Доступність посилання

ТОП новини

Керівник МЗС Лівії втік до Великої Британії


Муса Куса
Муса Куса

Лондон – Міністр закордонних справ Лівії Муса Куса, один із найбільш наближених до лівійського керівника Муаммара Каддафі людей, залишив його і втік до Британії. Він пояснив свої дії неприйняттям нападів збройних сил Каддафі на цивільних.

Британський уряд вважає, що втеча міністра Куси, який був одною із ключових постатей у лівійській верхівці, стане ударом для Муаммара Каддафі. Британський кабінет сподівається, що Куса стане прикладом для інших лівійських урядовців.

Вільям Гейґ
Зокрема, міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ зазначив: «Він приїхав сюди із власної волі. Він сказав, що йде у відставку. Ми це з ним обговорюємо, і він повідомить подробиці. Ми заохочуємо оточення Каддафі залишити його і підтримати краще майбутнє для Лівії, яке дозволить здійснити політичний перехід і справжні реформи, які відповідатимуть прагненням лівійців».

Повідомляється, що Муса Куса нині дає свідчення британській розвідці та працівникам британського Міністерства закордонних справ. У минулому він був керівником лівійської розвідки, перш ніж очолити зовнішньополітичне відомство. Саме з його зусиллями пов’язують вихід Лівії з міжнародної ізоляції в останні роки.

Його постать є неоднозначною. Деякі британські фахівці кажуть, що на чолі лівійської розвідки він розсилав по світу найманих убивць для знищення опонентів Каддафі і чи не особисто стояв за підготовкою терористичного акту 1988 року над шотландандським містом Локербі, коли було висаджено у повітря американський пасажирський літак, унаслідок чого загинуло 270 осіб.

Інші, як-от колишній британський посол у Лівії Ричард Долтон, вважають, що для подібних тверджень немає переконливих доказів.

«Він є ефективним, дієвим, з довгою кар’єрою представником спецслужб, – зауважує Долтон. – Протягом останнього десятиріччя він відігравав вагому роль у міжнародних стосунках Лівії. Зокрема, він допоміг розв’язати багато складних проблем, які мали величезне значення для британських людей, парламенту й уряду. Наприклад, у намаганні отримати доступ для розслідування у справі про вбивство 1984 року поліцейської Івонн Флетчер, яку було застрелено з будівлі лівійського посольства в Лондоні. Також наприкінці дев’яностих років він допоміг завершити справу із притягненням до суду виконавців теракту над Локербі. Тож Муса Куса – складна, багатостороння особистість. Він був часткою великих зусиль, які Лівія докладала із середини дев’яностих років, щоб розв’язати проблеми, які вона мала з міжнародною спільнотою».

Муса Куса прибув до Британії літаком із Тунісу і сподівається отримати тут притулок. Він є найбільш викопоставленим із лівійських урядовців, а також послів, які пішли в відставку в останні тижні. Деякі з них приєдналися до лав опозиції.

Раніше лівійський уряд заперечував втечу міністра і заявляв, що він поїхав із дипломатичною місією.

Режим Каддафі «розвалюється зсередини»

Британський міністр закордонних справ Вільям Гейґ повідомив, що контактував із Мусою Кусою під час нинішньої кризи у Лівії. «Він був в останні тижні моїм каналом спілкування з режимом Каддафі. Я говорив із ним телефоном кілька разів, востаннє – минулої п’ятниці. Його відставка свідчить про те, що режим Каддафі, представники якого вже раніше переходили до лав опозиції, є поділеним, перебуває під тиском і розвалюється зсередини».

Гейґ також наголосив, що Британія не надає Кусі імунітету від карного переслідування за можливі злочини у Лівії.

Раніше Британія оголосила, що висилає з Лондона п’ятьох лівійських дипломатів на знак протесту проти застосування режимом Каддафі зброї проти цивільного населення.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG