Доступність посилання

ТОП новини

Афганістан: майже два десятиліття залучення США


Більш ніж через 18 років по тому Вашингтон наполягає на припиненні найдовшої війни США і підписанні угоди 29 лютого з талібами

Agence France-Presse

Вторгнення в Афганістан у 2001 році під проводом США після терористичних атак у Нью-Йорку 11 вересня того року було спрямоване на терористичну мережу «Аль-Каїда», якій фактично надав притулок тодішній афганський уряд ісламістського руху «Талібан».

Нью-Йорк, 11 вересня 2011 року
Нью-Йорк, 11 вересня 2011 року

Більш ніж через 18 років по тому Вашингтон наполягає на припиненні найдовшої війни США і підписанні угоди з талібами 29 лютого.

Ось який вигляд має історія розвитку подій в Афганістані.

«Війна проти тероризму»

7 жовтня 2001 року. Менш ніж через місяць після терористичних атак 11 вересня, в яких загинуло близько 3000 людей у США, президент Джордж Буш розпочав операцію «Нескорена свобода» в Афганістані.

Фундаменталістський режим талібів надав притулок Осамі бін Ладену і його рухові «Аль-Каїда», який стояв за нападами. Операція відкрила воєнний фронт «війни проти тероризму» США.

Боєць афганського «Північного альянсу» за 300 метрів від позицій талібів у час початку міжнародної операції, фото 19 жовтня 2001 року
Боєць афганського «Північного альянсу» за 300 метрів від позицій талібів у час початку міжнародної операції, фото 19 жовтня 2001 року

Протягом кількох тижнів сили під керівництвом США скидають талібів, які перебували при владі з 1996 року. Окрім повітряних ударів, Вашингтон також надає підтримку «Північному альянсові» в Афганістані, який боровся з талібами – їм на допомогу надали воєнізовані команди ЦРУ і спецназ. Станом на листопад 2001 року на місці подій в Афганістані перебуває близько 1000 американських солдатів, наступного року їхня кількість зросла до 10 тисяч.

Забута війна

Увага від Афганістану відійшла на другий план, коли американські сили вторглися в Ірак у 2003 році для скинення диктатора Саддама Хусейна, якого звинувачували у прихованому створенні зброї масового знищення. Таліби й інші ісламістські угруповання тим часом перегрупувалися на півдні і сході Афганістану, звідки вони могли легко пересуватися між своїми базами на територіях племен у сусідньому Пакистані і почати своє повстання.

У 2008 році командування США в Афганістані закликає збільшити чисельність сил. Буш відправляє додаткові контингенти: в Афганістані дислокуються близько 48 500 військовослужбовців США.

Пік у 100 тисяч військових

У 2009 році Барак Обама, який був обраний президентом на передвиборчій обіцянці припинити війни в Іраку й Афганістані, збільшує чисельність військ США в Афганістані до приблизно 68 тисяч. У грудні він направляє туди ще 30 тисяч. Метою є стримати повстання талібів і зміцнити афганські інституції. Станом на 2010 рік в Афганістані перебуває понад 150 тисяч іноземних військовослужбовців, із них понад 100 тисяч американських.

Вбивство бін Ладена

Бін Ладен загинув 2 травня 2011 року внаслідок операції спецназу США в Пакистані.

Комплекс будівель у пакистанському Абботабаді, в якому переховувався і був знищений Усама бін Ладен, фото 4 травня 2011 року (пізніше його знесли)
Комплекс будівель у пакистанському Абботабаді, в якому переховувався і був знищений Усама бін Ладен, фото 4 травня 2011 року (пізніше його знесли)

Закінчення бойових дій

31 грудня 2014 року союз НАТО завершує свою бойову місію в Афганістані. Але, згідно з домовленостями, досягнутими на кілька місяців раніше, 12 500 іноземних солдатів, з яких 9 800 американців, залишаються для підготовки афганських військ і проведення антитерористичних операцій. Безпекова ситуація в Афганістані поступово погіршується, коли на початку 2015 року там почало діяти угруповання «Ісламська держава».

У липні 2016 року Обама сповільнює заплановані темпи виведення американських військ, заявивши, що 8 400 їх залишатимуться далі в Афганістані у 2017 році.

Мегабомба проти «Ісламської держави»

У квітні 2017 року американські військові скидають найбільшу неядерну бомбу, яку будь-коли використовувала в бою, на мережу тунелів і печер, яку використовувала «Ісламська держава» на сході Афганістану. Афганські посадовці заявляють, що це вбило 96 джихадистів.

У цій місцевості в районі Ачин провінції Нанґаргар США скинули «мегабомбу» MOAB 11 квітня 2017 року. Операція проти «Ісламської держави» продовжилася й наступними днями, на фото: наслідки нового повітряного удару 14 квітня 2017 року
У цій місцевості в районі Ачин провінції Нанґаргар США скинули «мегабомбу» MOAB 11 квітня 2017 року. Операція проти «Ісламської держави» продовжилася й наступними днями, на фото: наслідки нового повітряного удару 14 квітня 2017 року

Американські підкріплення

У серпні 2017 року новий президент США Дональд Трамп відкидає будь-які графіки від’їзду американських сил і заявляє про повернення в Афганістан іще тисяч солдатів.

У середині листопада близько трьох тисяч солдатів приїжджають на підкріплення 11 тисячам військовослужбовців, уже дислокованим в Афганістані.

Але смертоносні атаки посилюються, особливо проти афганських сил. США різко посилюють повітряні удари.

Переговори

У середині 2018 року представники Вашингтона і «Талібану» відкрили переговори у місті Доха, столиці Катару, на чолі зі спецпредставником США Залмаєм Халілзадом. Тема переговорів – виведення американських військ із Афганістану.

Натомість США вимагають від талібів не допустити використання країни як безпечного притулку для джихадистських груп, включаючи «Аль-Каїду». Але на тлі продовження насильства з боку талібів Трамп у вересні припиняє переговори, розлючений із приводу смерті американського військового внаслідок вибуху у Кабулі.

7 грудня переговори почалися знову, але пізніше знову припинилися після нападу талібів поблизу авіабази Баграм неподалік Кабула.

Наслідки нападу талібів поблизу авіабази Баграм – серед інших будівель була пошкоджена й мечеть, фото 11 грудня 2019 року
Наслідки нападу талібів поблизу авіабази Баграм – серед інших будівель була пошкоджена й мечеть, фото 11 грудня 2019 року

Під час несподіваного візиту до Баграма 28 листопада Трамп заявив, що готовий скоротити війська до чисельності, нижчої за 8 600.

2020-й: зниження рівня насильства

13 лютого США оголосили, що забезпечили семиденне зниження рівня насильства в Афганістані, що, як сподіваються, прокладе шлях для підписання угоди з талібами в Досі у суботу, 29 лютого.

Семиденний період «зниження рівня насильства» передбачав, що сили талібів і США мають утримуватися від великих наступальних дій. Проте від початку дії угоди таліби встигли вчинити кілька дрібних атак на контрольно-пропускні пункти афганських сил.

Напередодні нещодавнього візиту до Індії президент США Дональд Трамп заявив, що готовий підписати мирну угоду з талібами в Афганістані, якщо будуть дотримані умови тимчасового перемир’я між двома сторонами.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG