дві доби.

Раніше в такому екстреному режимі суд збирався лише один раз – у 2014 році, під час анексії Криму.

У кількох містах Росії в день розгляду закону в Конституційному суді пройшли пікети проти обнулення путінських термінів, кілька десятків людей були затримані.

У своєму листі російські інтелектуали доходять висновку, що нинішня ситуація «підриває еволюційний розвиток» їхньої країни, заснований на засадах демократії та свобод, і «загрожує перетворитися на нову трагедію національного розбрату».

Найбільш обговорювану поправку – щодо обнулення президентських термінів – запропонувала 10 березня Валентина Терешкова (колишня космонавтка, а нині депутатка від владної фракції «Єдина Росія»).

Відео телеканалу «Настоящее время»:

Серед тих, хто підписався під відкритим листом, опублікованим виданням «Ехо Москви» – директор «Левада-Центру» Лев Гудков, телеведучі Тетяна Лазарєва і Михайло Ширвіндт, журналісти Леонід Парфьонов, Євгенія Альбац, Ілля Азар, Андрій Лошак, кінокритик Антон Долін, письменники Олександр Архангельський, Лев Рубінштейн, Віктор Шендерович та інші.

Лист російських інтелектуалів слідує за січневим «маніфестом», опублікованим «Новою газетою», в якому бажання «утримувати Володимира Путіна та його корумпованого режиму при владі на все життя» визначається як заколот.

Та ініціатива, яку підписали тоді понад 22 000 осіб, закликала громадян Росії проголосувати проти поправок, якщо вони будуть висунуті на громадське голосування.

Після рішення Конституційного суду, 22 квітня відбудеться загальноросійське голосування щодо поправок, цей день буде вихідним у Росії. Проголосувати за поправки до конституції можна буде тільки за всі разом або проти всіх.

Нинішній президентський 6-річний термін Путіна, другий поспіль, має завершитися в 2024 році. Чинна зараз конституція Росії забороняє Путіну балотуватися на новий термін. Але якщо поправки будуть схвалені, Путін зможе знову балотуватися і в 2024-му, і в 2030 роках.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG