Доступність посилання

ТОП новини

НАТО буде святкувати 70-річчя, розширюючись 


Міністр закордонних справ Македонії Никола Димитров (л) і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ під час підписання протоколу про вступ у Брюсселі 6 лютого 2019 року

«Я з нетерпінням очікую дня, коли 30 прапорів майорітимуть біля штаб-квартири НАТО», – заявив генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ у дописі у твітері з нагоди підписання 6 грудня протоколу про вступ до організації нової країни – Македонії.

Для невеликої колишньої югославської республіки з населенням трохи більше від двох мільйонів це також відкриває шлях, який пройшла більшість країн Східної Європи – до вступу у Європейський союз.

Для нас із НАТО йдеться про те, щоб зробити світ більш мирним, стабільнішим
Никола Димитров

Запрошення Македонії в НАТО має пройти ратифікацію в кожній з 29 держав, які зараз є членами оборонно-політичного союзу, і зазвичай цей процес забирає близько року.

Якби політики поквапилися, то офіційне приєднання нового члена могло б відбутися 20 грудня на зустрічі голів держав і урядів країн НАТО у Лондоні в ювілейний час – 70 років із часу підписання Північноатлантичного договору про заснування альянсу.

«Сторони зобов’язуються… не ставити під загрозу міжнародний мир, безпеку і справедливість, а також утримуватись у своїх міжнародних відносинах від погроз силою чи застосування сили», – проголошує стаття 1 договору, який також називають «Вашингтонським», бо документ був підписаний у столиці США 4 квітня 1949 року.

Ключовою вважають п’яту статтю Північноатлантичного договору, яка на початку проголошує: «Сторони погоджуються, що збройний напад на одну або кількох із них у Європі чи у Північній Америці вважатиметься нападом на них усіх».

Заперечення Москви

Більшість балканських країн, включно з колишніми югославськими республіками Словенією, Хорватією і Чорногорією, а також Албанія, Болгарія й Румунія – вже члени альянсу і вступили в ЄС або наближаються до членства в Євросоюзі.

«Для нас із НАТО йдеться про те, щоб зробити світ більш мирним, стабільнішим», – сказав македонський міністр закордонних справ Никола Димитров.

Але у Москві після новини про запрошення в НАТО Македонії підтвердили невдоволення процесом розширення блоку.

Чільний російський парламентар Костянтин Косачов заявив, що альянс як «пережиток Холодної війни» відіграє «деструктивну роль».

Косачов також нагадав про критику на адресу НАТО, що лунала від американського президента Дональда Трампа.

Президент Росії Путін сказав минулого року, що вважав би для Москви позитивним, якби союз НАТО розвалився, але визнав тоді, що ознак розвалу він ще не бачить.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG