Доступність посилання

ТОП новини
25 Травень 2019, Київ 22:19

Суд відклав розгляд скарги Седлецької щодо дозволу на доступ ГПУ до її телефону


Суддя-доповідач Ігор Паленик повідомив, що без матеріалів справи не буде заслуховувати клопотання сторін

Апеляційний суд Києва не зміг провести судове засідання за скаргою головного редактора програми журналістських розслідувань «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA: Перший) Наталки Седлецької через те, що в суд не надійшли матеріали справи з суду першої інстанції.

Також суд не заслухав клопотання захисту журналістки, в якому вони просили призупинити дію ухвали на доступ до даних за 1,5 роки з її мобільного телефону на час розгляду її скарги в апеляційному суді.

Суддя-доповідач Ігор Паленик повідомив, що без матеріалів справи не буде заслуховувати клопотання сторін, повідомляє журналіст Радіо Свобода із зали суду.

Наступне судове засідання призначене на 10:45 18 вересня, тобто на день, коли спливає дедлайн, встановлений слідчим ГПУ для видачі даних оператором «Київстар».

Клопотання про тимчасове призупинення ухвали захисники Наталки Седлецької скерували до суду напередодні підготовчого засідання у апеляційній справі, де журналістка оскаржує ухвалу Печерського суду, якою ГПУ надано дозвіл на доступ до інформації про дзвінки, СМС і місце перебування її мобільного в період з 19 липня 2016 по 16 листопада 2017 років. У скарзі Седлецька вимагає скасувати ухвалу Печерського суду від 27 серпня 2018 року про тимчасовий доступ до даних з її мобільного.

«Ми звернулися до суду, хоча КПК встановлює, що ухвала не підлягає оскарженню. Однак, ми виходили з загальних засад судочинства, які передбачають, що суд покликаний захищати права. Утім суддя без матеріалів справи не став визначатися, чи буде відкрите судове провадження по цій справі. Сам розгляд справи може тривати декілька місяців. Увесь цей час журналістка перебуває під загрозою того, що інформацію буде отримано, а джерела ідентифіковано. Якщо ухвалу виконають до того, як апеляція винесе свої рішення – у ньому вже не бути сенсу. Тому ми попросили Апеляційний суд призупинити виконання ухвали на доступ до мобільного журналістки на час судового розгляду», – пояснює адвокат Віра Крат.

За словами адвоката, зупинення ухвали виключає будь-які ризики для правосуддя, оскільки інформація перебуває у третьої особи – оператора, не може бути знищена або змінена.

11 вересня адвокати Наталки Седлецької подали апеляційну скаргу на рішення Печерського районного суду Києва від 27 серпня 2018 року про дозвіл слідчим ГПУ отримати від провайдера інформацію з телефону головного редактора програми журналістських розслідувань програми «Схеми» Наталки Седлецької.

В ухвалі йдеться про надання доступу слідства до дзвінків і смс-повідомлень журналістки з липня 2016-го по листопад 2017 року і до даних про місце розташування її телефону протягом цих 17 місяців.

Радіо Свобода висловило обурення цією ухвалою. Редакція програми «Схеми» виступила із заявою, в якій засудила тиск на Наталку Седлецьку. Слідом із заявами про наступ на свободу слова і засудженням порушеного права журналістів на захист джерел виступили колеги по цеху, українські та міжнародні організації, серед яких, зокрема, «Репортери без кордонів», нью-йоркський «Комітет із захисту журналістів», Європейська комісія, Парламентська асамблея Ради Європи.

5 вересня журналістка Крістіна Бердинських повідомила, що суд надав Генеральній прокуратурі України доступ до інформації і з її телефону.

У Генпрокуратурі запевняють, що дані з телефонів журналісток необхідні слідству для розслідування «за фактами можливого розголошення директором Національного антикорупційного бюро України Артемом Ситником відомостей, що становлять державну таємницю».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG