Доступність посилання

ТОП новини

Програма «антивірус». Уряд Чехії запропонував рішення щодо проблеми безробіття


Мільйони людей по всьому світу через пандемію коронавірусу нині залишаються без роботи. Тим, кому пощастило більше, змушені пристосовуватися до нових умов та працювати дистанційно з дому. Однак не всі працедавці повністю забезпечують своїх працівників зарплатою. Дехто відправляє робітників у неоплачувану відпустку. Аби захистити людей від безробіття, деякі країни Європи, зокрема Чехія, ухвалюють спеціальні закони. Програма «антивірус», яку запустили чеські урядовці, покликана фінансово допомогти чеським працедавцям, щоб не вдаватись до звільнень. У розмові з Радіо Свобода заступник міністра праці та соціальних питань Мартіна Штєпанкова розповіла, як держава буде компенсувати компаніям виплачені кошти.

– ​Кому і на яких умовах буде виплачуватися компенсація?

– Працедавцям, економічна діяльність яких буде поставлена під загрозу в результаті поширення захворювання, допомога буде надана на повну або часткову виплату компенсації заробітної плати, яка буде належати працівникам, через перешкоди для працівника (призначення карантину) або працедавця (перешкода – закриття підприємства через постанови уряду про припинення роботи), якщо доведено, що перешкода на роботі пов'язана із зараженням COVID-19.​

Працедавець зобов’язаний виплачувати своїм працівникам зарплату, попри те, що вони не ходять на роботу. Оскільки людина не несе за такі обставини відповідальності. Малий та середній бізнес зможе також скористатися антивірусною програмою. Крім того, Міністерство промисловості та торгівлі також готує програму, яка дозволятиме таким компаніям надати близько пів мільйона крон безвідсоткових позик на певний період часу для подолання гострого періоду.

Які умови необхідно виконати, щоб отримати право на компенсацію?

– ​Щоб отримати компенсацію, перш за все працедавець має чітко дотримуватися Кодексу законів про працю. Це стосується компаній в корпоративному секторі, працівники повинні бути працевлаштовані і брати участь у медичному та пенсійному страхуванні. Важливо, щоб працівники компанії не отримали повідомлення про розірвання трудових відносин і не були звільнені. Також роботодавець повинен платити зарплату і платити відрахування.

Хто буде виплачувати компенсацію і як довго?

– Компенсація надаватиметься Біржею праці Чехії, сума і тривалість надання залежатимуть від причини виникнення перешкоди на роботі. Кожен випадок буде розглядатися індивідуально.

– Чи дозволяє взагалі чеський закон фірмам звільняти своїх працівників, або відправляти їх у неоплачувану відпустку?

– В контексті актуальної ситуації працедавець немає права звільнити своїх працівників. У довгостроковій же перспективі, коли працедавець немає роботи, або припинить своє існування як підприємство – тоді це дійсно є причиною для звільнення своїх підлеглих. Однак цей процес так само має супроводжуватися усіма необхідними законними кроками, такими, як термін розірвання (трудового договору) та відступні.

– Яким чином це контролюється?

– Тут важливу роль відіграє Державна інспекція праці, яка повинна перевіряти, чи справді працедавці виплачують компенсацію як слід. Чи дійсно вони роблять запит на виплати своїм підлеглим.

– Чи можуть працівники, які були змушені перейти на роботу з дому, поскаржитися на свого працедавця в разі невиконання робочих умов?

– Так званий «Хоум-офіс» – це річ, яку повинні узгодити працедавець і працівник. Роботодавець не може вас просто відправити додому. Він має забезпечити необхідні умови для виконання вашої роботи вдома. Подбати про те, щоб ви мали всі необхідні інструменти для виконання своєї праці.

Треба також враховувати, що ми перебуваємо у нестандартній ситуації – тому тут більше йдеться про вміння піти одне одному на зустріч. Але і попри це, все одно діють основні правила, правила безпеки під час виконання тощо. І, безумовно, важливо зазначити, що це повинна бути робота, яка дозволяє працювати вдома.

Є низка робочих посад, які передбачають присутність працівника на робочому місці. Тому важливо щоб працедавець забезпечив своїх працівників усім необхідним для безпечного виконання роботи. Знову ж таки, важливу роль щодо порушень відіграє Державна інспекція праці. У випадку працедавця, який відмовляється йти на компроміс, можна звернутися до відповідних осіб із уряду за допомогою.

– Чи існує допомога для людей, які саме зараз залишилися без роботи та без коштів для існування?

– Звичайно, і надалі працюють правові норми та нормативно-правові акти, які регулюють виплати по безробіттю. Завдяки цьому людина, яка опинилася раптово без коштів, має можливість попросити надзвичайну фінансову допомогу. Ситуація оцінюється і людині надаються фінансові засоби, на їжу та основні потреби, необхідні для виживання на даний момент.

У довгостроковій перспективі людина може розраховувати, зокрема, на житлові пільги або надбавки. Коли людина потрапляє у подібну ситуацію, варто зайти на вебсторінку Міністерства праці та соціальної політики або Біржі праці, де докладно описано, на які пільги людина має право та як саме їх отримати.

Важливо ще додати, що не варто соромитися у цій ситуації. Для уряду буде вигідніше надати вам пільги, аніж накопичування ваших особистих боргів.

– На яку допомогу можуть розраховувати батьки, чиї діти змушені були залишитися вдома через карантин у школах та дитсадках?

– У зв’язку з актуальною ситуацією можливості для батьків, чиї діти перебувають на карантині, розширилися. За нормальних обставин цю допомогу могли отримати лише батьки чиї діти були молодші від 10 років. І лише протягом обмеженого періоду – 9 днів. Якщо це був хтось один із батьків, могли продовжити цей строк до 16 днів. Зараз були ухвалені зміни в законі, які дозволятимусь отримувати фінансову допомогу батькам дітей віком до 13 років. У той же час, ця допомога буде надаватися за законом протягом необмеженого періоду, доки триватиме карантин у школах та дитсадках.

Як вплине криза на статистику щодо кількості безробітних?

– Ми загалом знаємо, що зайнятість була дуже хорошою в останні місяці та роки в Чехії. І що, в першу чергу, безробіття стосувалося людей, які були довготривалими безробітними та мали деякі інші негаразди, які обмежували їх у виході на відкритий ринок праці.

Зараз ми очікуємо, що ситуація, на жаль, зміниться на гірше. Наразі дуже важко передбачити, наскільки. Але вже зараз є ознаки того, що реєструється більш масштабна кількість людей як безробітні.

Ситуацію, ймовірно, можна буде оцінити через кілька тижнів, коли компанії почнуть відкриватися знову та розпочинатимуть нормальну ділову активність. Зараз важко передбачити, що буде у довгостроковій перспективі – чи зможе відновитися економічна ситуація і як швидко.

Із точністю вже зараз можемо стверджувати, що сильно постраждає сфера туризму. Зараз важко передбачити, як довго будуть обмежені поїздки за кордон, але, ймовірно, навіть якщо кордони відкриються, то виникає питання, скільки людей шукатимуть відпочинок за кордоном? Це такі непередбачувані зміни, які, однак, можуть суттєво вплинути на сферу туризму та зайнятість у цій галузі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG