Доступність посилання

ТОП новини

Ердоган пообіцяв «найсуворіші» покарання для прихильників перевороту


Реджеп Ердоган звертається до нації. Стамбул, ніч на 16 липня 2016 року
Реджеп Ердоган звертається до нації. Стамбул, ніч на 16 липня 2016 року

Спробу військового перевороту в Туреччині, як виглядає, зупинили: президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган прибув в Стамбул 16 липня і сказав натовпу прихильників, що він «нікуди не йде».

Назвавши повстання, яке призвело до ночі безладів і масових жертв, «актом зради». Ердоган пообіцяв домагатися «найсуворіших» покарань для прихильників перевороту.

«Вони будуть платити високу ціну за цей акт зради, – сказав Ердоган в аеропорту Стамбула. – Ми не залишимо нашу країну окупантам».

Влада оголосила, що щонайменше 60 людей були вбиті під час спроби державного перевороту і 754 членів Збройних сил були арештовані. За словами глави поліції Туреччини, серед загиблих – щонайменше 16 змовників. Один з чиновників, якого цитують ЗМІ, заявив, що п’ять генералів і 29 полковників зняли з посад.

Прем’єр-міністр Біналі Йилдирим сказав, що генерал, який допоміг організувати переворот, був убитий. Він призначив нового виконувача обов’язків начальника військового штабу генерала Уміта Дюндара після того, як попередній головний генерал Хулусі Акар був узятий в заручники змовниками.

Десятки мирних жителів були вбиті і сотні поранені в нічних вуличних боях в Стамбулі та інших містах, є щонайменше 42 загиблих у столиці Анкарі, місці запеклих боїв.

«Найголовніше зараз, що мільйони турецьких громадян, що підтримують уряд, зараз на вулицях, – сказав Йилдирим. – У Туреччини є демократично обраний уряд і президент. Ми відповідальні і ми будемо продовжувати здійснювати свої повноваження до кінця. Ми не будемо відмовлятися від нашої країни на користь цих загарбників. Це закінчиться добре».

У критичний момент під час боротьби президент США Барак Обама закликав всі сторони підтримати демократично обраний уряд Ердогана і «виявляти стриманість, уникати будь-якого насильства або кровопролиття», сказав Білий дім. Держсекретар США Джон Керрі сказав, що він говорив з міністром закордонних справ Туреччини, та наголосив на «абсолютній підтримці» уряду.

Подібні заяви зробили лідери Європейського союзу, офіс канцлера Німеччини Ангели Меркель і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, які закликали до «поваги демократичних інститутів в Туреччині і конституції».

Президент України Петро Порошенко заявив, що стурбований ситуацією, яка відбувається в Туреччині. «Базові принципи демократії повинні поважатися. Україна підтримує демократично обраного президента і уряд Турецької Республіки», – зазначив Порошенко.

Пізно ввечері 15 липня військові у Туреччині оголосили про взяття влади у країні.

У Туреччині Збройні сили традиційно вважалися захисниками світського курсу і кілька разів влаштовували взяття влади, яка, на їхню думку, опинялася в руках ісламістів. Але нинішній уряд, що якраз походить із поміркованих ісламістів, зумів зменшити вплив військових і значною мірою взяти їх під контроль.

Востаннє турецьким військовим вдалося усунути уряд без перевороту 1997 року. А останній повномасштабний військовий переворот у Туреччині відбувся 1980 року.

XS
SM
MD
LG