Доступність посилання

ТОП новини

Влада Каддафі шукає вихід із кризи, а Захід підтримує повстанців Лівії


Лівійський повстанець за кілька кілометрів від портового міста Бреґа, 31 березня 2011 року
Лівійський повстанець за кілька кілометрів від портового міста Бреґа, 31 березня 2011 року

Прага – У понеділок дипломатичний чільник Лівії прибув до Туреччини для переговорів про шляхи припинення вогню між силами війська Каддафі та повстанцями, хоча цього дня тривали жорстокі бої за нафтовий центр Бреґа і надійшли повідомлення про можливе відновлення постачання нафтою з цього центру. Тим часом на Заході все більше країн визнають владу лівійських повстанців – Національну перехідну раду, яка вимагає від Заходу зброї та військових інструкторів. ООН попереджає про не прогнозованість ситуації в Лівії. Тим часом український військовий корабель приступив до евакуації з Лівії українців та громадян низки інших країн.

Ще наприкінці минулого тижня речники Муаммара Каддафі заявили, що ведуть переговори зі США, Великою Британією та Францією про шляхи виходу з кризи в Лівії. Хоча ситуація в країні на сьогодні ще надзвичайно складна.

Йдуть запеклі бої між повстанцями й силами, що підпорядковані Каддафі. Війська диктатора намагаються відновити свій контроль на сході країни. У понеділок точилися бої за нафтовий центр Бреґа і за велике місто на східному побережжі – Місурат.
Лівійські повстанці на підступах портового міста Бреґа, 1 квітня 2011 року

Є чимало жертв серед мирного населення. А від помилкового авіаудару сил НАТО по лівійських повстанцях загинуло щонайменше 13 осіб.

Лівійські повстанці стають більш організовані. Але ситуація в Лівії, загалом, залишається дуже заплутаною.
Колона лівійських повстанців проїзджає повз вітальну вивіску портового міста Бреґа, 4 квітня 2011 року

Каддафі каже, що хоче миру, але продовжує війну

Заступник міністра закордонних справ режиму Каддафі Абделаті Обейді заявив у неділю в Афінах, що його влада хоче стабілізації ситуації і пошуку рішення про мир в Лівії. Це підтвердив грецький глава МЗС Дімітріс Друцас, який зустрівся з лівійським чільником в Афінах. Греція, яка завжди мала дружні стосунки з режимом Каддафі, намагається сприяти пошукам рішень щодо Лівії. З Афін Абделаті Обейді відбув до Туреччини і Мальти для продовження дипломатичних переговорів.

Хоча, як інформують спостерігачі, немає ніяких явних ознак з боку Тріполі щодо бажання припиняти війну. Додає невпевненості й те, як інформує «Нью-Йорк Таймз», що двоє з синів Каддафі підтримали план усунення батька від влади і підтримки переходу до конституційної демократії і що нібито очолюватиме цей процес син полковника Сейф-аль-Іслам Каддафі.
Лівійські повстанці ховаються від куль під час сутички з урядовими військами у портовому місті Бреґа, 4 квітня 2011 року

Тим часом Національна перехідна рада повстанців звернулася до Заходу за підтримкою зброєю. Вона також просить військових інструкторів для навчання повстанців азам ведення воєнних дій.

США змушені були на день продовжити свої авіаційні удари по військах Каддафі, хоча планували вийти з операції ще у неділю.
Турецьке судно в Бенгазі, звідки турецьким морякам вдалось евакуювати ще 100 поранених, Лівія, 4 квітня 2011 року

Трагічні події в Місураті ілюструють жорстокість режиму Каддафі, коли в місті внаслідок штурмів його військ загинуло чимало цивільних і поранено сотні жителів цього міста. Чимало з них іноземці. Турецьке судно забрало з цього міста приблизно до 230 поранених. Потім це судно зробило коротку зупинку в Бенгазі, звідки забрало ще 100 поранених, включно з українцями.

Координатор гуманітарної місії ООН в Лівії Рашид Халіков заявив журналістам: «Гуманітарна місія в Лівії продовжує викликати серйозне занепокоєння. ООН не має тут свого представництва. Всі іноземці покинули країну з міркувань безпеки. Зараз ми аналізуємо ситуацію, але висновки робити вкрай складно, оскільки немає відповідної інформації для ухвалення рішень».
Український фрегат «Костянтин Ольшанський» приступив до евакуації з Лівії українців та громадян низки інших країн, 4 квітня 2011 року

Тим часом український військовий корабель «Костянтин Ольшанський» у понеділок приступило до евакуації з Лівії українців та громадян низки інших країн.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG